A járványvédelmi WHO-paktum végre elkezd körvonalazódni, és egyre inkább körvonalazódik a végleges formája.

A Reuters hírügynökség értesülése szerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai jelentős lépéshez érkeztek a világjárványokkal kapcsolatos felkészülést szolgáló szerződés megfogalmazásában. A tárgyalásokban részt vevő források alapján szombaton közölt információk szerint a WHO szóvivője megerősítette, hogy a megbeszéléseket kedden folytatják.
Három éve zajlanak azok a megbeszélések, amelyek célja a világ új kórokozókkal szembeni védekezés megerősítése érdekében létrehozandó, jogilag kötelező érvényű paktum kialakítása.
"Az éjszaka során, egészen szombat reggel kilenc óráig, intenzív tárgyalások zajlottak, de sajnos a vitás kérdésekre nem sikerült megoldást találni" – nyilatkozta a genfi megbeszéléseken jelen lévő egy forrás.
Egy genfi diplomáciai forrás szerint pedig "nagy előrelépés történt, ... szinte az egész szerződésről sikerült megállapodni, néhány nyitott, de kulcsfontosságú kérdéssel".
A tárgyaló testület egyik társelnöke korábban nyilatkozott az AFP hírügynökségnek, és kifejtette, hogy "elvben" sikerült elérniük a megállapodást.
Az Egyesült Államok, Donald Trump elnök februári rendelete nyomán, kilépett a WHO-ból, így a legutóbbi tárgyalásokon sem képviseltette magát. A világ többi 192 tagországa, akik részt vettek a megbeszéléseken, a megállapodás hivatalos elfogadását követően szabadon dönthet arról, hogy ratifikálják-e azt vagy sem.
A tárgyalások során folyamatosan felmerültek olyan aggasztó vádak, amelyek szerint a paktum veszélyeztetheti a nemzeti szuverenitást. E vádak között szerepeltek állítások az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából és Ausztráliából is, miszerint a megállapodás túlzott hatalmat biztosít egy ENSZ-ügynökségnek.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója úgy véli, hogy a megállapodás hozzájárulna ahhoz, hogy az országok hatékonyabban tudjanak védekezni a világjárványok kialakulásával szemben.