Feltárult Vlagyimir Putyin titkos stratégiája: Vajon Ukrajna csupán egy figyelemelterelő manőver volt? - Pénzcentrum

Egyre több orosz katonai jármű tűnik fel Afrika poros útjain, és nem véletlenül. Míg a világ figyelme Ukrajnára szegeződik, Oroszország csendben építi új hatalmi bázisát a Száhel-övezetben - katonákkal, zsoldosokkal és politikai szövetségekkel. Ez már nem a háttérben zajló hadművelet: ez Putyin következő nagy játszmája.
Miközben a világ Ukrajnára figyel, Vlagyimir Putyin csendben új frontot nyit Afrikában. Egy friss toborzóvideó az orosz hadsereg számára nem a kelet-európai harctérre keres katonákat, hanem Maliba. A helyzetet a The Economist elemezte egy friss videójában.
2025 elején egy blogger izgalmas videót rögzített, amely katonai konvojokat mutatott be, ahogy Mali fővárosának, Bamakónak az irányába tartottak. Az ilyen járművek az országban nem számítanak különös látványnak, de a felvételeken feltűnt néhány orosz katonai teherautó, ami egyértelműen jelzi, hogy Oroszország katonai jelenléte fokozódik a térségben.
Ez a terjeszkedés nem újkeletű. 2017-ben indult, kezdetben a hírhedt Wagner-csoporton keresztül - egy félhivatalos zsoldoshadsereg, amelyet Moszkva sosem vállalt nyíltan. A Wagner Afrikában diktátorokat védett, lázadókat vert le, és cserébe zsíros bányászati szerződésekhez jutott.
2021-ben, miután Maliban katonai puccs zajlott, a Wagner-csoport megjelent az ország területén. A francia és az ENSZ-erők kivonása után a helyi katonai junta az orosz zsoldosokhoz fordult segítségért. Egy évvel később több száz civil vesztette életét egy brutális vérengzés következtében, és a hírek szerint sok esetben orosz zsoldosok voltak a felelősök a tragédiáért.
2023-ban, miután a Wagner csoport vezetője egy kudarcos puccskísérletet követően Oroszországban tragikus körülmények között elhunyt egy rejtélyes repülőgép-balesetben, a csoport hivatalosan feloszlott. Ezt követően az "Afrika Hadtest" néven ismert új, a Kreml által irányított félkatonai egység lépett a színre. Ez a szervezet már legalább öt afrikai országban aktívan tevékenykedik, és folyamatosan új harcosokat toboroz, hogy bővítse befolyását a kontinensen.
Ha Ukrajnában fegyverszünet jönne, Putyin számára Afrika lehet a tökéletes hely arra, hogy katonáit áthelyezze - visszavinni őket Oroszországba túl kockázatos lehet a rendszer stabilitása szempontjából.
A cél világos: egy nyugattal szembenálló szövetség kiépítése. Nemrég katonai rezsimek diplomatái - Mali, Burkina Faso és Niger - Moszkvában jártak, hogy egy új "Oroszország-Száhel Államszövetség" alapjait lefektessék. Ez a szövetség biztonsági együttműködésre épülne, és Putyin reményei szerint a világpolitikai színtéren is több országot állíthatna Oroszország mellé.
Afrikában ez a terv már most is eredményesnek tűnik: a legtöbb kormány nem ítélte el Ukrajna invázióját. Putyin ajánlata - katonai védelem, emberi jogi kérdések nélkül - sok vezető számára túlságosan is vonzó.