Elek Gábor 16 éves korában bízott benne, és azóta a világ gyökeresen megváltozott.


Papp Dorka, a fiatal tehetség, aki az FTC-Rail Cargo Hungaria színeiben játszik, már tízéves kora óta arra törekszik, hogy a profi kézilabdázók sorába lépjen. Az elmúlt évek során minden erejét és energiáját erre a célra összpontosította, és napról napra azon dolgozik, hogy kiemelkedő játékossá váljon. 2022-ben életében egy sorsfordító pillanat következett be: Elek Gábor, a Ferencváros korábbi vezetőedzője, egy edzés után személyesen hívta be az irodájába, ahol bejelentette, hogy a jövőben már a mérkőzéseken is számítanak rá, mind hazai, mind nemzetközi szinten. Dorka számára ez a lehetőség nemcsak egy álom megvalósulása, hanem a kitartó munkája gyümölcse is.

A "Jövő bajnokai" című sorozatunkban bemutatjuk azokat a tehetséges tizenéves sportolókat, akik hamarosan figyelemre méltó sikereket érhetnek el a profi világban. Ezek a fiatal sportreménységek már most is a korosztályuk élvonalában helyezkednek el, és biztosak lehetünk benne, hogy a jövőben még nagyobb eredményekkel fognak szolgálni az Index olvasói számára.

A korábbi bekezdést Papp Dorka vonatkozásában érdemes kijelentő módban megfogalmaznunk, hiszen fiatal kora ellenére már most bajnoknak tekinthetjük: 18 évesen büszkélkedhet Magyar Kupa-győzelemmel, ifjúsági világbajnoki bronzéremmel, junior Európa-bajnoki ezüstéremmel, EYOF (Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál) aranyéremmel, valamint Bajnokok Ligája- és magyar bajnoki ezüstéremmel is. De lássuk, ki is ez a fiatal tehetség! Nagyinterjú Papp Dorkával, az FTC-Rail Cargo Hungaria kézilabdázójával.

Dorka hatalmas mosollyal és sziporkázó vidámsággal érkezett a Ferencváros csarnokának lelátójára, hogy részt vegyen a dupla edzése utáni interjún. Bár már túl volt a délelőtti tréningen és egy intenzív edzőtermi etapon is, amelyet Allan Heine vezetőedző a következő heti válogatott összetartásra való felkészülés jegyében szervezett, az arcán és a hangulatán egyáltalán nem látszott meg a fáradtság.

Dorka szívből meséli el a kezdeteket, amelyek már több mint egy évtizede indultak. „Már réges-régen, a Pénzügyőr SE-nél léptem be a kézilabda világába. Az egész úgy kezdődött, hogy egy nap hazatértem a nagyszüleimtől, és elmondtam a családomnak, hogy szeretnék kézilabdázni. Édesanyám tanár, így a munkahelyén található tornacsarnok adta a helyszínt a budapesti csapat edzéseinek. Megbeszéltük, hogy elvisz, hogy megnézhessem, mennyire tetszik. Amint odaértem, azonnal magával ragadott a hangulat, és azóta is ott vagyok” – meséli Dorka, felidézve a 12 évvel ezelőtti kezdeteket.

Ez 2012-ben volt, a klub már szeptemberben le is igazolta őt, viszont fél év után két barátnőjével együtt a váltás mellett döntött, és a Ferencvárosba igazolt, a 2012-2013-as szezon második felében már a népligeti klub szerepelt játékos adatlapjában.

2013 elején két barátnőmmel elindultunk a Fradiba, és azóta is itt ragadtam. Először Lili néninél kezdtem (Schill-Bene Lilla - a szerk.), majd Őze Beához kerültem, ezt követően Pádár Ildikó, Fiedler Erika, Szarka Éva és Illés Márton irányítása alatt fejlődtem. Ez a folyamat végül elvezetett az Elek Gábor vezette felnőtt csapatig, így valóban végigjártam a klub ranglétráját.

