"Brüsszelben sokkal nagyobb kihívásokkal kell szembenéznünk" - nyilatkozta Trump egyik tanácsadója a brit-amerikai megállapodás után.

A kereskedelmi képviselő elmondta, hogy az EU-val nem haladnak olyan jól a tárgyalások, mint másokkal.
Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője interjút adott az UnHerd-nek az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás bejelentése előtt.
Az egész világ tárgyalni próbál Trumpékkal mielőtt lejár az amerikai vámok 90 napos befagyasztása. A britek már előrébb járnak, mint az Európai Unió, Greer szerint ennek a Brexit az oka.
Greer kijelentette, hogy különösen olyan szektorokban, amelyeket Washington biztonsági szempontból különösen érzékenynek ítél, mint az autóipar, a gyógyszeripar és a félvezetőipar, a helyzet változatlan marad. A megállapodás ellenére a 10%-os vám továbbra is érvényben lesz.
A kereskedelmi tárgyalások során Amerika és az európai országok között gyakran a mezőgazdasági kérdések váltak vitatottá. Az Európai Unió például szigorú előírásokat alkalmaz a hústermékek kezelésére vonatkozóan. Greer örömmel tapasztalta, hogy a brit felekkel folytatott egyeztetések során ezek a problémák már nem jelentenek akadályt.
Greer nem sorolta az Európai Uniót azon országok közé, akikkel kedvezően alakulnak a tárgyalások. Ezzel szemben India, Japán, Dél-Korea, Svájc, Izrael, Jordánia és a Fülöp-szigetek nevét kiemelte, míg az EU-t figyelmen kívül hagyta.
Brüsszelről Trump kereskedelmi képviselője azt mondta: "érdeklődést mutattak a tárgyalások iránt". Greer szerint problémát jelent, hogy az európaiaknak "filozófiai, jogi és kulturális ellenérzésük van azzal szemben, amit mi csinálunk. Ez nagyon nehéz lehet. De nagyon baráti a kapcsolatom az ottani kollégámmal. És úgy gondolom, hogy ők is nagyon érdekeltek egy megállapodásban. Mi is nyitottak vagyunk a további lépésekre.
A cikk megemlíti, hogy Trump hírhedt vámcsomagját Greer tervezte. Az UnHerd riportere rákérdezett, hogy a tőzsde reakciója nem aggasztotta-e őt. "A gazdasági mutatóknak számos aspektusa van. Természetesen figyelemmel kísérjük ezeket, hogy megértsük, milyen hatással vannak politikai döntéseinkre. Tapasztalataink szerint a piacok néha megbízható indikátorok. Előfordul, hogy túlzottan reagálnak, máskor viszont alulértékelik a helyzetet" - válaszolta a Trump-kormányzat egy képviselője.