Fáradt, állandóan éhes és álmatlan éjszakákat él át? Itt van 20 figyelmeztető jel, ami arra ösztönözheti, hogy azonnal belevágjon az edzésbe!


Ha a fáradtság legyűri, az álmai sem hoznak megnyugvást, ráadásul a vérnyomása is az egekben jár, akkor érdemes kipróbálnia ezt a megoldást!

Legfőbb kívánsága egy gőzölgő csésze kávé, de még ha meg is kóstolja, az sem hozza meg a várt megkönnyebbülést. Az estéit pedig alvási nehézségek árnyékolják be. Nem kizárt, hogy a nap folyamán nem fordít elegendő időt a mozgásra. Ha viszont rendszeresen sportol, és így fárasztja le a testét, az egyértelműen hozzájárulhat a könnyebb elalváshoz és a pihentetőbb éjszakákhoz. Az Advances in Preventive Medicine című szakmai folyóiratban közzétett kutatás is hangsúlyozza az alvás és a fizikai aktivitás közötti szoros kapcsolatot. "A testmozgás hozzájárul az alvás minőségének és hatékonyságának javításához" – állítják a szakértők.

A magas vérnyomás kérdése komoly figyelmet érdemel. A Mayo Klinika, amely a minnesotai Rochesterben található, hangsúlyozza, hogy "minél magasabb a vérnyomás, és minél tovább marad kezeletlen, annál súlyosabb következményekkel járhat". Az orvosok arra is felhívják a figyelmet, hogy egy aktívabb életmód hozzájárulhat a szisztolés vérnyomás csökkentéséhez, amely a legmagasabb vérnyomásértéket jelenti. Már napi 30 perc mozgás is jelentős javulást hozhat!

Ha a nap nagy részét ágyban, kanapén vagy az íróasztalnál tölti, akkor biztosan fáj a dereka. Ha a gerince egyébként egészséges, nagyon könnyen megszabadulhat a derékfájdalomtól - egyszerűen mozogjon többet!

A JAMA Internal Medicine szaklap legutóbbi kiadásában közzétett kutatás a derékfájás kiváltó okait elemezte. A tanulmány megállapította, hogy a derékfájás leggyakoribb forrása a fizikai aktivitás hiánya. A rendelkezésre álló bizonyítékok azt sugallják, hogy a rendszeres testmozgás, akár önállóan, akár gyógytornával kiegészítve, jelentős mértékben hozzájárulhat a derékfájás kezeléséhez – olvasható a közleményben.

Minél kevesebb a mozgás, annál alacsonyabb a kalóriaszükséglet. Viszont előfordulhat, hogy a testünk néha becsap minket. Ha nem végzünk fizikai aktivitást, mégis éhséget tapasztalunk, az valószínűleg annak a jele, hogy a testünk túl sok ghrelint termel. Ez a hormon felelős azért, hogy az agyunknak azt üzenje: "éhes vagyok".

A Journal of Sports Science and Medicines című szaklapban megjelent tanulmányban férfiak két csoportja vett részt. Egyesek edzettek, másoknak ülniük kellett. Elemezték a ghrelinszintjüket és az étvágyukat, és a tanulmány megállapította, hogy a testmozgás "pozitív hatással volt az étvágycsökkenésre, ami az acilezett ghrelinre adott válasz csökkenésével függ össze az idő múlásával".

Az érzelmi zavaroknak számos oka lehet. De a hangulatingadozásokat a mozgáshiány is okozhatja. Dr. Michael W. Otto, a Bostoni Egyetem professzora szerint "a mérsékelt testmozgás után általában öt percen belül hangulatjavító hatást érhetünk el". Ennek oka a fokozott vérkeringés és a "hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyre gyakorolt hatás", vagyis az agynak az a része, amely a fiziológiai stresszválaszt váltja ki.

Amennyiben emésztési gondokkal küzd, a rendszeres testmozgás remek megoldás lehet. A mozgás hiánya nemcsak a fizikai állapotunkra, hanem az emésztőrendszer működésére is negatív hatással van. A Harvard Medical School kutatásai szerint a vastagbél érzékenyen reagál a különböző ingerekre, és ha nem biztosítunk neki elegendő mozgást, akkor ez a terület is "ellustul". Ha krónikus székrekedésben szenved, érdemes a mindennapjaiba beiktatni a testmozgást, hiszen ez segíthet a tünetek enyhítésében és a bélműködés serkentésében.

