Kingston FURY Renegade G5 2 TB SSD teszt - Üdvözöllek, kedves Olvasó! Készen állsz a sebesség új dimenziójára?

A leggyorsabb PCIe 4.0 adattárolónál is kétszer gyorsabb a Kingston új SSD-je, de ha tényleg vonz a száguldás, néhány szabályt be kell tartanod. Leteszteltük a G5-ös SSD-t.
Mint a félvezetőalapú adattárolók koronázatlan királya, természetes volt, hogy a Kingston is piacra lép saját PCIe 5.0 x4-en kapcsolódó SSD meghajtójával. Ehhez a már bejáratott Silicon Motion vezérlő legújabb verzióját használta fel és természetesen a NAND flash chipeket is a felső polcról válogatta. Az igazi művészet azonban a firmware elkészítése, a megbízhatóság garantálása, és a beígért 14,7 GB/s-os szekvenciális tempó elérése mellett a kiegyensúlyozott teljesítmény biztosítása. Leteszteltük, hogy valóban hozza-e a beígért számokat a FURY Renegade G5, és arra is válaszolunk, hogy hétköznapi használat során valóban érezhető-e a különbség egy 7 GB/s és egy 14 GB/s sebességre képes SSD között.
A FURY Renegade G5-ös modell valóban a prémium kategóriát képviseli, és nem véletlenül árazták be drágán. Ez a csúcsminőségű SSD nem csupán a legmagasabb teljesítményértékekkel büszkélkedik, hanem a felhasználók elvárásait is igyekszik maximálisan kielégíteni. Amikor valaki ilyen jelentős összeget fektet be egy adattárolóba, elvárja, hogy a megvásárolt termék ne csak a papíron feltüntetett szekvenciális sebességet nyújtsa, hanem emellett stabil és kiegyensúlyozott teljesítményt, alacsony válaszidőt, mérsékelt hőtermelést, valamint kiemelkedő tartósságot is biztosítson. Az újraírhatóság és a megbízhatóság ugyanolyan fontos tényezők, mint a sebesség, és a felhasználók joggal várják el, hogy a Renegade G5-ös modell minden téren megfeleljen a magas elvárásaiknak.
A Kingston FURY Renegade G5 tárolók 1, 2 és 4 TB-os kapacitásban érhetők el, míg a 8 TB-os verzió ősszel debütál majd. A tesztre érkezett 2 TB-os modell egyoldalas kialakítással bír, és a már korábban említett Silicon Motion SM2508 vezérlőchip működik benne. Ehhez társul egy energiahatékony LPDDR4 RAM modul is, amely a gyorsítótárazásért felel, jelezve, hogy ez valóban egy prémium kategóriás termék, nem csupán a költséghatékony SLC-szerű NAND-cache megoldásra támaszkodik a Kingston. Valójában a cég ezt a trükköt is alkalmazza, így a DRAM (amelynek pontos kapacitása nem ismert, de valószínűleg 2 GB) mellett a NAND egy részét is kihasználja a vezérlő az írási műveletek felgyorsítására. A TLC (Triple Level Cell) NAND flash chipeket a Kioxia gyártja, és a BiCS8 lapkák 218 réteggel a legújabb technológiák közé tartoznak.
Az M.2 2280-as méretű SSD-re a Kingston egy alumínium lapot ragasztott, ami a hő egyenletes eloszlását segíti, és miután egyoldalas szerelésű, hűtése egyszerűbben megoldható például egy alaplapi SSD-hűtőbordával. Erre szükség is van, mert bár alapjáraton tesztünk során 29 Celsius fokot mértünk, és a maximális 7 wattos fogyasztás sem hihetetlenül magas, terhelés alatt (teljes formatálás) már 83 Celsius fokot mértünk, ami borda nélkül átlépte volna a határértéket és a throttling jelenség is fellépett volna. A hagyományos használat során már jobb volt a helyzet, még folyamatos terhelés mellett sem lépte át a 64 Celsius fokot az SSD.
Az SSD-k strapabíróságát általában azzal a mutatóval mérik, amely megmutatja, hogy az adott meghajtó cellái mennyi újraírást képesek elviselni a teljes leégés előtt. Például egy 2 TB-os modell esetében ez a mutató 2 PBW-t jelent, ami pontosan megegyezik a PCIe 4.0 x4-es FURY Renegade SSD teljesítményével. Ez a szintű megbízhatóság hosszú évekre biztosítja a zavartalan használatot. Ráadásul a Kingston 5 év garanciát is kínál, ami tökéletesen illik egy prémium kategóriás SSD-hez.
