A 13. havi nyugdíj valóban életmentő lehet sokak számára, azonban akad egy kis probléma vele.


Amikor egy nyugdíjra jogosult rokonunk elhalálozik, lehetőségünk nyílik arra, hogy megörököljük a 13. havi nyugdíját. E szabály – egy apró, de jelentős módosítással – idén is érvényben marad. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a folyamat nem automatikus. Előfordulhat, hogy bizonyos esetekben csak bírói határozat birtokában juthatunk hozzá a 13. havi juttatáshoz.

A 13. havi nyugdíjat azok kaphatják meg, akik a megelőző évben legalább egy napig, továbbá a tárgyév februárjára vonatkozóan társadalombiztosítási nyugellátásban részesültek. Az elhunyt nyugdíjassal egy háztartásban élő közeli hozzátartozó a halál hónapjára vonatkozó utolsó nyugdíjat jogszerűen felveheti, mikor azt a postás kézbesíti. Ha azonban ez nem történik meg, akkor annak kiutalását kérelmezni kell.

A törvény értelmében létezik egy előre meghatározott sorrend, amely alapján a hozzátartozók közül ki jogosult a nyugdíj felvételére.

Farkas András, nyugdíjszakértő, az Economx számára kifejtette, hogy a családtagokat érintően:

Ha nincs olyan hozzátartozó, aki együtt élt volna az elhunyttal, akkor a nyugdíj a hagyaték részévé válik és az örökösöket illeti meg. A szakértő megjegyezte ugyanakkor, hogy ebben az esetben a jogosultságot a hagyatékátadó végzéssel, bírósági ítélettel vagy hagyatéki bizonyítvánnyal kell igazolni.

Ha volt olyan családtag, aki közvetlenül az elhunyttal élt, akkor a juttatás kiutalásának igényléséhez elegendő, ha az Ügyfélkapu rendszerén keresztül kitölti ezt a nyomtatványt. Az elhunyt által biztosított juttatás egy éven át érvényesíthető.

Farkas András, a nyugdíjszakértő, rámutatott, hogy bár évente csupán 2-3 ezer embert érint a 13. havi nyugdíj öröklésének ügye, a jelenlegi szigorítások szerinte igazságtalanok. Kiemelte, hogy míg tavaly februárban kifizették a 13. havi nyugdíjat, és idén is hasonlóan alakul a helyzet, egy évvel ezelőtt még kedvezőbb körülmények között zajlott a folyamat.

A nyugdíjszakértő kiemelte, hogy amíg a rendes, társadalombiztosítási havi nyugdíj fedezetét az általunk befizetett járulék, valamint a vállalatok által befizetett szocho adja, addig a 13. havi nyugdíj mögött nincs meg ez a fedezet, mindig egyéb adóbevétel terhére szedik be hozzá a pénzt.

Ez valóban jelentős összeg: az idei évben csupán az öregségi nyugdíjakra fordított támogatás eléri a 487 milliárd forintot, míg az összes ellátott esetében a támogatás már megközelíti az 550 milliárd forintot.

Az idei évben a nyugdíjkassza összértéke eléri a 6555 milliárd forintot, amelynek jelentős részét a 13. havi nyugdíj alkotja.

A nyugdíjszakértő megjegyezte, hogy a 13. havi nyugdíj jelentős hatással bír a vásárlóerőre. Szerinte a juttatás az éves hatását tekintve olyan, mintha egy plusz 8,3 százalékos nyugdíjemelést kapna minden jogosult. Így viszont véleménye szerint már más a helyzet, mivel így már nem 3,2 százalékos a nyugdíjemelés, hanem hogyha a rendszer részeként ebből a szempontból, az egész évre kivetítve elemezzük a 13. havi juttatást, akkor az olyan, mintha egy nyugdíjas 11,5 százalékos emelést kapna most januártól.

A vásárlóerőre gyakorolt hatásáról Farkas András úgy nyilatkozott, hogy a jogosultak javarészt nem teszik félre a plusz pénzt, hanem gyakorlatilag annak az egyharmada vissza is áramlik a kasszába, mivel azt egyből el is költik élelmiszerre, gyógyszerre, orvosra, lakhatásra és társai.

Related posts