A dunaszerdahelyi bűnözői kör egykori tagjai különös módon népszerűsítettek egy sporteseményt. A börtönőrök azonban gyorsan közbeléptek, és eltüntették a weboldalukról azt a furcsa bejegyzést, ami a sportnapot hirdette.

A börtönőrök szerint a bejegyzésüket szándékosan félremagyarázták.
Portálunk nemrégiben elsőként számolt be arról, hogy október 11-én a Büntetés-végrehajtási Testület (ZVJS) hivatalos weboldalán megjelent egy "Ép testben ép lélek" című bejegyzés. Ez a poszt a börtönőrök által szervezett sportnapot népszerűsítette, amelyet második alkalommal tartottak meg a besztercebányai börtön falai között a fogvatartottak számára. Az esemény jelentőségét hangsúlyozó szöveghez képgaléria is készült. Az egyik felvételen pedig jól látható, ahogy a dunaszerdahelyi maffia egykori tagjai elégedetten fogyasztják a testmozgás után járó, ízletes gulyásukat.
Ezen a konkrét fényképen nemcsak a bejegyzés tartalma, hanem a hangulata is tükröződik. Íme:
A börtönlakoma fotóján a "Csontiként" ismert Nagy Zsolt tűnik fel, aki jelenleg 22 éves szabadságvesztését tölti, hat gyilkosság elkövetése miatt. Mellette Zakál Ferenc is ott volt a sportnapon; őt a Sátor-gyilkosságban játszott szerepéért 25 év börtönre ítélték. Az asztalnál ifj. Dora Ferenc is megtalálható, akit két gyilkosság miatt szintén hosszú, két és fél évtizedes büntetésre ítéltek.
A napfényes, meleg időjárás igazán csábító lehetőségeket kínál a különböző sportok felfedezésére. Egy ilyen ragyogó napon sokan a szabadba vágyakoznak, hogy aktívan töltsék el az idejüket különféle tevékenységekkel. De mi a helyzet azokkal, akik a börtön falai között élnek? Számukra is elérhető ez a lehetőség? Börtönbüntetés alatt állni nem könnyű feladat, és a mindennapi élet kihívásai különösen megterhelőek. A sport nem csupán fizikai aktivitást jelent, hanem a mentális egészség szempontjából is elengedhetetlen. Az edzés során felszabaduló endorfinok jelentős szerepet játszanak a fájdalom csökkentésében és a kellemetlenségek enyhítésében, ráadásul boldogságérzetet is keltenek. Így a sport valódi gyógymód a lelki terhek ellen, még a börtön falai között is.
A beszámolóból és az ahhoz csatolt fotóból végül botrány lett, a Startitup riportere is foglalkozott a bejegyzéssel.
Néhány héttel cikkünk publikálása után visszatértünk a posztra, és meglepetten tapasztaltuk, hogy az eseményről szóló rövid leírás, valamint a képgaléria, szinte varázsütésre eltűnt a börtönőrök hivatalos weboldaláról.
A pontosabb tájékoztatás érdekében szeretném jelezni, hogy a bejegyzés az eredeti hivatkozáson már nem elérhető. A sportnapról készült beszámolót ugyanis frissítettek, és most már nem tartalmazza a dunaszerdahelyi maffia egykori tagjait bemutató képeket.
Érdeklődéssel fordultunk a kérdéshez, hogy vajon mi állhatott a börtönőrök döntése mögött, amiért végül a bejegyzés és a fotó eltávolítása mellett határoztak.
Katarína Bednárová, a ZVJS kommunikációs osztályának munkatársa, a következő választ adta: "A szóban forgó cikk és az ahhoz kapcsolódó fényképek eltávolításra kerültek a Büntetés-végrehajtási Testület Főigazgatósága által, mivel sajnálatos módon a közzétett információk és képek félreértelmezésre kerültek."
Bednárová véleménye szerint a poszt elsődleges célja az volt, hogy informálja a közvéleményt a büntetés-végrehajtási szolgálat tisztjeinek és dolgozóinak tevékenységéről, továbbá a fogvatartottakkal való bánásmódról.
"Alapvető fontosságúnak tartjuk, hogy a társadalom tisztában legyen azzal: a személyzet törvényes feladata kiemelt figyelmet fordítani az elítéltek reszocializációjával kapcsolatos tevékenységekre. Ezek során az elítéltek átfogó segítséget kapnak a viselkedésük és hozzáállásuk megváltoztatásában, melynek célja, hogy szabadulásuk után - amelyre a legtöbb esetben előbb-utóbb sor kerül - bűncselekménymentes életet éljenek" - áll a válaszban, hozzátéve, hogy "amennyiben ez nem valósul meg, a szabadságvesztés végrehajtása a legtöbb esetben csupán ideiglenes elkülönítést jelent, amely egy nap véget ér, és a társadalom védelme már nem lesz biztosított" - zárta a válaszát a szóvivő.