Ha néhány lépcsőfok megmászása után fáradtan liheg és zihál, érdemes elgondolkodni azon, hogy valami nem stimmel. A rendszeres testmozgás nem csupán a szív- és érrendszeri funkciók fejlesztésében játszik kulcsszerepet, hanem hozzájárul a szív egészségének megőrzéséhez is. A Frontiers in Cardiovascular Medicine című szaklapban megjelent kutatás szerint a tartós fizikai aktivitás szoros kapcsolatban áll a gyulladásos markerek csökkenésével, a metabolikus egészség javulásával, a szívelégtelenség kockázatának mérséklődésével, valamint az általános túlélés javulásával. Érdemes tehát beiktatni a mindennapokba a mozgást, hogy hosszú távon javíthassuk egészségünket!

Amennyiben már megállapították, hogy pre-diabéteszes állapotban van, ne késlekedjen a testmozgás bevezetésével! A Duke University Medical Center kutatása során azok a résztvevők, akik heti 7,5 mérföldet erőteljes gyaloglással teljesítettek, átlagosan 7%-kal növelték a glükóztoleranciájukat. Érdemes tehát belevágni a mozgásba, hiszen már kis mértékű aktivitás is jelentős hatással lehet az egészségére!

Ahogy korábban említettük, a testmozgás jelentős hatással bír a közérzetünkre. A Harvard Medical School kutatásai alapján, amikor a szervezet fiziológiai stresszhelyzetet él át, különféle fizikai tünetek jelentkezhetnek, például izomfeszültség, fejfájás vagy nyakfájás. A rendszeres mozgás képes "visszaállítani" a szervezet stresszre adott reakcióját. Bár a stressz kiváltó oka nem feltétlenül szűnik meg, a testmozgás segíthet a tünetek enyhítésében, így hozzájárulva a jobb közérzethez.

A szokásosnál gyakrabban fázik meg? A mozgásszegény életmód nagy eséllyel lehet a felelős ezért. A Journal of Sport and Health Science című folyóiratban megjelent tanulmány a testmozgás és az immunrendszer közötti kapcsolatot vizsgálta. Megállapították, hogy "az intenzív testmozgás erősíti az immunrendszert, ami javítja a védekező tevékenységet és az anyagcsere egészségét". A kutatók azt is megállapították, hogy "a rendszeres testmozgás javítja az immunrendszer szabályozását azáltal, hogy késlelteti az időskori működési zavarok kialakulását".

Gondolja, hogy a merev nyak és a merev térd csupán az öregedés természetes következményei? Ha nem szán időt a rendszeres mozgásra, legalább napi 30 percet, akkor jogosan tapasztalhatja az ízületek merevségét. A mindennapi testmozgás nemcsak az ízületek és csontok körüli izmokat erősíti, hanem segít csökkenteni a merevséget is, így hozzájárul az általános jó közérzethez.

Dr. John J. Ratey, a Harvard Medical School munkatársa kutatásaiban azt tanulmányozta, hogy a testmozgás miként javíthat a koncentrációs képességen. Felfedezte, hogy "az aerob testmozgásban van a titok: gyakorlatilag fizikailag alakítja át az agyat úgy, hogy minden fronton maximális teljesítményt nyújtson".

Ha a családjában már előfordult szívbetegség, akkor érdemes odafigyelnie, mivel a kockázat az ön életében is megnövekedhet. A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú szerepet játszik a szív egészségének megőrzésében, hiszen nemcsak erősíti a szívizmot, hanem javítja a vérkeringést is. Kutatások szerint a mozgás csökkenti a szív- és érrendszeri problémák kialakulásának esélyeit azáltal, hogy mérsékli olyan kockázati tényezők hatását, mint az elhízás, a magas vérnyomás, a koleszterinszint, a metabolikus szindróma és a cukorbetegség. Érdemes tehát beépíteni a mindennapjainkba a fizikai aktivitást, hogy támogassuk szívünk egészségét.

