"Magyarország saját Trumpja"


Az a kérdés merül fel, hogy Orbán Viktor képes lesz-e legyőzni legújabb ellenfelét - írta Szirtes I. János politológus a Tagesanzeiger című svájci lapban megjelent véleménycikkében. Míg a valós helyzetet csupán néhány szakértő látja tisztán, a kormánypárt és a média folyamatosan a sikereikről számol be, a lakosság azonban egyre inkább érzékeli a gazdasági és társadalmi feszültségeket, amelyekkel szembe kell nézniük.

Szirtes írásában arra hívja fel a figyelmet, hogy Magyarország sok szempontból az Európai Unió rangsorának legvégén, vagy annak közelében helyezkedik el. A lakosság bizalma megrendült, nemcsak a politikai vezetők, hanem a médiával szemben is, és egyre inkább távolodik a politikai élettől. Az emberek többsége csalódott a kormány tevékenységében, és változásokra vágyik, ám eddig nem láttak reményt a javulásra. E helyzet gyökeresen megváltozott Magyar Péter érkezésével.

Orbán eddig háttérben maradó útitársa, a botrány következtében lemondani kényszerült, és őt korábban pozíciókhoz segítő volt igazságügyi miniszter férje a Fidesz szempontjából kegyvesztetté vált. Ezt követően nekiállt az establishment ellen harcolni, amelyhez korábban maga is szorosan kapcsolódott. Eleinte úgy tűnt, hogy a küzdelem kilátástalan és bosszú vezérli, ám a Fidesz politikájától elege lett polgárok más nézőpontból tekintettek a helyzetre: a lényeg, hogy valaki valódi változást ígér. Ennek következtében tömegesen látogatták rendezvényeit, és néhány hét leforgása alatt Magyar valódi kihívóvá vált Orbán számára.

Magyar az európai választások során már 28%-ot elért, miközben a nyár végére az alig néhány fős tagsággal rendelkező pártja sikeresen megelőzte a Fideszt a közvélemény-kutatásokban. Ez az eredmény különösen figyelemre méltó, hiszen Magyar számos komoly jellemproblémával és narcisztikus vonásokkal bír, ráadásul több botránya is napvilágot látott.

Orbán kezdetben figyelmen kívül hagyta a helyzetet, majd a Fidesz a többi ellenzéki politikai szereplőhöz hasonlóan mocskos kampányokat indított, hogy elhallgattassa a kritikákat, de eddig nem járt sikerrel. A magyar emberek számára a változás lehetősége vonzó, így minden vád lepereg róluk. Magyar egyfajta hazai Trump, akinek nincsenek megbízható szövetségesei, sem világos programja, sem pártbázisa, sem szakértői gárdája, sem bizalmasai. A szakértőket válogatásos módszerrel keresi, saját magának választja ki a jelölteket, ráadásul elutasította az osztrák kancellár és a francia elnök segítségét is. A létező ellenzéki pártokat csupán néhány hónap alatt a jelentéktelenség határára szorította, ami Orbánnak sem sikerült ilyen rövid idő alatt.

A 2026-ban esedékes választásokig még hosszú az út. Ám ha ma lenne a választás, Magyar a maga populista ígéreteivel le tudná váltani Orbánt, Ennek oka azonban nem a programja lenne, hanem a szavazók elégedetlensége.

A politológus megjegyzi, hogy fontos kérdés, vajon Orbán a hátralévő időszakban képes lesz-e reagálni a szavazók körében egyre élesebben megjelenő gazdasági és társadalmi problémákra, és ezzel csökkenteni az elégedetlenséget, vagy pedig sikerül-e megtörnie Magyarország "teflon-státuszát", amely eddig mindent lepergetett róla.

Related posts