Hoppá! Új fordulat történt az OTP Bank életében: Csányi Sándor már nem tölti be a vezérigazgatói posztot - értesült az Alfahir.hu.


Az OTP történelmének legsikeresebb évét zárta 2024-ben, a bank kiemelkedő jövedelmezőséget ért el, tőkehelyzete rendkívül stabil, a régióban piacvezető - mondta Csányi Sándor, a bank elnök-vezérigazgatója a társaság éves közgyűlésén, pénteken Budapesten. A bankvezér elmondta: az OTP történelme során 26, az elmúlt tíz évben 14 pénzintézetet vásárolt, öt országban a bank piacvezető. Mérlegfőösszege 2024 végén 106 milliárd euróra nőtt, ami háromszoros növekedés tíz év alatt, ezzel a pénzintézet az európai középbankok kategóriájába lépett.

Tavaly a bankcsoport figyelemre méltó jövedelmezőséget produkált, hiszen a sajáttőke-arányos megtérülés (ROE) 2024-re elérte a 23,5 százalékot. Emellett az elsődleges alapvető tőkemutató (CET1) 18,9 százalékra rúgott, míg a nettó hitel/betét arány 74 százalékot mutatott.

A marzsok kedvező alakulása mellett a költséghatékonyság is előnyösen változott: a működési költség és bevétel aránya 41,3 százalékra csökkent, ami eddig soha nem látott mélypontot jelent. A hitelkockázati költségráta 0,38 százalékra emelkedett, amit főként a fokozott óvatosság következtében kialakított tartalékolási gyakorlat indokol.

A magyar operáció tavalyi teljesítménye lenyűgöző volt, hiszen 270 milliárd forintnyi korrigált profitot ért el, figyelembe véve, hogy ez az összeg nem tartalmazza a leányvállalatoktól származó osztalékokat. Ez a szám 16 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ráadásul mindezt egy kiemelkedően magas, 29,3 százalékos tőkemegfelelési mutatóval sikerült elérni.

Az OTP Bank 2024 végén jelentős részesedéssel bírt a magyar pénzügyi piacon: a jelzálog-hitelezés terén 28,9%-ot, a babaváró hiteleknél 39,8%-ot, míg a személyi kölcsönök esetében 47,9%-ot, valamint a lakossági betétekben 41,5%-ot mondhatott magáénak. A vállalati hitelezés terén a bank óvatos megközelítést alkalmaz, hiszen piaci részesedése 19,5%-ra rúg, de az önkormányzati hitelek terén kiemelkedő, 57%-os arányt ért el - tette hozzá a szakértő.

Az elnök-vezérigazgató kiemelte:

A magyarországi "speciális banki terhek" a legmagasabb szintet képviselik az európai országok között.

az elvonások a tavalyi 172 milliárd forint után idén 263 milliárd forintot érhetnek el, ebből 176 milliárd forintot tesz ki a tranzakciós illeték, aminek jelentős részét áthárítják, de ezzel azt veszélyeztetik, hogy ügyfeleket veszítenek az olyan pénzügyi szolgáltatókkal szemben, mint a Revolut.

Szólt arról is, hogy az OTP összes leányvállalata nyereséget termelt 2024-ben, a külföldi profit-hozzájárulás közel 70 százalékos volt. A bolgár leányvállalat, a DKS Csoport 201 milliárd forint értékű, az orosz leányvállalat 137 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el. Megjegyezte, hogy jó döntés volt az orosz piacon maradni, az elmúlt időszakban 500 millió dollár osztalékot vettek ki.

Hangsúlyozta, hogy Ukrajnában ismét lendületet kap a hitelezés, amelynek tavalyi bővülése 20 százalékot tett ki. A csoport nettó hitelportfóliójában az orosz és ukrán kitettség 2024 végére 6 százalékra csökkent, szemben a 2014-es 14 százalékkal.

A romániai piacról való kivonulás Csányi Sándor szerint rövid és középtávon jó döntés volt, azonban a tervek szerint később a bank visszatérhet a régió egyik legnagyobb banki piacára, immár "nagyobb jelenléttel". Addig határon átnyúló pénzügyi szolgáltatások indítását tervezik - fogalmazott.