Nem teszed meg, hogy leszoksz a dohányzásról, állandóan nassolsz, próbálj meg többet mozogni. A testmozgás segít megtörni a rossz szokásokat. Tanulmányozták, hogy a testmozgás még a drogfüggők agyára is hatással van. Így a napi testmozgás mozgósítása segíthet a leszokásban.

Nem tud lemondani a dohányzásról, és állandóan nassol? Érdemes lenne több mozgást beiktatnia a mindennapjaiba! A rendszeres testmozgás és a különböző gyakorlatok valóban segíthetnek a rossz szokások leküzdésében. Kutatások bizonyítják, hogy a fizikai aktivitás még a kábítószer-függőségből való kilábalás során is pozitív hatással van az agy működésére. Ha napi szinten edz, valószínűleg jobb támaszt talál a dohányzásról való leszokásban, mint bármi más. Ne habozzon, kezdje el a mozgást még ma!

Nem titkos formula: ha túlsúlyos vagy, és szeretnél megszabadulni a felesleges kilóktól, az egyik leghatékonyabb módszer a rendszeres mozgás bevezetése az életedbe. Már napi 30 percnyi mérsékelt testmozgás is képes elindítani a változást, és hamarosan észlelni fogod az első pozitív eredményeket.

Izzadó tenyerekkel és gyorsan kalapáló szívvel érkezik a szorongás, mint egy váratlan vendég. Ha az utóbbi időszakban gyakran szembesültél ezzel a nyomasztó érzéssel, érdemes lehet pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulnod. Ugyanakkor a mozgás is remek társ lehet a küzdelemben. Az Amerikai Szorongásos és Depressziós Társaság szerint a fizikai aktivitás endorfint szabadít fel, ami javítja a kedvedet: „Már egyetlen intenzív edzés is órákra csillapíthatja a szorongás tüneteit, míg a rendszeres mozgás tartósan enyhítheti azokat.”

Dr. Whitney Bowe, New York-i bőrgyógyász véleménye szerint a testmozgás kulcsszerepet játszik a bőr egészségének megőrzésében, mivel fokozza a bőr vérellátottságát, ezáltal késlelteti az öregedési folyamatokat. A fokozott véráramlás nem csupán tápanyagokat, hanem oxigént is juttat a bőrsejtekhez, így azok élénkebbé és ragyogóbbá válnak. A mozgás, különösen az aerob gyakorlatok, serkenti a vérkeringést, ami lehetővé teszi, hogy a bőr oxigénben gazdag vérellátást kapjon. Ez a friss, edzés utáni ragyogás olyan hatást kelt, amelyet máshonnan nem tudnánk elérni. Az izzadás ráadásul segít a toxinok kiürítésében is, így a bőr tisztább és egészségesebb lesz. Érdemes edzés előtt elkerülni a smink használatát, vagy ha mégis viselünk, alaposan eltávolítani, beleértve a szempillaspirált is.

A helyes testtartás jót tesz az egész mozgásszervi rendszernek. Edzés nélkül a hasizmok meggyengülhetnek, a gyenge hasizmok rossz testtartáshoz vezetnek, ami a Journal of Physical Therapy Science című szaklapban megjelent tanulmány szerint problémákat okozhat a gerincben és a csontokban.

Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint "a testmozgás olyannyira növeli a szervezet inzulinérzékenységét, hogy akár 24 órával vagy még tovább is csökkentheti a vércukorszintet a testmozgás után". Sőt, a magasabb inzulinérzékenységnek köszönhetően az a kis mennyiségű szénhidrát, amit ezt követően beiktat az étrendjébe, már nem befolyásolja drámaian a vércukorszintet.

Minden szervezet más és más, és nem is kell összehasonlítania magát a többiekkel, de ha egy rövid séta során észreveszi, hogy folyton lemarad, feltűnően nem tud lépést tartani a csoporttal többi részével, akkor valami nincs rendben. Érdemes utána járni az egészségügyi okának, és több alkalmat szánni az edzésre, erősödésre, közös sétákra.

Related posts