Fodor Gábor nem hiszi, hogy bárki szándékosan próbálná távol tartani az embereket a választásokon való részvételtől.


Az elfogadhatóbbnál durvább politikai viták zajlanak - fogalmazott Fodor Gábor az ATV műsorában, ahova az Indexen megjelent véleménycikke miatt kapott meghívást. Ebben a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet igazgatója hosszútávra visszatekintve elemezte az aktuális belpolitikai helyzetet, és azt, milyen buktatói lehetnek a 2026-os választáson való sikeres részvételnek.

A közelmúltban Magyar Péter arra figyelmeztetett, hogy végső esetben adminisztratív eszközökkel próbálhatják meg ellehetetleníteni az indulását a választáson. Úgy fogalmazott: "adminisztratív módon próbálják majd levenni a tábláról". A kijelentést Lázár János határozottan visszautasította, hangsúlyozva: a Fidesz vezetői "nem olyan emberek".

Az ATV Start című műsorában Fodor Gábort arról faggatták, hogy vajon elképzelhető-e egy alternatív forgatókönyv a 2026-os választásokkal kapcsolatban, vagy inkább a normális választási folyamatokra számíthatunk. A Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője kifejtette, hogy szerinte ez a forgatókönyv nem valósítható meg, mivel Magyarországon a politikai szokások eltérnek ettől. Ugyanakkor megemlítette, hogy a politikai diskurzus hangvétele gyakran túllép a megszokott kereteken.

"Sajnálattal tapasztalom, hogy a revolverezés egyre inkább elterjedt szokássá vált, és a felek rendszeresen lehallgatják egymást, majd ezeket az információkat nyilvánosságra hozzák. Ezek a lépések mind hozzájárulnak a kultúra rombolásához" - fogalmazott. Hozzátette: ennek ellenére nem számít arra, hogy bárkit is mesterségesen távol tartanának a választásokon való részvételtől itthon.

A diskurzus alapját Fodor Gábor Indexen megjelent véleménycikke képezte, amelyben párhuzamot vont a jelenlegi politikai helyzet és a 2004 utáni MSZP-stratégia között. Fodor felidézte, hogy Gyurcsány Ferenc vezetésével a szocialisták abban az időszakban a nehézségek kezelését hátrébb sorolták, és minden energiájukat a 2006-os választás megnyerésére összpontosították. Ez a taktika kezdetben sikeresnek bizonyult, de hosszú távon politikai válsághoz vezetett. Fodor figyelmeztetett arra, hogy hasonló mentalitás 2026 előtt komoly következményekkel járhat. Amikor a műsorban szóba került, hogy az MSZP végül megnyerte a 2006-os választásokat, Fodor Gábor válaszában hangsúlyozta, hogy ez egy pirruszi győzelem volt, hiszen a sikernek túlzott ára volt. Véleménye szerint a két évtizeddel ezelőtti események is világosan mutatják, hogy az ilyen hozzáállás középtávon problémákat generálhat.

Egy újabb gazdasági adat világította meg aggodalmait: az idei első negyedévben olyan mértékű költségvetési hiányt regisztráltak, amely az elmúlt negyed évszázad során csupán egyszer fordult elő. "Választások előtt ez a kockázat szinte minden kormányt fenyeget, és általában nem szoktak kedvezően megúszni ezt a helyzetet" - hívta fel a figyelmet.

A beszédében hangsúlyozta, hogy míg 2010 és 2022 között az Orbán-kormány komoly figyelmet szentelt az államadósság csökkentésére és a költségvetési fegyelem megőrzésére, az utóbbi években ez a tendencia drámaian megváltozott. "A mértéktelen túlköltekezések következtében felborult a költségvetési egyensúly. A kormány abban bízott, hogy valahogyan megoldja a helyzetet, betömködi a hiányosságokat, de aztán bekövetkezett az orosz-ukrán háború. Ez rendkívüli mértékben megemelte az energiahordozók árát, amit a szankciók csak tovább súlyosbítottak" - fejtette ki a külső körülmények hatását. "Valójában a problémák már a belső döntések következményeként kezdődtek, és sajnos úgy vélem, hogy jelenleg is abba az irányba haladunk, hogy ez az egyensúly nem fog helyreállni" - zárta le az értékelését.

Fodor Gábor véleménycikkében hangsúlyozta, hogy Magyarország mindig is a Nyugati világ része volt, és stratégiai érdekei szoros kapcsolatban állnak az Európai Unióval és a NATO-val. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány kommunikációjában egyre inkább megjelenik az a narratíva, miszerint "Brüsszel meg akarja buktatni a magyar kormányt, és a helyére egy bábkormányt kíván állítani", amelyet a Tisza Párt képviseletével azonosítanak. Az ATV műsorvezetője rákérdezett, hogy volt-e valaha példa arra, hogy az Európai Unió megbuktatott volna egy tagállami kormányt, és bábkormányt állított volna a helyére. Fodor Gábor elmondta, hogy ilyen eset nem történt, de elismerte, hogy az Európai Unió vezetői kritikát kaphatnak amiatt, hogy próbálták befolyásolni egyes országok belpolitikáját. Példaként említette Lengyelországot és Olaszországot, hangsúlyozva, hogy míg Lengyelországban Donald Tusk győzelme a brüsszeli döntéshozók kedvencének számított, addig Olaszországban Giorgia Meloni sikere ezt a befolyásolási kísérletet nem koronázta sikerrel.

Fodor azonban kiemelte:

A magyar kormány részéről súlyos hiba, hogy a kulturális, történelmi, gazdasági otthonunkat, ami Európát jelenti, amiért évszázadokon át küzdöttünk, hogy ide tartozzunk, ebből ellenséget akarnak kreálni

Ráadásul szerinte a magyar kormány is megpróbált már beavatkozni más országok választásaiba - vagyis ugyanazzal a módszerrel él, amit Brüsszelen számon kér.

Related posts