Elveszítettük Tresz Zsuzsannát, a Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervezőt, aki művészi látásmódjával és kreativitásával maradandó nyomot hagyott a színház világában.


Hosszú, súlyos betegség után, 69 éves korában, vasárnap elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező, bábművész, Pécs Művészeti díj - a gyászhírt internetes oldalán a Pécsi Nemzeti Színház közölte.

Tresz Zsuzsanna 1956 augusztusában látta meg a napvilágot Pécsett. Művészi pályafutása alatt számos operához, baletthez, filmhez és színdarabhoz készített jelmezeket, amelyek egyedi stílusával és kreativitásával emelkednek ki. Különösen figyelemre méltó munkája a budapesti Nemzeti Színház 2002-es nyitóelőadásához, Madách Imre klasszikus művéhez, Az ember tragédiájához készült jelmeztervezés, de számos pécsi produkcióban is megmutatta tehetségét. Tresz Zsuzsanna nem csupán Az ember tragédiájának rendezője, Szikora János alkotótársa volt, hanem sok más színházi művészettel is együttműködött, gazdagítva ezzel a magyar színházi életet.

Tresz Zsuzsanna művészeti tanulmányait a Pécsi Művészeti Gimnáziumban kezdte, kerámiát és plasztikát tanult, szakmai gyakorlatát pedig a Zsolnay-gyárban végezte, ott mestere Fürtös György kerámia- és szobrászművész volt. A bábozással a pécsi Bóbita Bábszínházban ismerkedett meg, amelynek 1981-től hivatalos tagja lett.

Díszlet- és jelmeztervezőként a Pécsi Nyári Színház és a Pécsi Nemzeti Színház előadásaiban tevékenykedett 1987 óta. Ezt követően szabadúszóként folytatta pályafutását, és Pécsen számosan ismerték nemcsak kreatív munkái, hanem rádiós tevékenysége miatt is.

A Pécsi Nemzeti Színház nekrológja Tresz Zsuzsanna életműve kapcsán egyedi látásmódját, kreativitását, szakmai alázatát és a tökéletesség iránti elkötelezettségét emelte ki, amit a közlemény példaértékűnek nevezett. Kivételes munkásságát több díjjal is elismerték, többek között Jászai Mari-díjjal is, amit 2017-ben kapott meg. Díjazták az 1993-as Nemzetközi Iparművészeti és Formatervezői Fesztiválon, 1994-ben a Zalaegerszegi Országos Színházi Fesztiválon is, ahol a legjobb jelmez díját kapta a Mester és Margarita című darab jelmeztervezéséért.

Több magyar filmben is dolgozott a kilencvenes évek közepén jelmeztervezőként, egy olyan szkeccsfilmben is, amelyben Jancsó Miklós, Makk Károly és Sándor Pál voltak a rendezők, de ő felelt Koltai Róbert Szamba című filmje kosztümjeiért is.

A színház emlékezete végül azon a megindító ponton zárul, ahol Tresz Zsuzsanna emlékét a szakma és mindenki, aki valaha is együttműködött vele, mély tisztelettel őrzi. Az ő hatása és inspiráló személyisége örökké élni fog a színpadok világában.

Related posts