A Fejlesztési Minisztérium nyilvános konzultációra hirdette meg a CNI keretében támogatott építkezések 2025-ös prioritásait - tájékoztat az AGERPRES.
Bukarest, január 10./Agerpres/ - Közvitára bocsátotta a fejlesztési minisztérium az Országos Beruházási Társaságon (CNI) keresztül finanszírozott építkezésekre vonatkozó 2025-ös prioritásokat kijelölõ kormányhatározatot - jelentette be pénteken Cseke Attila.
A fejlesztési miniszter hangsúlyozta, hogy a legfontosabb célkitűzés az, hogy a már megkezdett projekteket teljes mértékben befejezzék, elkerülve ezzel a félig kész épületek látványát. Az ő tájékoztatása alapján a CNI összköltségvetésének negyedét a kiemelt beruházásokra fordítják. Ezen fontos projektek közé tartozik a sepsiszentgyörgyi jégpálya, a kézdivásárhelyi uszoda, a nagyszalontai élményfürdő, a kolozsvári zeneakadémia új kampuszának építése, valamint a temesvári egyetem bentlakása és orvosi egyetemének új épülete. Továbbá, a konstancai Hagi-stadion fejlesztése is a prioritások között szerepel.
'Az ország az utóbbi években egy hatalmas építkezési területté vált, itt az ideje, hogy befejezzük ezeket a munkálatokat és átadjuk a helyi közösségeknek' - nyilatkozta a politikus az RMDSZ hivatalos közleményében. Cseke emelte ki, hogy a költségvetés felét olyan projekteken kívánják felhasználni, amelyeknek a kivitelezése már legalább 80%-os készültségben áll, ezt követik azok a fejlesztések, amelyek legalább 40%-ban megvalósultak, majd a további új beruházások következnek.
A minisztérium költségvetésének a következőképpen oszlik meg a prioritások szerint: 20 százalékot szánnak az oktatási infrastruktúra fejlesztésére, míg 15 százalékot a víz- és szennyvízhálózat, valamint az úthálózat korszerűsítésére. Az egészségügyi infrastruktúrára, például a csíkszeredai kórház felújítására, 10 százalékot fordítanak. Továbbá, a sportinfrastruktúra fejlesztésére 10 százalékot, míg kulturális projektekre, beleértve a szászrégeni megújuló mozit, 5 százalékot különítenek el. A költségkeret fennmaradó hányadát pedig az adminisztratív épületek revitalizálására használják fel.
A miniszter hangsúlyozta, hogy 2024 végére sikerült biztosítani a finanszírozást minden olyan elmaradt beruházás számlájára, amelyet a minisztérium az Országos Beruházási Társaság közreműködésével végez. AGERPRES/(HU - szerkesztő: CSEKE Péter)