Mikel Arteta felismerte, hogy radikális lépésekre van szükség, azonban az igazság az, hogy...
Az Arsenal szinte tökéletes szezonokat zárt az elmúlt két évben, mégis mind a kétszer második lett a Manchester City mögött. Mikel Arteta idén tényleg mindent bevet a győzelem érdekében, a kissé szélsőséges megoldásai egyelőre működnek.
„Tedd egyedivé a szövegedet!” – nevetett Dimitar Berbatov, miután a Manchester United, egykori csapata, két szögletből kapott góllal 2-0-s vereséget szenvedett el az Arsenal ellen. A korábbi bolgár csatár azért hozta fel a párhuzamot a két gárda között, mert Mikel Arteta Arsenalja mostanában olyan pontrúgásokat hajt végre, amelyek hasonló félelmet keltenek az ellenfelekben, mint ahogyan annak idején Tony Pulis Stoke Cityje tette. Pulis csapata a focit a legegyszerűbb formájában játszotta: Rory Delap, aki a középiskolában gerelyhajítással foglalkozott, szögletet érő bedobásokat produkált, így mindig készen állt, hogy a labdát az ellenfél tizenhatosára juttassa. A menedzser tudatosan építette fel csapatát, hogy tele legyen magas, jól fejelő játékosokkal, ezzel növelve a szöglet- és bedobáshelyzetek hatékonyságát. A Premier League csapatai kezdetben teljesen felkészületlenül álltak szemben a Stoke furcsa taktikájával, és sokáig képtelenek voltak kezelni ezt a burleszkbe illő játékstílust.
Előfordultak olyan szürreális jelenetek, hogy az ellenfél kapusa inkább szögletre rúgta ki a labdát, mintsem egy esetleges pontatlan hosszú passzal bedobást kockáztasson.
A Premier League csapatok között a Stoke City viszonylag kevesebb hírnévvel bírt, ám mégis mindenki megfagyott egy pillanatra, amikor Delap a sideline mellett a bedobásra készült. Pulis taktikáját az idő múlásával a riválisok fokozatosan kiismerhették, de ez nem akadályozta meg őket abban, hogy éveken át a Stoke góljaik 40-45%-át pontrúgásokból szerezzék.
Tíz évvel ezelőtt Berbatov megnyilvánulása talán sértőnek számított volna, ám manapság a pontrúgások elemzésének olyan kultúrája alakult ki, hogy nehéz nem elismerésként felfogni. Arteta is úgy nyilatkozott, hogy a szakértő szavait dicséretnek tekinti, és azon fáradoznak, hogy a játék minden aspektusában a legjobbak legyenek. A pontrúgások terén pedig kétségtelenül az Arsenal a csúcsra jutott: a 2023/2024-es szezon kezdete óta a londoni csapat szerezte a legtöbb gólt (23) pontrúgásokból az öt legnagyobb európai ligában. Az idény során eddig már nyolc ilyen találatnál járnak, amivel természetesen a Premier League éllovasai.
Az Arsenal az utóbbi időszakban kiemelkedő teljesítményt nyújt rögzített játékhelyzetekből, amely azóta figyelhető meg, hogy 2021 nyarán Nicolas Jover, a pontrúgások szakértője csatlakozott a csapathoz. Jover korábban a Brentfordnál és a Manchester Citynél szerzett tapasztalatot, majd miután 2021-ben lejárt a szerződése a Citynél, Mikel Arteta meghívására az Arsenalhoz igazolt.
"Egy jól felismerhető pontrúgás-rutin kialakítása a célom" - idézi Jovert Christoph Biermann a magyar nyelven is megjelent Futballhackerek című könyvében. A pontrúgások - és azon belül is elsősorban a szögletek - elvégzését számos aspektus befolyásolja, de vannak bizonyos alapelvek, amelyekhez Jover ragaszkodik.