A csomagolás letisztult és minimalista, a dobozban pedig szinte kizárólag az SSD található. Azonban a Kingston nemcsak az SSD Manager segédprogramot kínálja, hanem az Acronis TrueImage SSD-migráló szoftver is a csomag része.
A méréseinket a leglátványosabb teszt segítségével indítottuk, amely a szekvenciális olvasási és írási sebesség vizsgálatára összpontosított. A CrystalDiskMark alkalmazás futtatása során a gyártó által hirdetett teljesítményadatok valóra váltak: olvasáskor 14 736,1 MB/s, míg íráskor 14 121,2 MB/s sebességet regisztráltunk. A teszteket többször is megismételtük, és az eredmények mindig az elfogadható eltérés keretein belül maradtak. Ez azt jelenti, hogy a FURY Renegade G5 SSD megbízhatóan hozza a várt teljesítményt.
A véletlenszerű 4K adatcsomagok olvasásának és írásának teljesítménye terén a FURY Renegade G5 kiemelkedő eredményeket produkált, felülmúlva a prémium PCIe 4.0 x4 modellek teljesítményét. Ami még figyelemre méltóbb, az a készülék által nyújtott IOPS értékek. AS SSD teszt során lenyűgöző 1 195 652/1 265 581 IOPS-t mértünk, ami több mint kétszerese a PCIe 4.0 x4 alapú tárolók teljesítményének, bár a 2 millió IOPS határt sajnos nem sikerült átlépnünk ezzel a szoftverrel. A PCMark 10-ben végzett terhelés-szimuláló teszt során szintén megfigyelhető volt a PCIe 4.0 x4-hez képest elért stabil kétszeres sebességnövekedés. Hasonló eredmények születtek a 3DMark teszt során is, ahol a program a játékok adatkezelését modellezte, és itt is a kétszeres gyorsulást tapasztaltuk.
A PCIe 5.0 x4-es szabvány által kínált 16 GB/s sávszélességet a FURY Renegade G5 SSD mesterien kihasználja, és még marad is némi tartalék a további teljesítményfokozásra. A korábbi generációhoz képest megduplázott sebesség nem csupán fájlok másolásakor és tartalomgyártás során jelentkezik, hanem a játékélmény során is érezhető, amire a Microsoft a Windows alatt kifejlesztette a DirectStorage technológiát. Ezt a technológiát körülbelül 2-3 évvel ezelőtt ígéretes és fényes jövő elé néző újításnak tartották, amely a betöltési képernyők eltűnését ígérte. A gamerek azonban csalódottan tapasztalták, hogy ez a forradalom eddig még nem valósult meg, hiszen csupán néhány játék támogatja, és azoknál is mérsékelten érzékelhető a sebességnövekedés. Azonban a DirectStorage nem tűnt el nyomtalanul, és például a 3DMark tesztalanyaként megmutatta, hogy mire számíthatnak a FURY Renegade G5 SSD boldog birtokosai.
A rekordokat megdöntő sebességek mellett legalább ennyire lényeges, hogy mennyire konzisztensen tudja fenntartani az olvasási és írási teljesítményt a Kingston legújabb SSD-je. E célból az AIDA64 adattároló modulját hívtuk segítségül, amely világosan megvilágította számunkra a helyzetet: a FURY Renegade G5 SSD szekvenciális íráskor körülbelül a teljes kapacitás 34%-áig képes a maximális sebességet tartani. Ekkor a gyorsítótár telítődése miatt a NAND flash chipre történő írás során már észlelhető a sebesség csökkenése. A lineáris írás és a visszaellenőrzés során is körülbelül 30%-nál jelentkezik először a telítődés, de az SSD vezérlése viszonylag gyorsan regenerálódik, és 33-34%-nál újra helyreáll. Később, körülbelül 65%-nál tapasztaltunk egy második lassulási és helyreállítási ciklust. Ez a viselkedés kiszámítható és stabil, ami mindenképpen figyelemre méltó teljesítménynek számít.
A 3DMark tesztprogram DirectStorage méréseket is kínál, amit természetesen lefuttattunk. Ez megmutatta, hogy a FURY Renegade G5 SSD miként viselkedik aktivált és deaktivált DS mellett. A különbség egyértelmű: DirectStorage nélkül 5,29 GB/s volt az SSD-VRAM sebesség, DS mellett viszont 13 GB/s-ra ugrott a tempó, vagyis 2,5x-esére gyorsult! Jó lenne ezt végre minél több játék alatt élvezni.