Már fiatal korában felfigyeltek a benne rejlő tehetségre és ígéretes lehetőségekre. A kezdetektől fogva nemcsak a saját korosztályában, hanem az idősebbek között is jelentős szerepet kapott, miközben a 2006-osok között is folyamatosan bizonyítania kellett. Mindezt az iskolai kötelezettségei mellett végezte, de hamar világossá vált, hogy számára ez nem csupán egy szórakozás, hanem életének munkája és hivatása is egyben.

"Az első három-négy évben számomra még csupán egy játék volt az egész, és boldoggá tett, hogy barátaim társaságában tölthetem a napjaimat. Tízéves korom táján azonban elkezdett kristályosodni bennem, hogy ez az, amit igazán szeretnék csinálni, és hogy ez táplálja a lelkemet. Ekkor már tudatosult bennem, hogy ezt a lehetőséget nem szabad félvállról venni, és minden edzést, mérkőzést komolyan kell venni."

Dorka akkoriban a negyedik osztály padjait koptatta, és ettől a pillanattól kezdve a kézilabda vált az életének középpontjává, mindezt persze az iskolai feladatai mellett.

Az iskolás éveim első négy esztendeje meglehetősen kihívásokkal teli volt. A Szent László Általános Iskolába jártam, de a felső tagozatot már a Széchenyi Istvánban kezdtem el, ahol édesanyám a mai napig tanít. Itt az intézmény nyitottan támogatta a sportot; ha szükség volt rá, készséggel elengedtek edzésekre és mérkőzésekre, ami jelentősen megkönnyítette, hogy mindkét területen helyt tudjak állni. A gimnáziumot tudatosan választottam ki, és a Ferencvárosi Sport Általános Iskola és Gimnáziumba jelentkeztem, ahol örömmel értesültem arról, hogy felvételt nyertem.

Dorka még mindig a Telepy utcai iskolába jár, amely évtizedek óta szoros kapcsolatot ápol a sport világával. Jelenleg az érettségire készül, és az intézmény kiemelten figyel arra, hogy támogassa karrierjét. Az iskola mellett Dorka számára elengedhetetlen a saját szorgalma és céltudatossága, amelyek lehetővé teszik számára, hogy mindkét területen maximálisan helytálljon. A tinédzserkor sok fiatal életében mérföldkő, hiszen ekkor kell dönteni arról, hogy a baráti összejövetelek, bulik és nyaralások mellett a pihenés és a sikeres karrierhez szükséges regenerálódás is prioritást élvez-e. Dorka tudja, hogy a helyes választás kulcsfontosságú a jövője szempontjából.

Mindig is céltudatos voltam, és amit kitűzök magam elé, azt igyekszem nap mint nap szem előtt tartani. Gyakran megesett, hogy a barátnőim bulizni indultak, és természetesen szívesen csatlakoztam volna hozzájuk. De tudtam, hogy a kézilabda a prioritásom, így a szórakozás helyett a regenerálódást és a pihenést választottam, hogy a mérkőzéseken a lehető legjobban teljesítsek. Ez az időszak sokszor kihívásokkal teli volt, de bíztam benne, hogy a befektetett energia később megtérül, és mostanra kezdem látni ennek az eredményét. Hihetetlen, hogy ebben a klubban lehetek, és minden nap ezt a célt tartom a középpontban.

A 2022-es év igazán mérföldkőnek számított Dorka pályafutásában. Ekkor már az U19-es korosztályban és a másodosztályú bajnokságban is megmérettette magát, de az igazi áttörés márciusban következett be, amikor bemutatkozott a serdülő válogatottban. Ősszel pedig az ifjúsági csapatban is megkapta a lehetőséget. Nem sokkal ezután valóra vált Dorka régóta dédelgetett álma: Elek Gábor, a Ferencváros akkori vezetőedzője személyesen hívta be az irodájába, és bejelentette, hogy a következő NEKA (Nemzeti Kézilabda Akadémia) elleni mérkőzésen már számít rá, sőt az egész idényben a csapat tagja lesz. A helyzet különlegességét az adta, hogy Kovács Anett súlyos térdsérülése miatt Angela Malestein poszttársa nélkül maradt, és Dorka munkájával a tréner is elégedett volt, így a mindössze 16 éves fiatal tehetséget választotta a holland jobbszélső mellé.

