Íme néhány tipp, amelyek segíthetnek a muskátlik túlélésében a téli hónapok során: ezeket a szabályokat érdemes követni.
A muskátli kétségtelenül az egyik legkedveltebb növény, de a téli hónapok igencsak próbára tehetik a virágok állóképességét.
A muskátli igazán szemet gyönyörködtető látványt nyújt a teraszon, a kertben vagy akár az ablakpárkányon is. Azonban fontos, hogy a közelgő fagyokra időben felkészítsük a növényeket – figyelmeztet a The Spruce.
Sokan vonzódnak ehhez a növényhez, hiszen tavasztól egészen őszig bőségesen ontja színes virágait. Igénytelen természetének köszönhetően könnyedén beilleszthető bármely otthon díszítőelemeként, ráadásul rendkívül látványos is. A melegebb hónapokban szívesen tartózkodik a szabadban, azonban a hideg időjárást nem viseli el, ezért ilyenkor fontos, hogy egy védettebb és melegebb helyet találjunk számára. Ez egy évelő növény, de ahhoz, hogy a következő évben is gyönyörködhessünk a virágaiban, télen néhány óvintézkedést érdemes megtenni.
Az első, és legfontosabb teendő, hogy egyetlen virág se maradjon kinn a kertben a fagyok idejére. A kertbe ültetett példányokat ki kell emelni, a cserepes növényeket pedig be kell vinni egy olyan helyiségbe, amely hűvös, de a kinti jeges hidegnél melegebb.
A muskátli így vészelheti át a fagyokat
A muskátli nevelése igazi örömforrás lehet azok számára is, akik nem rendelkeznek mélyreható tudással a növények világában. A tél beköszöntével elkerülhetetlen, hogy foglalkozzunk a növénnyel, hiszen a gondoskodás most is elengedhetetlen. Miután a töveket biztonságos helyen, cserépbe ültettük, érdemes őket 10-15 centiméteres magasságra visszavágni. Bár elsőre drasztikus lépésnek tűnhet, ez a metszés segíti a muskátlit abban, hogy minden erejét a regenerációra összpontosíthassa. Az így kapott új hajtások friss és üde megjelenést kölcsönöznek a növénynek, és a tavaszi virágzás szempontjából is kedvező hatással bírnak.
Fontos, hogy alaposan átvizsgáljuk a növényeket, hogy nincsenek-e rajtuk rovarok vagy valamilyen betegség, mivel a teleltetés során ezek könnyen átvihetők más növényekre is. Különösen a gombás fertőzések és a levéltetvek jelenthetnek komoly gondot. Miután a növény új földbe került, érdemes egyszer alaposan megöntözni, majd hagyni, hogy a talaj kiszáradjon. Ideális, ha a növénynek lehetősége van alkalmazkodni a hőmérséklet és a páratartalom változásaihoz, ezért 10 Celsius-fok alatt már célszerű a virágokat beltérbe helyezni.
Ebben az időszakban kiváló alkalom nyílik a növények szaporítására. A zöld hajtásokról érdemes levágni egy 5-6 centiméteres darabot, majd eltávolítani a leveleket, hogy a dugvány könnyebben gyökeret eresszen. Ezután a tövet óvatosan elhelyezhetjük a földbe. Ha minden jól alakul, a dugvány gyökeret ver, és hamarosan önálló növényként folytatja életét.
A muskátli télen nem igényel tápoldatozást, öntözni is csak nagyon ritkán és mérsékelten kell. Fényre azonban szüksége van, így semmiképpen se egy sötét sarokba kerüljön. Aki ezeket a szabályokat betartja, tavasszal ki is ültetheti a kertbe vagy a teraszra a növényt, amely nagyon gyorsan újra virágozni kezd majd.