A magyar mezőgazdaság jövője komoly veszélyben forog, ha nem sikerül vonzóbbá tenni a fiatal generáció számára. A mezőgazdasági ágazat megújulásához elengedhetetlen a fiatalok bevonása és motiválása, különben a szektor stagnálása és a versenyképesség csök


A legfrissebb felmérések rávilágítottak, hogy a gazdaságok csupán 10%-ában található 40 év alatti vezető. A legtöbb gazda a családon belül próbálja lebonyolítani a generációváltást, azonban ebben segítséget nyújt az idén debutáló fiatal gazda pályázat, amelynek egyik kulcsfontosságú célja a gazdaságátadás elősegítése. Elengedhetetlen, hogy a következő években megkezdődjön a fiatalok bevonása, mivel ellenkező esetben súlyos innovációs és termelési lemaradást szenvedhetünk el más uniós országokkal szemben - hangsúlyozta Kovács Viktória, az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágának vezetője az Agrárszektornak adott interjújában.

Az Agrárszenzus tízévente végzi el a mezőgazdasági vállalkozók és gazdaságok vezetőinek életkorára vonatkozó felmérését, legutóbb 2020-ban. Az adatokból kiderül, hogy csupán a vezetők tíz százaléka fiatalabb 40 évnél, míg a gazdaságok 35 százalékát 65 évnél idősebb személyek irányítják. Az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágvezetője úgy véli, hogy ez a helyzet valószínűleg nem változott meg azóta, mivel az elmúlt öt évben nem jelentek meg olyan pályázati lehetőségek, amelyek különösen vonzóak lettek volna a fiatal gazdák számára.

Tavaly elindultak a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében a beruházási pályázatok, amelyek különösen kedveznek a fiatal mezőgazdasági termelőknek, mivel számukra magasabb támogatási intenzitás érhető el. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy ez a csoport nem rendelkezik jelentős tőkével, ami miatt általában kisebb léptékű beruházásokba fognak csak bele. Emiatt sokan nem mernek belevágni egy új gazdaság létrehozásába, hiszen a szükséges források hiánya gátat szabhat a fejlődésüknek.

- mondta el az Agrárszektornak Kovács Viktória.

A szakember kiemelte, hogy a fiatal generáció rendkívül érdeklődő és nyitott a mezőgazdaság iránt, különösen azok között, akik családi hagyományok révén már korábban is tapasztalatot szereztek a gazdálkodásban, és szeretnék ezt az örökséget fiatalon tovább vinni. Ennek következtében jelentős érdeklődés mutatkozik az idén induló gazdaságátadási program, valamint a fiatal mezőgazdasági termelők támogatására és beruházásaik elősegítésére irányuló pályázatok iránt.

A fiatal gazda pályázat hivatalos felhívása még nem jelent meg, 2024 decembere óta társadalmi egyeztetés alatt áll. Ennek kapcsán megjelent már egy feltételtervezet, de fontos hangsúlyozni, hogy ez még nem hivatalos.

A szakember elmondta, az a jellemző, hogy családon belül szeretnék átadni a gazdaságot az idősebb vezetők. Az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvényben kettő opció van, vagy a családi gazdaságokról szóló törvény szerinti hozzátartozói láncolat szerint adják tovább, vagy olyan személy tudja átvenni a gazdaságot, aki az átadóval legalább 7 éve munka- vagy egyéb jogviszonyban van.

A 2020-as felmérés során a vezető gazdálkodókat kérdezték meg, és az eredmények szerint a fiatalabb generáció tagjai közül sokan úgy nyilatkoztak, hogy a következő 10 évben is szeretnének gazdálkodni. Ezzel szemben az idősebb gazdák inkább a gazdaságuk családon belüli átadását preferálják.

Kovács Viktória véleménye szerint a fiatal generációk rendkívül nyitottak az új technológiák iránt, bátrabbak, és elkötelezettebben képezik magukat különböző területeken. Az ifjúság bevonásának hiányában azonban komoly következményekkel kell számolnunk a termelés terén, ami miatt lemaradhatunk az EU más tagállamaihoz képest, és nem leszünk képesek hatékonyan gazdálkodni. Emellett hangsúlyozta, hogy vannak olyan idősebb gazdálkodók is, akik a 75 éves korhatárt átlépve is szeretnének lépést tartani a fejlődéssel, és általában találnak olyan szakembereket, akik segítenek nekik ebben a folyamatban.

A fiatal gazdák számára várhatóan 2025 harmadik negyedévében nyílik meg a pályázati lehetőség, amely egy innovatív, kombinált támogatási formát kínál. A pályázat keretében a fiatal gazdák egy átalánytámogatásban részesülhetnek, amely egyszeri, jelentős összegű támogatást jelent. Ezen kívül minden fiatal gazdának kötelező beruházást kell végrehajtania saját gazdaságában, ahol legfeljebb 75 millió forintig pályázhatnak. Az átalánytámogatás mértéke 14,6 millió forint, míg a beruházás támogatási intenzitása meglehetősen kedvező, 70%-os arányú. Ez a lehetőség kiváló alkalom arra, hogy a fiatal gazdák fejlesszék vállalkozásaikat és hozzájáruljanak a mezőgazdaság modernizálásához.

Szerintem ez a pályázat nem kifejezetten a legújabb kezdeményezéseket célozza meg. Viszont a kisebb üzemméretű gazdaságok, valamint azok számára, akik az utolsó öt évben kezdték el a gazdálkodást, igencsak kedvező fejlesztési lehetőségeket kínál.

- nyilatkozta az Agrárszektornak Kovács Viktória.

Related posts