"A barbár állam végre összeomlott. A világ vezetőinek reakciója vegyes: egyesek megkönnyebbülten sóhajtanak, míg mások aggodalommal figyelik az új helyzet alakulását."
Bassár el-Aszad rezsimje megbukott, miután a lázadó csoportok vasárnap reggelre bevették Damaszkuszt, Szíria fővárosát. A világ vezetői közül azóta többen reagáltak a történtekre.
Mély tisztelettel fordulok a szíriai néphez, elismerve bátorságukat és kitartásukat. A jelenlegi kihívások idején szívből kívánom számukra a békét, a szabadságot és az összetartozás érzését. Franciaország továbbra is eltökélten áll a Közel-Kelet biztonságának támogatásában.
Olaf Scholz német kancellár a szíriai rezsim összeomlása után közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy
Bassár al-Aszad brutális elnyomása alatt a saját népe szenvedett, és sok emberélet terheli a lelkiismeretét. Az általa generált konfliktusok miatt számos szíriai kényszerült elhagyni hazáját, sokan közülük Németország felé vették az irányt. A szíriai nép szenvedései rendkívül fájdalmasak, így Aszad uralmának vége valóban reményt adhat a jövőre nézve.
Most az a fontos, hogy Szíriában gyorsan helyreálljon a törvény és a rend. Minden vallási közösségnek, minden kisebbségnek védelmet kell élveznie most és a jövőben is. A szíriai konfliktus politikai megoldása az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2254-es határozatával összhangban még mindig lehetséges."
Scholz a közleményében hozzátette, az alapján fogják megítélni az ország leendő vezetőit, hogy lehetővé teszik-e minden szíriai számára az önrendelkezést, illetve azt, hogy méltóságban éljen. A német kancellár szerint Szíriának meg kell védenie szuverenitását a rosszindulatú külső beavatkozássokkal szemben, és fontos, hogy békében éljen szomszédaival.
Kaja Kallas, az Európai Unió legfrissebb külügyi főképviselője megosztotta gondolatait az X-platformon, ahol kifejtette, hogy "Aszad diktatúrájának megszűnése egy örömteli és régóta várt esemény".
Egyúttal megmutatja Aszad támogatóinak, Oroszországnak és Iránnak a gyengeségét is.
A mi prioritásunk a térség biztonságának garantálása. Minden konstruktív partnerrel együtt fogok dolgozni Szíriában és a régióban."
A Fehér Ház vasárnap hajnalban Joe Biden elnök tájékoztatása szerint "szoros figyelemmel kíséri a szíriai események alakulását". A magas rangú tisztviselők folyamatosan kapcsolatban állnak a regionális partnerekkel - tette hozzá Sean Savett, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője az X közösségi platformon.
Donald Trump, az USA januárban hivatalba lépő következő elnöke korábban a saját közösségi oldalán, a Truth Socialön azt írta ki, hogy "Aszadnak vége. Elmenekült az országából. Védelmezője, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Vlagyimir Putyin vezetésével, már nem volt érdekelt abban, hogy megvédje őt.
Oroszországnak eleve nem volt oka ott lenni. Minden érdeklődésüket elvesztették Szíria iránt Ukrajna miatt, ahol közel 600 000 orosz katona fekszik sebesülten vagy holtan egy olyan háborúban, amelynek soha nem lett volna szabad elkezdődnie, és amely a végtelenségig folytatódhat.
Oroszország és Irán jelenlegi helyzete jelentős gyengeséget mutat. Oroszországot Ukrajna konfliktusa és a gyenge gazdasági teljesítménye terheli, míg Irán az Izrael által elért hadászati sikerek következtében került nehéz helyzetbe.