Egyik alkalommal, amikor a felnőtt csapattal edzettünk, már mindkettőnk számára világossá vált, hogy egy új lehetőség kapujában állunk. Gábor, az akadémiai poszttársam, és én izgatottan vágtunk neki a közös edzéseknek, anélkül, hogy a háttérben rejlő okokkal foglalkoztunk volna. Csak arra fókuszáltunk, hogy bemutassuk a tudásunkat és elérjük a legjobb formánkat. Az egyik edzés végén azonban Gábor váratlanul behívott az irodájába. Szemeiben egyfajta izgalom csillant, és azt kérdezte, mit szólnék ahhoz, ha a következő bajnoki mérkőzésen én is pályára léphetnék. De nem csupán erről volt szó: az egész szezon során velem szeretett volna számolni, edzésekre hívni, és a kerettagjaivá tenni. A szavak egy pillanatra megfagytak a torkomban, és csak álltam ott, mintha egy álom határvonalán egyensúlyoznák. Képes vagyok ezt felfogni? Tényleg ez történik velem?

Elmondása szerint mindenki nagyon kedvesen fogadta őt, az idősebbek természetesen felkarolták és ott segítették fejlődését, ahol csak tudták. Jártak ők is hasonló cipőben fiatalon, tudták, hogy nehéz feladat újoncként csatlakozni egy ilyen társasághoz, méghozzá szezon közben belecsöppeni ebbe a helyzetbe.

"Angie (Angela Malestein - a szerk.) azonnal felkarolt, minden edzésen segített, hogy mit, hogyan kellene másképpen csinálnom. Boldog vagyok, hogy ő a poszttársam, rengeteg mindenben segít a pályán és azon kívül is. Nagyon szeretem őt, egy fantasztikus ember."

16 évesen mindezt a terhet - iskolai kötelezettségek mellett - mentálisan és fizikálisan is elbírni nem könnyű feladat. Papp szerint még mindig nagyon fiatal (és az is, csupán 18 éves) és bírnia kell a terhelést, a lehetőségnek kell a szem előtt lennie és arra fókuszálnia. "Nem könnyű feladat természetesen, de még mindig nagyon fiatal vagyok, el kell bírnom ezt a terhet. Örülök, hogy ez a lehetőséget megadatott számomra, két évvel ezelőtt, amikor ebbe belecsöppentem, eszembe sem jutott, hogy mennyi feladatom van és hogy egyáltalán jutok-e játékperchez a felnőttcsapatban, csak azzal foglalkoztam, hogy éljek a lehetőséggel, ha kapok."

Bemutatkozása után mindössze két hónappal a Bajnokok Ligája legmagasabb szintjén is szerepet kapott. 2022 decemberében, a CSM Bucuresti ellen játszott mérkőzésen lépett először pályára, ahol Elek Gábor edző bizalmát két gyönyörű góllal viszonozta.

Még mindig libabőrös leszek, ha visszaidézem azt a mérkőzést, ahol a pályán lehettem. Elképesztő volt felfogni, hogy olyan sztárok között játszom, akikre mindig is felnéztem, és ráadásul ellenük is megmérettethettem magam. De tudni kell rólam, hogy nem a nyomásra, hanem a teljesítményre összpontosítok. Csak arra figyeltem, hogy kihozzam magamból a legjobbat, és megpróbáltam kizárni mindent, ami elvonhatja a figyelmemet, mint például az ezernyi szurkoló a lelátón és a sok-sok néző a tévé előtt. Hihetetlen élmény volt, hogy góllal tudtam hozzájárulni a csapat sikeréhez. Azt a pillanatot soha nem felejtem el, amikor megszereztem az első BL-gólomat, és a lelátó, valamint a kispad egy emberként ünnepelt. Ráadásul az első találatom után még süteményt is kellett vinnem a lányoknak, amit én magam készítettem.

