A szíriai keresztény közösség tagjai mély aggodalommal figyelik a helyzetüket, hiszen a Damaszkuszban történt merénylet óta egyre inkább elvesztették a biztonságérzetüket. Az események nyomán felerősödtek a félelmek, és sokan úgy érzik, hogy a jövőjük biz

Az Egyesült Államok kormánya visszavonta a szíria iszlamista Hayat Tahrir al-Sham (HTS; Levantei Felszabadítási Szervezet) terrorszervezetként való minősítését hét hónappal azután, hogy a csoport megdöntötte Aszad szíriai elnök hatalmát, és átvette Damaszkusz irányítását. A minősítés módosítása aggodalmat vált ki keresztény érdekvédelmi csoportok tagjaiból.
A kedden életbe lépett határozat alapvető átalakulást hoz az Egyesült Államok politikai irányvonalában, különösen a korábban az Al-Kaidával kapcsolatban álló csoportokkal szembeni hozzáállás terén.
A döntés Washington azon lépéseinek sorát követi, amelyekkel Washington normalizálja kapcsolatait Szíria új vezetésével, Ahmed al-Sharaa elnökkel, aki a HTS koalíciót vezette az Aszad-rezsim elleni 2024. decemberi offenzívában.
Az Iraki Keresztény Alapítvány, amely elkötelezetten küzd a közel-keleti keresztény közösségek jogaiért és védelméért, éles kritikával illette ezt a lépést:
"A Trump-kormány most törölte az Al Nusra Front (AlQaeda/HTS) terrorista besorolását. Ugyanazok, akik Irakban rengeteg amerikai katonát, valamint a 9/11-es támadások során számos amerikai életet oltottak ki."
- kiemelték nyilatkozatukban.
"Ugyanaz a csoport, amely a keresztények keresztre feszítéséért felelős Szíriában, és hidegvérrel végez a püspökökkel, papokkal és nővérekkel Irakban. Ez a valóság mélyen felháborító!"
- írták.
A HTS múltbeli viszonyai az Al-Kaidával és az iszlamista erőszakkal továbbra is kutatás alatt állnak. A közelmúltban megjelent jelentések a tömeges erőszakról aggodalmat váltottak ki a HTS-hez csatlakozó csoportok viselkedését illetően.
A Reuters nemrégiben végzett vizsgálata dokumentálta, hogy március 7-9. között közel 1500 civilt öltek meg, beleértve a kormány parancsnoksága alatt álló milíciák tagjait is. Szemtanúk kaotikus jeleneteket írtak le az alavita többségű falvakban, ahol egyes milíciák védték a civileket, míg mások fosztogatásokat és kivégzéseket hajtottak végre. Az erőszak az Aszad-rezsimet régóta támogató alavita közösség elleni dzsihádra való felhívásokat követte.
Sayfo Omar: Izrael lehetőséget biztosíthat az eddig Irán és a Hezbollah által támogatott szíriai alavita kisebbség védelmére.
A szíriai kormány az Aszad-erők maradványait tette felelőssé az erőszakos események kirobbanásáért, hangsúlyozva, hogy az Aszad-párti milíciák 200 katonáját ölték meg a véres eseményeket megelőző időszakban.
A HTS továbbra is meghatározó erő az új szíriai kormányon belül. A damaszkuszi offenzívát megelőzően Idlib ellenőrzése lehetővé tette számára, hogy megszilárdítsa az iszlamista milíciák támogatását, beleértve a külföldi harcosokat is, akik közül sokan azóta beépültek a nemzeti biztonsági erőkbe.
A Reuters jelentése szerint ugyanezen csoportok közül néhányan részt vettek a márciusi gyilkosságokban, és minimális koordináció vagy a központi kormány egyértelmű utasításai nélkül cselekedtek.
Az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint
A HTS terrorista státuszának visszavonása szorosan összefonódik a csoport hivatalos feloszlatásával, valamint a szíriai kormány által a terrorizmus elleni harc iránti elkötelezettségük kinyilvánításával.
A visszavonásra akkor kerül sor, amikor a szíriai keresztény közösség újabb félelem árnyékában él, miután június 22-én robbantás történt egy damaszkuszi görög ortodox templomnál, amely több mint két tucat ember életét követelte. A szíriai kormány az Iszlám Államot nevezte meg a támadás felelősének.
Legalább 20 áldozata van egy keresztények elleni merényletnek Damaszkuszban
Nina Shea, emberi jogi ügyvéd és a Hudson Intézet Vallásszabadság Központjának igazgatója arra figyelmeztet, hogy a robbantás "az első nagyobb támadás volt a keresztények ellen", mióta az al-Sharaa tavaly decemberben átvette a hatalmat.
A keresztény közösségek aggodalommal figyelik a templomokban történt robbantásokat, mivel ezek a cselekmények újabb népirtó támadások előfutárának tűnnek.
Richard Ghazal, az In Defense of Christians (A keresztények védelmében) nevű érdekvédelmi szervezet vezetője, felszólítja az amerikai kormányt, hogy gyakoroljon nyomást a szíriai hatóságokra, hogy vonják felelősségre a merénylet elkövetőit. Emellett hangsúlyozza, hogy sürgősen be kell vezetni hatékony biztonsági intézkedéseket, amelyek a helyi keresztény közösségek védelmét szolgálják.
Kapcsolódó:
A szír szélsőséges HTS csoport új kormányzati struktúra létrehozására törekszik.
Hölvényi György: A keresztény közösségek megerősítése elengedhetetlen Szíria megújulásához!
A Hungary Helps program szoros kapcsolatot ápol a Szíriában súlyos támadásoknak kitett keresztény közösséggel.