Félmilliós kártérítést ítéltek meg Zoltánnak, mivel nem pszichiátriai beteg.
Ramocsaháza helyi jegyzője úgy döntött, hogy gyámság alá helyezi a férfit, hangoztatva, hogy az illető cselekvőképtelen elmebeteg, aki képtelen önállóan ellátni a mindennapi életét.
Fél millió forint sérelemdíjat kapott Lőrincz Zoltán, akiről mindenki tudta, hogy semmi baja, ellentétben Ramocsaháza jegyzőjével, aki azt állította, hogy cselekvőképtelen elmebeteg, még az önálló életvitele ellátására sem alkalmas. Csakhogy Zoltánnak az igaza bizonyítására ráment a párkapcsolata, elveszítette az otthonát, több barátját. A férfi kálváriája akkor kezdődött, amikor 10 közérdekű kérdést küldött Ramocsaháza jegyzőjének. Aki ahelyett, hogy a munkáját végezve megválaszolta volna a tanyagondnoki programról, a fantomlakosokról, fiktív lakcímekről szóló kérdéseket, kezdeményezte a szerinte elmebeteg Zoltán gondokságba helyezését. Miközben a férfi akkor éppen joghallgató volt az egyetemen - írta a Szabad Európa.
Mintha az ötvenes évek sötét árnyai kísértenének, Zoltán egy szempillantás alatt vált koncepciós eljárás áldozatává. Minden egyes szót ismer, amit a jegyző róla írt, miszerint ő egy teljesen cselekvőképtelen elmebeteg, aki képtelen önálló életet élni vagy ellátni magát. Az AcNews-nak elmondta, hogy négy hosszú évbe telt, mire végre napvilágra került az igazság: az elmeorvosi vizsgálatok világossá tették, hogy teljes mértékben beszámítható. A bíróság végül jogerősen kötelezte Ramocsaház önkormányzatát, hogy fizessen neki 500 ezer forint sérelemdíjat, és kérjen tőle bocsánatot. Csakhogy addigra a barátnője elhagyta őt, és több barátja is hátat fordított. A helyzete annyira kilátástalanná vált a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei falucskában, hogy kénytelen volt otthagyni a megszokott környezetét, és egy szomszédos megyében, egy kisvárosban keresett új otthont.
"Amikor este elmentem sétálni a falunkban, voltak, akik azt terjesztették rólam, hogy kukkolni mentem azért, hogy kit jelenthetek fel - mesélte keserűen Zoltán. - Az élettársam kijelentette, ha nem adom fel azt a harcot, nekünk nem lesz közös jövőnk, mert szakítani fog. Ugyanis az ő az édesapja nyugdíjas pedagógus, aki nem fogadta el, hogy a falusi pletykák rólunk szólnak. Nem hagytam abba az igazamért vívott pereskedést, a párom pedig elhagyott."
Lőrincz Zoltán elmondta, hogy közérdekű kéréseivel ismerősei kérésére lépett. Először a helyi képviselőknek juttatta el ezeket, azonban úgy tűnik, hogy ők bizonyos mértékben a polgármester befolyása alatt állnak. Kovács-Szilvási Ágota Andrea a bíróság előtt úgy érvelt, hogy a felperes, aki a bírósági ügyekben aktívan részt vesz, talán perlekedési tébolyban szenved, ezért indokolt lehet a gondnokság alá helyezésének megfontolása. "Azért gondoltam erre, mert folyamatosan érkeztek a különböző kérelmei, és sok eljárást kezdeményezett" – tette hozzá. Az ügyben próbáltuk elérni Kovács-Szilvási Ágota Andreát, de szülési szabadságon tartózkodik. Sem a polgármester, sem az alpolgármester nem volt elérhető a hivatalban.