Globális minimumadó: Magyarország elnyerte az átmeneti "QDMTT Safe Harbour" státuszt, ezzel új lehetőségek nyílnak meg a hazai vállalatok számára.


A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által közzétett országok listáján szereplő belföldi kiegészítő adók előzetes elemzése szerint összhangban állnak a globális minimumadó előírásaival. Ennek következtében a Magyarországon tevékenykedő multinacionális vállalatcsoportok mentesülnek a külföldi csoporttagjaik esetében a globális minimumadó megfizetése alól.

Az OECD 2025. január 15-én közzétette azon országok listáját, amelyek belföldi kiegészítő adói előzetes elemzések szerint megfelelnek a globális minimumadó elvárásainak. Az említett országok átmeneti QDMTT Safe Harbour (Qualified Domestic Minimum Top-up Tax) státuszra tettek szert, ami jelentős előnyt biztosít számukra a globális minimumadó kötelezettségeinek teljesítésekor. Magyarország is felkerült erre az elismert országok listájára, ami fontos mérföldkő a magyar multinacionális vállalatcsoportok számára.

A QDMTT Safe Harbour státusz lényegében azt jelenti, hogy azok az országok, amelyek ezt a minősítést birtokolják (mint például Magyarország), védelmet élveznek a külföldi országok által kivetett globális minimumadó-kötelezettségekkel szemben. Így a csoporttagok esetében csak a saját országukban merülhet fel a kiegészítő adófizetési kötelezettség, amely lehetővé teszi számukra, hogy elkerüljék a nemzetközi adóterhek fokozódását.

Mit is jelent mindez a gyakorlatban?

"A magyar csoporttagok esetében a külföldi anyavállalat mentesül a globális minimumadó kiszámításának és megfizetésének kötelezettsége alól. Ennek oka, hogy a magyar jogszabályok összhangban állnak az OECD által megfogalmazott elvárásokkal. Ezért a magyar csoporttagok adóztatása elegendő ahhoz, hogy a globális minimumadó rendszerének követelményeit teljesíteni lehessen" - nyilatkozta Póczak Ferenc, a Deloitte adóosztályának vezető partnere.

Az OECD nem csupán az átmeneti safe harbour státuszt elnyert országok listáját tette közzé, hanem egy részletes adminisztratív iránymutatást is kiadott, amely a halasztott adókra vonatkozó átmeneti szabályok értelmezését segíti elő. Ezen kívül frissítésre került a kiegészítő adóra vonatkozó adatszolgáltatás (GloBE Information Return, GIR) tervezete, valamint a hozzá kapcsolódó iránymutatások is.

Related posts