A Szuverenitásvédelmi Hivatal véleménye szerint az Európai Bizottság civilprogramja a Soros-alapítványok brüsszeli befolyásának egyik eszköze.
A kormány ideológiai eszköze, amely nem rendelkezik valódi hatáskörrel, úgy véli, hogy a programot a politikai nyomásgyakorlás finanszírozására fordítják.
Az Európai Bizottság CERV programja a Soros-szervezetek brüsszeli lába - közölte a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerdán. A programot a hivatal szerint a politikai nyomásgyakorlás finanszírozására használják.
A CERV programot az Európai Bizottság 2021-ben indította el, lehetőséget biztosítva a civil szervezetek számára, hogy közvetlen támogatásokat igényeljenek. Ezzel kapcsolatban megemlítették, hogy a program forrásait a Soros-hálózat saját érdekeinek szolgálatába kívánta állítani. Ennek érdekében Soros György és kapcsolódó szervezetei intenzív lobbitevékenységet folytattak Brüsszelben, ahol sikerült elérniük, hogy a források jelentős részét ők maguk használhassák fel.
A vizsgálatuk szerint Magyarországon a program pénzeinek nagy részét a magyar civilek helyett a Soros-hálózathoz tartozó politikai nyomásgyakorló szervezetek kapják: a teljes összeg háromnegyede a hálózathoz került, annak ellenére, hogy csupán az összes szervezet egynegyedét teszik ki. A Szuverenitásvédelmi Hivatal közleménye szerint saját weboldalukon listát tettek közzé ezen szervezetekről.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy uniós támogatásokhoz jutott olyan civil szervezetek, amelyeknek a magyar kormány nem kívánt forrásokat biztosítani. Ezt a helyzetet még súlyosabbá teszi, hogy a kormány a múltban kifejezetten elutasította a Norvég Civil Alap 77 milliárd forintos támogatását, csupán azért, mert az összeg tíz százalékának elosztásáért nem ő, hanem az Ökotárs Alapítvány lett volna felelős.
Ugyanakkor a magyar szuverenitás fölött éberen őrködő szervezet ingerküszöbét egyelőre nem érte el, hogy az Egyesült Arab Emírségekben dönthetik el, hogy egy budapesti beruházás esetén a főváros élhet-e az elővásárlási jogával.