Feltárták Caracol első uralkodójának sírját Belize buja dzsungelének mélyén.


Belize-i régészek feltárták az ősi Caracol város első ismert királyának, Te K'ab Chaaknak a sírját. A Kr. u. 6-7. században virágzó város a maja alföld egyik legjelentősebb központja volt.

Te K'ab Chaak, akinek neve "ágas esőisten"-t jelent, Kr. u. 331-ben foglalta el trónját. Sírja körülbelül Kr. u. 350-ből származik, így ez a legkorábbi ismert királyi temetkezés Caracol területén. A sír felfedezése az "északkeleti akropoliszban" történt, egy emelt szerkezetben, amelyet királyi rezidenciaként és nyilvános szertartások színhelyeként használtak.

Gazdag sírmellékletek és ikonikus felfedezések.

A sírban gazdag mellékleteket találtak: kerámiaedényeket, faragott csontokat, kagylókat, csőszerű jádegyöngyöket és egy mozaikos jáde halotti maszkot. Az egyik edény egy lándzsát tartó maja uralkodót ábrázol, aki áldozatokat fogad, míg egy másik Ek Chuah, a maja kereskedők istene körül áldozatokat jelenít meg.

A régészek számos különleges kerámiát hoztak felszínre. Ezek az artefaktumok kulcsszerepet játszhatnak a sír időszakának meghatározásában, valamint Te K'ab Chaak jelentőségének alaposabb megismerésében a maja civilizáció történetében.

A 2010-es ásatások során Teotihuacán hatásait tükröző leleteket találtak, többek között közép-mexikói obszidián pengéket. Azonban a legújabb felfedezések során előkerült sírok egy korábbi időszakból származnak, legalább egy generációval a teotihuacáni hatások megjelenése előtt. Ez arra enged következtetni, hogy ezekben a sírokban őslakos maja uralkodók pihentek, nem pedig közép-mexikói származású elit tagjai.

A sírban talált jádegyöngyök és más leletek a korabeli rituális és diplomáciai kapcsolatokra is fényt vetnek.

A dinasztia és a város gazdag öröksége, amely évszázadok során formálódott, a múlt és a jövő közötti különleges kapocsként működik. E két entitás nem csupán történelmi események lenyomata, hanem a kultúra, a hagyományok és a közösségi identitás folyamatos fejlődésének színtere is. A dinasztia hatása a város arculatára és életére, valamint a város által megőrzött értékek, amelyek a dinasztikus múltat idézik, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a hely és a családok története összefonódjon, egyedülálló narratívát alkotva, amely a jövő generációi számára is tanulságos és inspiráló lehet.

K'ab Chaak maradványai alapján körülbelül 1,7 méter magas lehetett, és halálakor már idősebb korosztályba tartozott, hiszen fogai is hiányoztak. Az általa létrehozott dinasztia lenyűgöző, több mint 460 éven át uralkodott Caracol városában. Caracol a klasszikus maja kor egyik legjelentősebb települése volt, amelynek lakosságát csúcspontján több mint 100 000 főre becsülték.

Caracol a mai Belize középső részén, a Cayo körzetben található, 85 kilométerre a Karib-tenger partjától, 72 kilométerre délkeletre a guatemalai Tikaltól. Területe egykor elérte a 177 négyzetkilométert, és kiterjedt úthálózat, mezőgazdasági teraszok, lakóépületek és monumentális építmények - köztük a 43 méteres Caana-piramis (nyitóképünk) - tartozott hozzá. Ez utóbbit szintén Diane és Arlen Chase fedezték fel.

Arlen Chase, a Houstoni Egyetem antropológus professzora szerint a Caracolban feltárt teotihuacáni hatások mély kulturális kapcsolatokat jeleznek Közép-Mexikó és a maja világ között.

"Mind Közép-Mexikó, mind a maja terület tisztában volt egymás rituális gyakorlataival" - írta a közleményben. Bár Teotihuacán körülbelül 1200 kilométerre fekszik Caracoltól, a két térség közötti kapcsolatok valószínűleg az uralkodók révén alakultak ki. Chase szerint Te K'ab Chaak és más maja királyok hivatalos diplomáciai kapcsolatot tarthattak fenn Teotihuacannal.

Ez az újonnan felfedezett sír és a benne rejlő leletek kulcsfontosságúak a korai maja civilizáció történetének, az uralkodói hatalom dinamikájának és a nemzetközi kapcsolatok mélyebb megértésének szempontjából.

Related posts