A 2022-2023-as szezon során az NBI-ben 34 gólt szerzett, míg a Magyar Kupában hat találatot könyvelhetett el. Ezt figyelembe véve, fiatal korához és az élvonalbeli tapasztalat hiányához képest, ez valóban kiemelkedő teljesítmény. Azonban ő maga sosem érezte úgy, hogy megszilárdította volna a helyét az élvonalban. A gondolatai inkább arról szóltak, hogy maximálisan ki tudta hozni magából, és remélte, hogy ezzel a teljesítménnyel a következő idényben is lehetőséget kap a legjobbak között. Végül azonban a dolgok nem egészen úgy alakultak, ahogy tervezte – vagyis, egy kisebb kitérő után végül mégis.

2023 tavaszán a Ferencváros bejelentette, hogy 15 évnyi edzői tevékenység után Elek Gábor távozik a női kézilabdacsapat éléről. Az új vezetőedzői posztot a dán szakmai páros, Martin Albertsen és Allan Heine veszi át. A csapat keretébe visszatérő Kovács Anett felépült sérüléséből, ami miatt Papp Dorka háttérbe szorult. Az idény elején pedig, közös megegyezés alapján, a fiatal játékos a több játéklehetőség reményében az MTK Budapesthez került, amely nevelőegyesülete volt.

Amikor megérkeztek az új edzők, és Ancsi (Kovács Anett - a szerk.) is felépült, én a harmadik számú szélső pozíciót foglaltam el. Örömmel indultam a szezonnak velük, de sajnos nem kaptam elegendő lehetőséget a pályán. Tudtam, hogy szükségem van az NB I-es tapasztalatokra. Ekkor érkezett az MTK felkérése, és elhatároztam, hogy mindenképpen élni akarok ezzel a lehetőséggel. Ezt az időszakot tanulóévkén tekintettem, mivel szerettem volna belemerülni az élmezőny dinamikájába, és azt érezni, hogy ha számítanak rám, akkor képes vagyok magas szinten teljesíteni. Ezért elfogadtam az ajánlatot. Az új csapatom rendkívül befogadó volt, bár eleinte szokatlan volt nem a zöld-fehér színekben játszani, de az új impulzusok és a sok játékperc jelentős fejlődést hozott számomra. Itt valósult meg igazán a tudat, hogy magas elvárásokkal néznek rám, ami elengedhetetlen volt ahhoz, hogy valóban NB I-es játékossá váljak.

Egy tavaszi kupamérkőzés keretein belül a Fradi ellen lépett pályára Dorka, akinek ez az összecsapás különösen nagy jelentőséggel bírt. Elmondása szerint nem igazán várta a meccset, hiszen ellenfélként érkezett vissza a Népligetbe, és ezt a gondolatot kissé félelemmel vegyes izgalommal fogadta. "Próbáltam elnyomni a bennem kavargó érzéseket, és minden erőmmel az MTK sikerére összpontosítani. Csak arra figyeltem, hogy a legjobb formámat hozom" – mesélte a mérkőzés előtti készülődésről.

Nem sokkal később, mindössze fél év elteltével az FTC örömmel értesítette a szurkolókat arról, hogy Papp Dorka visszatér a kölcsönszerződéséből, és helyet kap a következő év 19 fős csapatában.

Az volt a klub elképzelése, hogy fiatal játékosként jó, ha Malestein mellett pallérozódom, tanulok tőle, ha pedig szükség van rám, akkor készen álljak ismét bármelyik sorozatban helytállni. Nagyon örültem, hogy visszatérhetek, és a mai napig hihetetlen, hogy velük lehetek ismét nap mint nap. Azóta már eltelt pár hónap, de még mindig felfoghatatlan, hogy például olyan sztárral, mint Andrea Lekics, együtt edzhetek.

Számos fantasztikus eredményt tudhat magáénak a fiatal tehetség, elmondása szerint a sikerek azonban nem változtattak rajta semmit, ő ugyanaz a lány maradt, aki előtte is volt.

