A Magyar Szövetség határozott intézkedéseket sürget a vereknyei veszélyes hulladék-lerakat megszüntetése érdekében.

Taraba környezetvédelmi miniszter bejelentése alapján 2029-re várhatóan megszabadulhatunk a Vereknyén felhalmozott veszélyes hulladéktól. Az alábbiakban a Magyar Szövetség nyilatkozatát találják a vereknyei hulladéktárolót érintő miniszteri közleménnyel kapcsolatban.
Nagy József volt környezetvédelmi miniszter, a Magyar Szövetség elnökségi tagja, szakpolitikusa kifejtette, régóta követelik, hogy konkrét lépések történjenek a vereknyei veszélyeshulladék-lerakat felszámolása ügyében, hiszen nem csupán a Csallóköz és Mátyusföld ivóvízbázisa, hanem egész Nyugat-Szlovákia vízbiztonsága forog kockán.
"A korábbi elképzelések szerint a kármentési munkálatoknak már 2020-ban el kellett volna kezdődniük, de az azt követő időszakban kormányzó kabinetek ezt a tervet elvetették, így az évtizedek alatt felhalmozódott toxinok további öt évig szennyezték Közép-Európa legnagyobb ivóvíztartalékát. Az olasz szakértők részvétele és a felszámolásra vonatkozó tervek ígéretesek, azonban figyelemmel kísérjük az egész folyamatot, és szükség esetén megvédjük a lakosság érdekeit" - nyilatkozta Nagy József.
A véleménye szerint a projektek sikeressége három kulcsfontosságú tényezőtől függ: először is, elengedhetetlen, hogy a közbeszerzési eljárás átlátható legyen, így a kivitelező kiválasztása tisztességes alapokon nyugszik. Másodszor, a projekt befejezésének és a pénzügyi források garantálásának biztosítása nélkül nem lehet eredményes a munka. Végül pedig a környezeti kockázatok minimalizálása is elengedhetetlen ahhoz, hogy a beavatkozás ne csak hatékony, hanem fenntartható is legyen.
Úgy véli, külön figyelmet kell fordítani arra, hogy a munka során a szennyezés terjedése ne gyorsuljon fel a talaj vagy a talajvíz megbolygatásával; hogy ne keletkezzen újabb környezeti probléma a megoldás közben, ezért a munkálatok során biztosítani kell a por-, zaj- és felszíni vízszennyezés minimális szintjét; nagy figyelmet kell fordítani a környék élővilágának (flóra-fauna) védelmére, különösen érzékeny vizes élőhelyek és védett fajok esetén; az elszállított ártalmatlanított hulladék biztonságos és ellenőrizhető módon kerüljön végső elhelyezésre.
"Fontosnak tartjuk a független környezeti monitoringrendszer bevezetését, és elvárjuk, hogy az eredményeket a nyilvánosság is megismerhesse. A Magyar Szövetség továbbra is kiemelten követi az ügyet, és minden fórumon a lakosság érdekeit fogja képviselni" - szögezte le Nagy József.