A zöldhitel-portfólió 2024-re 57%-os növekedéssel 1027 milliárd forintra emelkedett, míg az idei évre kitűzött cél 1500 milliárd forintra rúg - nyilatkozta a bank képviselője, hangsúlyozva a szervezet elkötelezettségét az ESG (környezetvédelmi, társadalmi és irányítási) elvek és a fenntartható beruházások iránt. Továbbá, a digitális csatornák fejlesztését is folytatják, aminek eredményeként 2024 végére a digitálisan aktív ügyfelek száma elérte a 2,1 milliót.

2025-re a menedzsment enyhe javulást anticipál a működési környezetben. A teljesítő hitelállomány organikus növekedése, árfolyamszűrten, várhatóan túlszárnyalja a tavalyi 9%-os bővülést. A nettó kamatmarzs a tavalyi 4,28%-os szint környékén alakulhat, míg a kockázati profil valószínűleg hasonló marad az előző évhez. A prognózisok szerint a csökkenő tőkeáttétel következtében a ROE a 2024-es 23,8%-os értéknél alacsonyabbra is csökkenhet.

Közölte: a jegybank pénteki döntése értelmében a bank 150 milliárd forint értékhatárig jogosult saját részvényt visszavásárolni 2025 végéig. Bejelentette:

Az igazgatóság határozata szerint az OTP elnöki és vezérigazgatói feladatkörét május elsejétől elkülönítik. Az érintett személy ezentúl az igazgatóság elnökeként folytatja pályafutását, és a stratégiai irányvonalak kidolgozására összpontosít.

A vezérigazgatói posztot Csányi Péter tölti be, aki az OTP Bank Digitális Divíziójának vezető helyettese, valamint a bank igazgatóságának is tagja (érdekes megemlíteni, hogy ő Csányi Sándor fia - a szerk.). Az új vezető hangsúlyozta, hogy a stratégiai és operatív irányítás elkülönítése révén a bank működésének hatékonysága jelentős mértékben javulhat.

Csányi Péter a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a bank stratégiájának kidolgozásában továbbra is az igazgatóság játszik kulcsszerepet. Az OTP operatív vezetése nem támogatja az irányvonalak átgondolását, ugyanakkor nyitottak a kisebb finomításokra és módosításokra.

Ezek közé sorolta az ügyfélélmény növelését, a költséghatékonyság javítását, új technológiák használatát, valamint az operatív működés javítását. Nagyobb hangsúlyt kaphat a leánybanki gyakorlatok beépítése a magyarországi működésbe, vagy ennek fordítottja - fűzte hozzá.

A sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva Csányi Sándor elmondta: az OTP keresi a jó megtérülést biztosító akvizíciós célpontokat, amihez rendelkezésre állnak a források, de részleteket nem árult el. Megjegyezte: a tavalyi közgyűlésen tett bejelentés miatt több millió forintos bírságot kapott a felügyelettől az OTP.

A gazdasági jövőképekről szólva megjegyezte, hogy az idei évre 2,5%-os GDP-növekedést várnak. Az uniós forrásokból finanszírozott, egyre bővülő agrárberuházások segíthetnek a beruházási trendek megfordításában. Ugyanakkor a vámszabályok változása lefelé ható kockázatokat hordoz magában, azonban a háború befejezése kedvező fordulatot hozhat az egész régió számára.

A közgyűlés zöld utat adott a társaság 2024-es konszolidált mérlegének, amelynek főösszege 43 319 milliárd forint. A folytatódó tevékenységekből származó adózás utáni eredmény 1056,384 milliárd forintot, míg a korrigált adózott eredmény 1076,140 milliárd forintot mutat.

Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde prémium szegmensének kiemelkedő szereplője. Részvényeinek piaci ára az elmúlt tizenkét hónap során 16 850 és 27 000 forint között ingadozott, legutóbb csütörtökön pedig 25 900 forinton fejezte be a kereskedést.

Related posts