A sikerek nem változtattak meg, és ezt nagyon jól tudom. Nagy megtiszteltetés számomra, hogy részt vehettem ezekben az érmekben, de a lényeg, hogy a szívemben ugyanaz a lány maradok, aki mindig is voltam. A családom és a barátaim természetesen nagyon örültek a teljesítményeimnek, és büszkék rám, ami mindig is motiváló erő számomra. Természetesen nem minden időszakom volt zökkenőmentes; a kihívásokkal is szembe kell néznem. Minden egyes kudarcot igyekszem pozitívan kezelni. Ha egy mérkőzés nem úgy sikerül, ahogy szeretném, visszanézem, és próbálom kideríteni, mit tehettem volna másképp. A fejlődés nemcsak a pályán, hanem azon kívül is fontos számomra, ezért folyamatosan dolgozom magamon. A meccsek alatt próbálom elkerülni, hogy a rossz döntéseken rágódjak, és igyekszem azonnal elengedni őket. A csapatom mindig mellettem áll, és támogatnak, emlékeztetve arra, hogy még sok hasonló mérkőzés vár rám. A profi sportkarrier tele van hullámvölgyekkel: néha fent, néha lent. Mentálisan megterhelő tud lenni, ha csak a negatívumokra koncentrál az ember, ezért fontos, hogy gyorsan túllépjek a nehézségeken.

Karrierje során számos kihívással kellett szembenéznie, beleértve a szurkolók részéről érkező negatív megjegyzéseket is. Ezeket a nehézségeket azonban inkább tanulási lehetőségként fogja fel, hiszen ha másképp tenné, azzal veszélyeztetné mindazt, amit eddig elért. Pozitív szemléletmódjával próbálja megőrizni a sikerét, és építeni a jövőjét.

Néhány évvel ezelőtt egy igazán nehéz időszakon mentem keresztül. Úgy éreztem, hogy semmi sem alakul jól, és a gondolataim csupa negatívumot tükröztek, nap mint nap. Ekkor döntöttem úgy, hogy sportpszichológushoz fordulok, aki segített nekem átlendülni ezen a nehéz időszakon. Időnként szurkolóktól is kaptam kritikát, de ezt a visszajelzést mindig is építő jellegűként értékeltem. Ennek köszönhetően soha nem olvasom a kommenteket; tudom, hogy ez csak rontana az önbizalmamon, ha látnám, mit írnak rólam vagy a csapatomról.

Papp Dorkát a feszített szezon mellett májusban az érettségi is izgalommal tölti el. A vizsga letelte után, hasonlóan a csapat más tagjaihoz, mint Márton Gréta és Simon Petra, ő is egyetemi tanulmányok folytatását tervezi.

"Magántanuló vagyok, de szerencsére a tanáraim megértő hozzáállásának köszönhetően elég időnként bejárnom, és ha félévente három dolgozatot abszolválok, akkor le tudnak zárni, így pedig tudok a napi edzésekre összpontosítani. Magántanárokkal készülök jelenleg a májusi érettségire, hogy a lehető legjobban sikerüljön a vizsga és felvételt nyerjek egyetemre. Néhány éve már tudom, hogy személyedző szeretnék lenni. Az még kérdéses, hogy jövőre mennyire tudom a kettőt párhuzamosan csinálni, lehet, hogy a következő szezont csak a sportnak szentelem és az első két szemeszteremben halasztok, csak utána kezdem az egyetemet. Ez a jövő kérdése még."

Na de mikor talál időt egy élsportoló arra, hogy mindezt megvalósítsa? Milyen is lehet Dorka élete egy hét alatt?

Elmondása szerint hasonló struktúra szerint telnek a hetei, hétfőn konditermes edzéssel indítanak, videózással egybekötve, már a bajnoki mérkőzésre készülve. Kedden taktikai tréning, majd szerdán NB I-es mérkőzés, csütörtökön ismét a konditeremben végeznek súlyzós edzéseket, pénteken (illetve időnként szombaton is) a hétvégi, BL-találkozókra gyakorolnak. Tehát délelőtt letudja sportolói kötelezettségeit, délután pedig az iskolai feladataira koncentrál.

Dorkának jelenleg érvényes szerződése van a Ferencvárossal, és noha mindig arra törekszik, hogy a mindennapi feladataira összpontosítson, már elgondolkodott azon, hogy egyszer a külföldi lehetőségeket is kipróbálja. Azonban addig is, ameddig csak lehet, a helyi kihívásokra szeretne összpontosítani. Mivel még csak 18 éves, bőven van ideje, és úgy tűnik, jó úton halad afelé, hogy valóra váltsa álmait.

Related posts