A magyar lakosság körében végzett felmérések szerint a válaszadók egyötöde támogatná a televíziós reklámok betiltását.
Schóbert Lara megosztotta, mivel biztosítja megélhetését a hónap végén: "Sokan azt hiszik, hogy a pénz csak úgy, magától terem a fán" - tette hozzá egy videóban.
Gelencsér András, a levegőkémia szakértője, nemrégiben figyelemre méltó kijelentést tett a reklámok szerepéről az éghajlatváltozásban. Szerinte ezek a hirdetések kulcsszereplőkké váltak a környezeti problémák fokozódásában. A tudós határozottan arra figyelmeztetett, hogy sürgősen lépéseket kellene tenni a reklámok tilalma érdekében. Egy friss kutatás eredményei alapján úgy véli, hogy ha eltűnnének a fogyasztást ösztönző hirdetések, akkor akár 30 százalékkal is csökkenne a vásárlói kedv, ami jelentős mértékben hozzájárulhatna a fenntarthatóbb életmódhoz.
Az Economixnak adott interjújában az akadémikus kiemelte, hogy a reklámok világában szinte minden - a valóságban talán felesleges - termékhez találunk hirdetéseket. Ugyanakkor az alapvető élelmiszerek, mint például a kenyér vagy a tej, hirdetései meglehetősen ritkák. Ez a jelenség arra utal, hogy a fogyasztói figyelem gyakran a luxuscikkekre irányul, míg a mindennapi szükségleteink háttérbe szorulnak.
A téma kapcsán a lap együttműködött a Pulzus Kutatóval, hogy közös felmérést végezzenek. Ennek során arra keresték a választ, milyen módon befolyásolja a hirdetési piac a társadalom fogyasztási szokásait és költési döntéseit.
A válaszadók vékony többsége, 51%-a arra a kérdésre, hogy reklám hatására vásárolt-e már meg terméket, igennel válaszolt. Az adatok alapján kifejezetten a legfiatalabb (18-39 évesek) korosztályra jellemző ez az attitűd, ugyanis ők képviseltetik magukat legnagyobb arányban (63%) ebben a kérdésben. A középkorúak (40-59 évesek) 47%-a cselekszik így, a legidősebbek (60+ éves) a legkevésbé (40%).
A kérdésre, hogy mennyire bosszantóak számukra a tévéreklámok, a válaszadók 50%-a azt mondta, hogy azonnal elkapcsol, amint a műsor közben reklámra vált a képernyő. Ezzel szemben 21% csak időnként kapcsol el, míg 16% soha nem zárja ki a reklámokat, mivel úgy érzi, hogy azok nem zavarják. Továbbá, 10% ritkán vált csatornát, mivel élvezi a reklámokat és figyelemmel követi azokat.
A számok szerint a 60+-osokat zavarja leginkább a reklám, ugyanis ők kapcsolnak el a legmagasabb arányban (61%), a középkorúak (40-59 évesek) viszont szívesen megnézik a reklámokat is.
A felmérések alapján a résztvevők 23%-a úgy véli, elegendő lenne csupán a reklámok korlátozása, hogy azok ne legyenek túlságosan zavaróak. Ezzel szemben 20% határozottan a hirdetések betiltása mellett áll, míg 19% azt javasolja, hogy csupán bizonyos típusú hirdetéseket kellene szigorítani. Csak 4% gondolja, hogy a jelenlegi helyzet teljesen megfelelő.
A fiatalok körében a legtöbben, egészen pontosan 24%, úgy vélik, hogy ideje lenne megszüntetni a reklámozást. Ezzel szemben a 60 év felettiek körében az arány még magasabb: 59% szeretné korlátozni a hirdetéseket.