A Star Wars univerzuma gazdag és összetett, sokszor valós történelmi eseményekre utalva formálja meg saját mítoszát. Íme 10 alkalom, amikor a Star Wars filmek és sorozatok valós történelemből merítettek inspirációt: 1. **A Galaktikus Birodalom és a Náci


Már George Lucas eredeti, 1977-es filmjében is érezni lehetett a történelmi áthallásokat, később pedig több alkotó is rájátszott a messzi-messzi galaxis és a való élet párhuzamaira.

Hogyan válik egy gyengélkedő köztársaság a porba hulló hatalom szimbólumává, hogy aztán egy diktátor keze alá kerüljön? Az ilyen átalakulásokra számos történelmi példa mutat rá, de amikor George Lucas az előzménytrilógiájának narratíváján dolgozott, valószínűleg a legismertebb példa, Julius Caesar képe lebegett előtte. Míg Caesar nem bír olyan rossz hírnévvel, mint a hasonló lépéseket tevő Hitler vagy az Uralkodó, ő volt az, akinek a hatalomra törése a legfontosabb mintaként szolgált a történetmesélés szövetében. Caesar esete jól példázza, hogyan csúszhat el a politika, és hogyan válhat a demokrácia egy erőskezű vezető eszközévé.

A hetvenes évek zűrzavaros művészeti világában sok alkotó elméje a vietnámi háború körüli feszültségektől volt hangos, és ez a hatás nem kerülte el a figyelmünket a filmvásznon sem. A lázadók és a Birodalom között zajló aszimmetrikus konfliktus éppen olyan komplex, mint a valóságos harcok, ahol egy erősen megszervezett, imperialista hadsereg néz szembe a Yavin 4, majd pedig az Endor hold sűrű erdeiben rejtőző gerillákkal. Későbbi alkotások, mint a Zsivány Egyes és az Andor, még inkább kiemelték ezeket a párhuzamokat, felerősítve a történetek mögött megbújó politikai és társadalmi üzeneteket.

1916 és 1918 között, a világháború végéhez közeledve, a birodalmi Németország zászlaja alatt harcoltak a Sturmtruppen elit egységei. Ezek a különleges alakulatok a gyors és hatékony, frontvonal mögötti rajtaütések mesterei voltak, és hírnevük a bátorságuk és taktikájuk miatt nőtt. Bár a Star Wars univerzumban megjelenő rohamosztagosok talán nem rendelkeznek hasonló katonai felkészültséggel, nevük mégis tiszteletben tartja a német csapatok örökségét, utalva a világháborús hagyományokra, amelyek formálták a modern harci egységeket.

George Lucas kezdetben egy olyan elit egységet képzelt el a Star Wars univerzumban, amely az Uralkodó közvetlen parancsait hajtotta végre, és hasonlított a náci SS-re. Azonban a történet végső formájának megalkotásakor szükségessé vált a koncepció leegyszerűsítése, így végül csak egy karakter, Darth Vader maradt meg ebből az elképzelésből. Vader ikonikus páncélját a japán szamurájok harci öltözetéből merítette inspirációval, míg sisakját a náci katonák fejfedői ihlették, ezzel is hangsúlyozva a sötét és félelmetes megjelenését.

A középkor egyik legismertebb lovagrendje, a templomosok, egy olyan tanács irányítása alatt állt, amely tizenkét tapasztalt és rangidős lovagból állt, élén a nagymesterrel. Ezt talán nem szükséges túlragozni. Érdekes megjegyezni, hogy IV. Fülöp francia király hasonló módszerekkel számolta fel a templomosokat, mint ahogyan a jedik sorsát is megpecsételte egy uralkodó. Igaz, a 66-os parancs egy más, még inkább hírhedt történelmi esemény nyomán merült fel, amelynek hatása messze túlmutatott a lovagrendek világán.

...mégpedig az 1934-es Hosszú Kések Éjszakája néven elhíresült esemény, amikor Hitler hívei brutális módon likvidálták a náci párt "baloldali", strasserista frakciójának prominens képviselőit, az SA számos tagját, valamint más konzervatív ellenfeleiket is.

Ahogyan a második világháború után sem kopott el a nácizmus teljesen a Földünkön, úgy a messzi-messzi galaxisban is maradtak hívei a Birodalomnak. Ha ez nem így lett volna, akkor a történet folytatása sokkal macerásabb lett volna. J. J. Abrams és csapata így a hitleri ideológia túlélésének egy klasszikus példáját vette alapul: azokat a nácikat, akik a háború végén Argentínába menekültek, hogy ott próbálják meg feléleszteni a régi pártot. Szerencsére azonban kevésbé voltak sikeresek, mint Kylo Ren és társai.

Számos diktátor, illetve para politikus is inspirálta Sheev Palpatine karakterét, de a két legfontosabb minta Adolf Hitler és Richard Nixon volt George Lucas számára. Palpatine-hoz hasonlóan Hitler is kancellári pozícióból irányított, mielőtt egy izmosabb titulust választott magának: belőle Führer lett, fikciós párjából pedig Uralkodó. Nixon hatásáról pedig így nyilatkozott Lucas: "miatta gondolkodtam el azon, hogy a történelemben nem azért buktak meg a demokráciák, mert megdöntötték őket, hanem azért, mert feladták őket".

A huszadik század kétségtelenül egy borzalmas időszak volt az emberiség történetében, ugyanakkor ez volt az az éra is, amikor lélegzetelállító légi csaták zajlottak, amelyek kívülről izgalmasnak tűntek. Lucast annyira lenyűgözték ezek a korabeli felvételek, hogy elhatározta, valami hasonló látványt szeretne létrehozni a Star Warsban: tele izgalommal, a való élet sötét és szomorú valósága nélkül.

Related posts