Az Európai Unió jóváhagyta a 17. szankciós csomagot, amely az orosz energiaipart is érinti | Demokrata

A brüsszeli tájékoztató alapján az "eddig legátfogóbb" szankciós intézkedéscsomag lépett életbe, amely vízumkorlátozásokat és vagyonbefagyasztásokat foglal magában a magas rangú orosz politikai és üzleti elit tagjaival szemben. Ez a lépés kifejezetten az orosz gazdaság kulcsfontosságú szektorait célozza meg.
A csomag fő célkitűzése, hogy még inkább megszorítsa Oroszország hozzáférését a harci technológiákhoz, valamint mérsékelje az orosz energiaimportból származó bevételeket - olvasható a jelentésben.
A kedden bevezetett szankciók 189 tankert érintenek, amelyek - mint írták - hozzájárulnak Oroszország energiabevételeihez. A gyakran jeladó nélkül közlekedő, az orosz flottához tartozó hajók nem köthetnek ki az uniós tagállamok kikötőiben, valamint tilos számukra uniós szolgáltatásokat nyújtani. Ezzel a jegyzékbe vett, az orosz olajexportra vonatkozó korlátozások kijátszásáért felelős hajók száma 342-re emelkedett.
Oroszország bevételi forrásainak csökkentése érdekében az Európai Unió újabb szigorú intézkedéseket hozott a Surgutneftegaz, az orosz olajtársaság ellen. Az EU álláspontja szerint ez a vállalat jelentős anyagi támogatást nyújt az orosz államnak, így közvetlenül hozzájárul a háborús tevékenységek fenntartásához.
Ebben a kontextusban a csomag 31 vállalatot tartalmaz, amelyek közvetlenül vagy közvetve hozzájárulnak az orosz katonai ipar működéséhez, illetve részt vesznek a szankciók megkerülésében. A lista 18 oroszországi, valamint 13 külföldön bejegyzett céget sorol fel, köztük hatot Törökországban, hármat Vietnamban, kettőt az Egyesült Arab Emírségekben, egyet Szerbiában és egyet Üzbegisztánban.
A csomag emellett 45 olyan vállalatot és azok vezetőit is érinti, amelyek drónokkal, fegyverekkel, lőszerekkel, katonai felszerelésekkel, kulcsfontosságú alkatrészekkel és logisztikai támogatással látják el az orosz fegyveres erőket.
Az Európai Unió újabb lépéseket tett a szankciók terén, mivel 17 egyént és 58 szervezetet vont felelősségre, akik vagy amelyek hozzájárultak Ukrajna területi integritásának, szuverenitásának és függetlenségének megsértéséhez. Ez a lista elsősorban az orosz katonai és védelmi szektort célozza meg. Jelenleg a uniós korlátozó intézkedések már több mint 2400 személyt és szervezetet érintenek.
A tanácsi közleményben Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szavait idézték, aki hangsúlyozta: Oroszország, valamint mindazok, akik lehetővé teszik az Ukrajna ellen irányuló folytatódó agressziót, komoly következményekkel kell, hogy szembenézzenek. Kiemelte, hogy minél tovább tart Oroszország jogtalan és brutális háborúja, annál szigorúbb válaszlépéseket fog hozni az Európai Unió - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Az uniós tanács tájékoztatása szerint az EU emellett Oroszországban elkövetett emberi jogi jogsértések miatt is szankciókat vetett ki, az intézkedések 28 személyre vonatkoznak. A demokratikus ellenzék elnyomásáért és a jogállamiságot súlyosan aláásó tevékenységekért felelősök között az orosz igazságszolgáltatás tagjai, köztük bírák, ügyészek, valamint az orosz legfelsőbb bíróság és regionális bíróságainak képviselői szerepelnek. Az érintettek között vannak olyanok, akik szerepet játszottak mások mellett Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus üldözésében - írták.
Az Európai Unió továbbra is határozottan elítéli az Oroszországban tapasztalható emberi jogi visszaéléseket és az elnyomó intézkedéseket. Különös aggodalommal figyeli az országban zajló emberi jogi helyzet romlását, amely különösen kiéleződik Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújával összefüggésben - hangsúlyozták.
Az Európai Unió újabb szigorú intézkedéseket hozott, amelyek célja, hogy megakadályozza Oroszország külföldi destabilizáló törekvéseinek támogatását. A legfrissebb intézkedések 21 egyént és 6 szervezetet érintenek, akik felelősek az orosz hibrid tevékenységekért. Az uniós intézkedések fókuszában állnak az orosz hibrid tevékenységekkel kapcsolatos tárgyi eszközök, mint például hajók, légi járművek és ingatlanok, valamint a digitális és kommunikációs infrastruktúrák. Ezen kívül a hitelintézetek, pénzügyi szolgáltatók és kriptoeszköz-szolgáltatók olyan ügyleteit is célba veszik, amelyek közvetlenül vagy közvetve hozzájárulnak Oroszország destabilizáló akcióihoz a nemzetközi színtéren.
Az EU végezetül szankciókkal sújtotta az orosz fegyveres erők három szervezetét is vegyi fegyverek kifejlesztése és ukrajnai használata miatt. A vegyi fegyverek használata és elterjedése elleni uniós korlátozó intézkedések jelenleg összesen 25 emberre és 6 szervezetre vonatkoznak - tájékoztattak.