Csábítóan hangzik a 3-7 GB/s sebesség helyett egyből 14-15 GB/s-ra ugrani, de ez nem csupán egy egyszerű gépfrissítés kérdése, ahol elég megvásárolnod és beszerelned egy új SSD-t. Ahhoz, hogy ilyen mértékű fejlődést érj el az adattárolásban, megfelelő számítógép konfigurációra lesz szükséged. Olyan processzort kell választanod, amely támogatja a PCIe 5.0 technológiát, nemcsak a grafikus kártya, hanem az NVMe SSD-k számára is (például az AMD AM5 sorozatú CPU-k, kivéve a 8000-es modellek). Emellett egy olyan alaplapra is szükséged lesz, amely rendelkezik PCIe 5.0 x4 M.2 slotokkal, és a megfelelő hűtésről sem szabad elfeledkezni. Végül, érdemes a Windows 11 operációs rendszert telepíteni, főleg mivel a DirectStorage technológia egyre szélesebb körben elérhetővé válik, így talán hamarosan olyan játékokat játszhatunk, amelyek szempillantás alatt betöltődnek.
Ha viszont minden adott PC-dnél, és feltétlenül fejest szeretnél ugrani már most a PCIe 5.0-s SSD-k világába, akkor a Kingston FURY Renegade G5 jó választás ehhez. Ugyanakkor mielőtt lecsapsz a 128 ezer forintos tárolóra, fontos, hogy tudd, mivel kell a Kingston SSD-jének versenyeznie. A nagyobb SSD-gyártók már mind piacra léptek PCIe 5.0-s modellekkel, ám ezek közül nem mindegyik szerezhető be hazánkban. A szaküzletek a teszt írásakor a Samsung 9100 Pro, a SanDisk WD Black SN8100 és a Crucial T705 modelleket listázzák. A WD Black 119 ezer forint azonos vezérlővel és NAND flach chipekkel, viszont rosszabb újraírhatósági mutatóval (1,2 PBW), a Crucial 110 ezer forint és egy kicsit szerényebb teljesítményt ígér (nagyjából 5-10%-kal lassabb a FURY Renegade G5-nél), a Samsung pedig szintén 110 ezer forint szerényebb írási tempóval és strapabírósággal (1,2 PBW). Ha ezekhez viszonyítjuk a Kingston új tárolóját, sebességben, megbízhatóságban abszolút megállja a helyét, viszont árban egy kicsit még feljebb pozícionálja magát, mint a konkurensek. Ez persze akár 1-2 hónap alatt megváltozhat, de tény, hogy ilyen prémium komponens esetén ez a 14%-os ártöbblet nem biztos, hogy eltántorítja a vásárlókat. És ez nem is gond, mert a Kingston bár IOPS-ben nem hozta azt, amit vártunk tőle, valós felhasználás során és szintetikus írási/olvasási tesztek alatt is remekelt, és ami még fontosabb, mindezt kiegyensúlyozottan, megbízhatóan és tartósan tette.
Érdekes kérdés, hogy mikor érik el a PCIe 5.0-s SSD-k árai a megfizethető szintet. Az elsőként piacra kerülő Crucial T705 SSD 2024 elején 230 ezer forintos áron debütált, és 2025 januárjára is 180 ezer forintot kértek érte. Ezt követően azonban az ár jelentősen, 110 ezer forintra csökkent, ami figyelemre méltó. Valószínű, hogy ez a drámai áresés nem folytatódik a következő hónapokban, de némi kedvező ármozgást mégis várhatunk. Ahogy egyre több felhasználó szerzi be a PCIe 5.0-s számítógépeket, úgy a kereslet is növekedni fog, ami kedvezően hat az árakra. Emellett nem ártana, ha a szoftverek is kiaknázák a villámgyors adattárolókban rejlő lehetőségeket – itt elsősorban a Microsoft DirectStorage-ra utalunk, ami segíthet a teljesítmény maximalizálásában.
Ha prémium PC-t építesz és belefér, hogy rendszermeghajtódért 100 ezer forintnál többet kifizess, akkor a Kingston FURY Renegade G5 SSD-vel nem nyúlsz mellé. Ugyanakkor valós felhasználás során lélegzetelállító gyorsulást nem fogsz tapasztalni egy topkategóriás PCIe 4.0-s SSD-hez képest egészen addig, amíg a rendszerek és a szoftverek nem használják ki megfelelően az új generációs adattárolókat.