Az új amerikai szankciók máris éreztetik hatásukat az orosz olajpiacon: a korábban jelentős vevő most hátat fordít a megszokott üzleteknek.
Egy indiai magas rangú tisztviselő a Bloombergnek nyilatkozva kifejtette, hogy India nem tervez új orosz eredetű olajszállítmányok fogadását az Egyesült Államok által bevezetett szankciók következtében. A tisztviselő elmondta, hogy az orosz forrásokból származó olaj helyettesítésére a közel-keleti olajpiacra fókuszálnak. Továbbá azt is megjegyezte, hogy az indiai bankok a jövőbeni finanszírozási tranzakciók során várhatóan származási igazolásokat fognak kérni, hogy elkerüljék a szankciók miatt bekövetkező esetleges problémákat.
Egy, a híroldalnak nyilatkozó magas rangú tisztviselő azt mondta, hogy
India nem tervezi orosz eredetű olajszállítmányok fogadását az amerikai szankciók következményeként.
Ez a szabály nem vonatkozik azokra a hajókra, amelyek az előírások szerint türelmi időszakot élveznek.
Az Egyesült Államok új, eddig soha nem látott szankciókat vezetett be az orosz energiaipar ellen, amelyek célja az orosz olajkereskedelem jelentős visszaszorítása. A rendelkezések elsősorban az olajszektor kulcsszereplőit célozzák, beleértve a Gazpromnyefty és a Szurgutnyeftyegaz vállalatokat, továbbá 183 orosz tankert is érintenek. A távozó elnök csapata a lépést úgy értékelte, hogy a szankciók hatékony eszközként szolgálhatnak az új Trump-kormányzat Oroszország elleni politikájában.
Egy névtelen állami tisztviselő az alábbiakat anticipálja az új amerikai szankciók következményeként. Ez a tény különös jelentőséggel bír, hiszen a nyugati szankciók és a 60 dolláros orosz olajár plafon következtében India kiemelkedő szereplővé vált az orosz olajpiacon.
Az északi-tengeri Brent típusú kőolaj ára, amely Európában meghatározó szerepet játszik, a pénteki jelentős emelkedést követően a hétfői kereskedés során magasabb szinten stabilizálódott. Ugyanakkor nem tapasztaltunk újabb számottevő áremelkedést.