Egy népszerű telefon ára hirtelen drámai mértékben emelkedhet | Startlap Vásárlás


A héten Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy jelentős vámokat fognak bevezetni a világ számos országával szemben.

Jelentős drágulás várható az iPhone-ok esetében a Trump-kormányzat által bevezetett vámok miatt. Az Egyesült Államok új vámtarifái miatt akár 30-40 százalékkal is emelkedhetnek az Apple telefonjainak árai.

A céget különösen sújtják az új vámok, mivel a legtöbb iPhone-t még mindig Kínában állítják elő, az országra pedig egységesen 54 százalékos vámot vetettek ki, bármilyen árucikk is érkezzen onnan.

A technológiai óriás előtt most egy komoly döntés áll: vagy a megnövekedett költségeket veszi a saját nyakára, vagy az árakat hajlandó megemelni. Az alapmodell ára a jelenlegi 799 dollárról akár 1142 dollárra is felkúszhat, míg az iPhone 16 Pro Max alapára akár 2300 dollárra, azaz körülbelül 852 ezer forintra is emelkedhet.

A vállalat már több gyártási központját áthelyezte Indiába és Vietnámba, azonban ezek az országok is jelentős vámterhekkel néznek szembe: Vietnám esetében a vám mértéke 46%, míg Indiában 26%. Elemzők véleménye szerint az Apple-nek körülbelül 30%-kal kellene megemelnie az áraikat, hogy kompenzálni tudja a vámok hatását.

Más vélemények szerint csak a költségek kis részét, 5-10 százalékát fogja áthárítani a vásárlókra. Az új iPhone-eladások jelenleg stagnálnak, részben az Apple Intelligence új funkcióinak alacsony vonzereje miatt.

Egyes szakértők előrejelzései szerint az újonnan bevezetett vámok akár 40 milliárd dolláros veszteséget is jelenthetnek az Apple számára. Ez a vámpolitika egy széleskörű gazdasági intézkedéscsomag része, amely az amerikai ipar védelmét hivatott szolgálni, kiemelten a technológiai és a feldolgozóipari szektorokban.

A mobiliparral kapcsolatos tarifák Kína mellett olyan országokat is sújtanak, mint Vietnam, India, Malajzia, Dél-Korea vagy Tajvan - összesen több mint 30 ázsiai és közép-amerikai államot érinthetnek csak ezen irányú korlátozások.

A szakértők szerint ezek a vámok jelentős feszültséget keltenek a globális ellátási láncokban, és veszélybe sodorják a nagyvállalatok eddig jól működő, nemzetközi gyártási modelljeit.

A feldolgozóipar jelentős mértékben függ az olcsó ázsiai gyártástól, így az új vámpolitika következményeként a következő hónapokban áremelkedés, termékhiány és a beruházások elhalasztása is várható.

Related posts