EU DECODED: A magánélet védelme és a gyermekek online szexuális zaklatásának megelőzése közötti egyensúly keresése Az Európai Unióban folytatott diskurzus középpontjában áll a digitális tér kihívásai, különösen a magánélet védelme és a gyermekek online


A gyermekek szexuális zaklatása sajnos egyre növekvő problémát jelent, és az interneten elkövetett bűncselekmények súlyosan bonyolítják a helyzet kezelését. Az Európai Unió jelenleg átértékeli a jogszabályokat, hogy mind a virtuális térben, mind a valós életben büntethetővé tegye ezt a súlyos visszaélést.

Becslések alapján a gyermekek körében a szexuális bűncselekmények áldozatai közül minden ötödik esetben érintettek online vagy offline formában. 2024 végére az EU-tagállamok bizonyos előrelépéseket tettek a visszaélések kriminalizálását célzó jogszabályok kidolgozásában. Azonban a digitális képmegosztás szabályozásában nem tudtak konszenzusra jutni, mivel ez a kérdés szorosan összefonódik az adatvédelmi jogokkal.

Az európai parlamenti képviselők és a tagállamok jelenleg két fontos szabályozáson dolgoznak. Az egyik ezek közül a gyermekek szexuális zaklatásának megelőzésére és büntetésére összpontosít. Ez a szabályozás kiterjeszti a bűncselekmények körét, beleértve az élő közvetítés során elkövetett szexuális zaklatást, valamint a pedofil tartalmak, például a mesterséges intelligencia által generált képek terjesztését is.

A másik téma a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos anyagokkal foglalkozik, és olyan kötelezettségeket határoz meg az online szolgáltatásokkal foglalkozó cégek számára, amelyek különösen a csevegő- és üzenetküldő platformokra vonatkoznak. Ezeken a helyeken ugyanis gyakran előfordulnak ilyen jellegű bűncselekmények.

Romane Armangau, az Euronews munkatársa, aki figyelemmel kíséri a jogalkotási folyamatot, kifejti: "A javasolt rendelet arra kötelezné a közösségi média- és üzenetküldő platformokat, hogy észleljék és eltávolítsák a gyermekek szexuális zaklatását célzó tartalmakat. Ezen anyagokkal való találkozás esetén kötelező lenne azokat egy új uniós központnak jelenteniük. A rendelet akár a titkosított üzenetek ellenőrzésére is kiterjedhet, amelyek eddig az online kommunikáció legnagyobb diszkrécióval bíró formájának számítottak."

Az ilyen bűncselekmények elleni hatékony fellépés és az internethasználók adatvédelmi jogainak védelme közötti megfelelő egyensúly megteremtése különösen vitatott kérdés.

A WhatsApp, a Signal és hasonló üzenetküldő alkalmazások titkosított üzeneteihez való hozzáférés kérdése heves diskurzusokat generál. A gyermekek szexuális zaklatása elleni szigorúbb intézkedések hívei úgy vélik, hogy elengedhetetlen, hogy ezek a platformok is részt vegyenek a védelemben.

"Tudnunk kell, hogy a gyermekek szexuális zaklatását érintő és ábrázoló anyagok kétharmadát privát üzenetben osztják meg. Ez a bűncselekmények előfordulásának egyik kritikus területe, és a gyerekeket nem hagyhatjuk magukra ebben a környezetben" - érvel Isaline Wittorski, az ECPAT International civil társadalmi szervezet munkatársa, amely a gyermekek szexuális zaklatásának felszámolásáért dolgozik.

Másrészt az online adatvédelem védelmezői arra figyelmeztetnek, hogy ez megkönnyítheti a kormányok számára a tömeges megfigyelést és a hackertámadások végrehajtását. "A titkosítási szakemberek egyetértenek abban, hogy a hátsó ajtók megnyitása vagy létrehozása kifejezetten veszélyes, mivel a rosszindulatú szereplők előbb-utóbb kihasználják ezeket a lehetőségeket" - nyilatkozta David Frautschy, az Internet Society képviseletében, amely az internet nyílt fejlesztésének és használatának támogatására fókuszál.

"Így a technológia megsértése komoly kockázatokat hordoz, hiszen ez nem csupán az emberek közötti kommunikációt veszélyezteti, hanem a bankokkal való biztonságos kapcsolattartás lehetőségeit és a titkosított adatfájlok védelmét is. A vállalatok számára elengedhetetlen a biztonság garantálása."

A lehető leghamarabb megoldást kell találni, hiszen az Europol és a nemzeti nyomozó hatóságok eszközökre várnak, hogy felvegyék a harcot ezekkel a bűncselekményekkel. Ma az adatvédelem alóli felmentés engedélyezi, hogy az online szolgáltatók önként felderítsék, jelentsék és eltávolítsák a gyermekek szexuális zaklatását érintő anyagokat, ám ez 2026 áprilisában lejár, tehát addigra új szabályok kellenek.

Mivel 2025 első felében Lengyelország látja el az EU Tanácsának elnökségét, ők vezetik majd a kérdésről folyó tárgyalásokat 2025-ben.

Related posts