Íme a magyar filmipar legkiemelkedőbb teljesítményei 2024-ben!
Rekordnézettségek a mozikban és a streaming platformokon, Magyarországon forgató A-listás nemzetközi sztárok, rangos szakmai elismerések, köztük egy BAFTA- és egy Oscar-díj, magyar animáció jubileum és iparág fejlesztő stratégai, filmtörténeti szenzációk és az eddigi legnagyobb volumenű állami stúdiófejlesztés megvalósítása: Az elmúlt év kiemelkedő magyar filmes sikereiről és emlékezetes pillanatairól tett közzé egy videót a Nemzeti Filmintézet.
A Nemzeti Filmintézet támogatásával készült alkotások a hazai moziközönség elismerése mellett világszerte több mint 170 fesztiválra kaptak meghívást és több mint 60 rangos díjat nyertek el. Az NFI tájékoztatása szerint a 2024-ben megkötött külföldi forgalmazási szerződések értéke meghaladta a 350 millió forintot. Az NFI filmpromóciós tevékenységét különdíjjal jutalmazták a 44. Fantasporto Nemzetközi Filmfesztiválon, Portugáliában.
Magyarország, mint nemzetközi gyártóbázis, megőrzi kiemelkedő regionális pozícióját. Káel Csaba filmügyi kormánybiztos Budapesten, a cannes-i filmvásáron, jelentős együttműködési megállapodást kötött a China Film Administration vezetőjével. Ezen kívül Londonban és Los Angelesben, a 2024-ben először megrendezett Made In Hungary szakmai fórumokon is erősítette a nemzetközi kapcsolatokat. Hollywoodban bejelentette, hogy a hazai filmipar jövőjének megalapozásához szükséges támogatási rendszer 2030-ig garantált, amelynek kulcsfontosságú eleme a 30%-os filmszakmai adókedvezmény.
A 2024-es évben Magyarország továbbra is a globális filmes és sorozatgyártás egyik kiemelkedő központjává vált, ahol nemcsak hazai, hanem a legnagyobb nemzetközi produkciók és világsztárok is dolgoztak. E nagyszabású projektek megvalósításában több száz tehetséges magyar szakember járult hozzá, akiknek tudása és kreativitása kiemelkedő szerepet játszott. Különösen figyelemre méltó Mihalek Zsuzsa munkássága, aki a "Szegény párák" című film lenyűgöző vizuális világáért BAFTA- és Oscar-díjat érdemelt ki, így tovább emelve a magyar filmes szakma hírnevét.
A hazai és nemzetközi produkciók sikereihez az NFI Filmlabor is hozzájárult, világszínvonalon dolgozó szakemberei hívták elő a négy Oscar-díjjal kitüntetett Szegény párák negatívjait, és több más nemzetközi produkció utómunkájában is részt vettek.
Az NFI Filmarchívum gondozásában felújított magyar klasszikusok is rangos nemzetközi fesztiválokra kaptak meghívást: Bolognába, Lyonba és Párizsba. Igazi filmtörténeti szenzáció, hogy a Filmarchívum szakembereinek sikerült megmenteniük néhány részletet az Egri csillagok 1923-as, száz évvel ezelőtti mozgóképes változatából, életre keltve ezzel a magyar filmművészet egy ritka és rendkívül értékes darabját.
2024-ben a magyar animáció születésének 110 éves jubileumát izgalmas programokkal ünnepelhette a közönség és a szakma egyaránt. Elkészült az animációs stratégia, amely a világszínvonalú magyar animáció további fejlődését szolgálja, izgalmas honlapot indított a Filmintézet, amely a kezdetektől bemutatja a hazai animáció alkotóit és alkotásait. A közönségkedvenc animációs klasszikusok egész évben ingyenesen érhetők el az NFI streamingplatformján, a Filmio hétről-hétre bővülő kínálatában.
Kihagyhatatlan élménnyé vált a Budapesti Klasszikus Film Maraton, amely rekordszámú, 21 ezer résztvevőt vonzott a programjaira. Az esemény díszvendége Costa Gavras, az Oscar-díjas görög-francia rendező volt, aki a kortárs filmművészet kiemelkedő képviselője. Ezen a különleges rendezvényen Wim Wenders is elismerésben részesült, hiszen a filmmegőrzés terén végzett munkájáért a Filmarchívumok Nemzetközi Szövetsége díját vehette át.
Az NFI gyártóbázisa Fóton négy vadonatúj stúdióval gazdagodott, aminek köszönhetően 2025 januárjától 10 ezer négyzetméternyi friss műterem és 20 ezer négyzetméternyi produkciós, valamint egyéb kiszolgálóhelyiség áll majd a hazai és nemzetközi filmkészítők rendelkezésére. Ezzel a fejlesztéssel az országos stúdiókapacitás 22 százalékkal bővült, ami jelentős lépés a filmes ipar számára.
Az NFI képzési csapata az alkotótáborok és hiánypótló Fast Forward Programok mellett új tábort is szervezett pedagógusoknak, és 11 új, támogatott szakmai képzés indult el. A Filmes leszek! online pályaorientációs kérdőívet több ezren töltötték ki. Komoly érdeklődés övezte az ígéretes, fiatal alkotókat támogató Inkubátor Program Pitch Fórumát is, amelynek nyertesei tovább fejleszthetik forgatókönyveiket.
A Nemzeti Filmintézet közel 300 pályázatot értékelt, melyek közül 60 nyert el gyártási támogatást, összesen több mint 14 milliárd forint értékben. Ennek eredményeként a nagyszabású mozifilmek mellett újabb tévéfilmek, sorozatok, dokumentumfilmek és animációs művek színesítik a magyar filmkultúrát, amely 2025-ben is folyamatosan bővül.