Érdekes adatok láttak napvilágot: 2025-re robbanásszerű növekedést mutat az EU élelmiszerkereskedelme - Agrárszektor.


NAK-tagok és NAK-szaktanácsadók 35% kedvezménnyel regisztrálhatnak!

Az EU exportja 2025 januárjában elérte a 19 milliárd eurót, ami enyhe, 1,5%-os növekedést jelent az előző hónaphoz képest, és 4%-kal magasabb, mint 2024 januárjában. Az Egyesült Államokba és Svájcba irányuló kivitel nőtt, míg a Kínába irányuló export csökkent. A kakaótermékek és a kávé exportértéke az áremelkedések miatt növekedett, míg a gabonafélék kivitelének értéke csökkent.

Januárban az EU importja egy figyelemre méltó 7%-os növekedést mutatott, elérve a 16 milliárd eurót. Ez a szám 19%-kal haladja meg a tavalyi év azonos időszakában mért értéket. A növekedés hátterében elsősorban a magas importárak állnak, különösen a kakaó és a kávé piacán. Az Elefántcsontpartból érkező szállítmányok esetében tapasztalták a legnagyobb értéknövekedést, míg az Oroszországból származó import jelentős csökkenést mutatott.

2025 januárjában az EU agrár-élelmiszeripari kereskedelmi többlete elérte a 3 milliárd eurót, ami jelentős, 20%-os csökkenést mutat az előző hónaphoz képest. Ezen felül, ha a 2024 januári adatokkal összehasonlítjuk, a visszaesés mértéke 38%-ra rúg. A helyzet hátterében legfőképp az EU-ba irányuló importárak növekedése áll, amely különösen a kakaótermékek, kávé, valamint gyümölcsök és diófélék esetében érzékelhető.

Az Egyesült Királyság továbbra is a legfontosabb uniós exportpiac, 2025 januárjában elérve a 137 millió eurós értéket, ami körülbelül 3%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A második helyet az Egyesült Államok foglalja el, ahol a kivitel 234 millió euróra nőtt, ami 10%-os emelkedést mutat, részben a kakaótermékek áremelkedésének köszönhetően. Svájc, mint harmadik legnagyobb célország, szintén jelentős növekedést mutat, hiszen a kivitel itt 154 millió euróra nőtt, ami 16%-os emelkedést jelent, szintén a kakaótermékek értékének növekedése révén.

Ezzel szemben a Kínába irányuló uniós export mutatta a legnagyobb csökkenést, mintegy 13%-kal, azaz 147 millió euróval 2024 januárjához képest, amit különösen a gabonaexport erőteljes visszaesése magyaráz. További csökkenés volt tapasztalható az Algériába 62 millió euróval, azaz 25%-kal, Pakisztánba 51 millió euróval, vagyis 67%-kal esett az export, míg Szingapúrba 47 millió euróval, összesen 32%-kal csökkent a kivitel.

A kávé, tea, kakaó és fűszerek kategóriában volt a legnagyobb értéknövekedés, 55%-kal, 396 millió euróval 2025 januárjában az előző év azonos időszakához képest, amit főként a kakaómassza, -vaj és -por, valamint a kávé árának jelentős emelkedése okozott. Az édességek és csokoládé exportja 18%-kal, vagyis 150 millió euróval, a tejtermékek kivitele pedig 8%-kal, 119 millió euróval nőtt, elsősorban az áremelkedések miatt.

Az EU gabonakivitele mutatta a legnagyobb, 37%-os értékcsökkenést, 466 millió euróval volt kevesebb 2025 januárjában, mint egy évvel korábban, amit főként az exportált mennyiség csökkenése magyaráz mind a búza, mind a kukorica esetében. Az olajos magvak és fehérjenövények exportja 22%-kal, mintegy 52 millió euróval, a növényi olajok kivitele pedig 40 millió euróval, vagyis 17%-kal csökkent, főként a kisebb exportvolumen miatt.

Az importadatok szerint 2025 januárjában az Elefántcsontpartról érkező behozatal mutatta a legkiemelkedőbb teljesítményt, hiszen 438 millió eurós növekedést könyvelhettünk el, ami 77%-os emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ez a jelentős ugrás elsősorban a magas kakaóáraknak volt köszönhető. Ezen kívül Ghánából származó import is jelentős bővülést mutatott, 233 millió euróval, ami 153%-os növekedést jelentett, szintén a kakaópiaci trendek következményeként. A Kínából érkező behozatal összesen 302 millió euróval, 46%-kal nőtt, míg az Egyesült Államokból származó import 239 millió eurós emelkedése 21%-os növekedést tükrözött.

Ezzel ellentétben a Brazíliából érkező import 10%-kal, összesen 140 millió euróval csökkent, amit leginkább az olajosmagok alacsonyabb behozatalának tudható be. Ukrajna esetében a behozatal 9%-os, 125 millió eurós visszaesést mutatott, míg az Oroszországból származó import drámai módon, 79%-kal csökkent 2025 januárjában az előző év hasonló időszakához viszonyítva.

A 2025 januárjában tapasztalt importnövekedés különösen figyelemre méltó, hiszen a kávé, tea, kakaó és fűszerek behozatala 66%-kal, összesen 1,4 milliárd euróval bővült az előző év hasonló időszakához viszonyítva. E mögött a kakaótermékek iránti kereslet drámai emelkedése áll, amely egy év alatt több mint kétszeresére ugrott. Emellett a kávé ára is jelentős, több mint 50%-os növekedést mutatott. A gyümölcsök és diófélék importja szintén növekedett, 23%-kal, 436 milliárd euróra, ami főként az árak 15%-os emelkedésének tudható be.

Related posts