Felfedezések új fényben: A Stonehenge titkai végre feltárulnak a kutatók lenyűgöző munkája által - Life

Egy másik, Flagstones néven ismert kőkör fontos nyomokat adhat a wiltshire-i építmény, Stonehenge megértéséhez. Felmerül a kérdés: vajon Stonehenge a Flagstones mintája alapján készült, vagy esetleg ideje lenne újragondolni Stonehenge eddig elfogadott időrendjét? Ezt a dilemmát vizsgálják a kutatók.
Egy újonnan végzett régészeti kutatás felfedte, hogy egy 3200 éves kőkör, melyet Dorchester közelében találtak, jelentős szerepet játszhat Stonehenge eredetének megértésében. A szakértők úgy vélik, hogy a Flagstones néven ismert lelőhely akár az ikonikus wiltshire-i emlékhely előfutáraként is funkcionálhatott.
A dél-angliai Wiltshire-ben található Stonehenge-t évezredek óta rejtély övezi. A grandiózus kőgyűrű, amelynek elemei egyenként akár harminc tonnát is nyomhatnak, több mint 5000 éve áll a helyén. Az építmény legkorábbi szakasza időszámításunk előtt 3100-ra datálható, és a feltételezések szerint szorosan kapcsolódik a nyári és téli napfordulókhoz, hiszen elhelyezkedése a napkelte és napnyugta pontjaihoz igazodik. Egy új kutatás azonban egy másik, kevésbé ismert, de talán ugyanolyan jelentős ősi helyszínre irányítja a figyelmet. Az Exeteri Egyetem és a Historic England régészei az Antiquity folyóiratban publikálták eredményeiket, amelyek szerint a Flagstones nevű lelőhely legalább 200 évvel idősebb lehet, mint korábban feltételezték. Az új radiokarbon elemzések, amelyek emberi maradványokat, gímszarvasagancsokat és faszenet vizsgáltak, megerősítették, hogy a Flagstones időszámításunk előtt 3200 körül létezett.
A Flagstones egy különleges és egyedi műemlék, amely egy tökéletesen kör alakú, árkokkal övezett burkolatból áll, és amelyhez temetkezési helyek és hamvasztási területek is kapcsolódnak. Bizonyos szempontból emlékeztet a régebbi, kátyús bekerítésekre, ugyanakkor egyértelmű utalásokat is hordoz a későbbi, henge-szerű struktúrákra. A neolitikus építmények időrendjében nem volt egyértelmű, hogy hol helyezkedik el, de a legújabb kutatások arra engednek következtetni, hogy jóval korábbi időszakból származik, mint ahogy azt korábban feltételezték – nyilatkozta Dr. Susan Greaney, az Exeteri Régészeti és Történeti Tanszék szakértője, aki az újkőkori és bronzkori műemlékekre specializálódott. A Flagstones lelőhelyet először az 1980-as években tárták fel egy útépítési projekt keretében. A feltárás során egy 100 méter átmérőjű kör alakú árokra bukkantak, amely egymást metsző gödrökből állt. Jelenleg a helyszín egy része sajnos az elkerülő út alatt rejtőzik.