A MIÉRT-konferencia célja, hogy inspiráló platformot biztosítson fiatal vállalkozók számára, ahol megoszthatják tapasztalataikat, ötleteiket és kihívásaikat. Ezen az eseményen nemcsak szakmai előadások és workshopok várják a résztvevőket, hanem lehetőség


A fiatalokat vállalkozásindításra, -fejlesztésre és fenntartásra bátorítják a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT), a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) és a Csík Terület Ifjúsági Tanácsa (CSTIT) által szervezett konferencián, amely május 9-én kerül megrendezésre a kolozsvári Bánffy Miklós Operastúdióban. Az esemény középpontjában a kormány által nemrégiben bejelentett Start-up Nation program áll, amely célja a fiatalok tájékoztatása a vállalkozások indításával és fenntartásával kapcsolatban. A résztvevők hasznos információkat kaphatnak a vállalatok működtetéséről. A konferenciára már elérhető a regisztráció az esemény hivatalos Facebook-oldalán. Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: "Harmincöt éve tapasztaljuk a piacgazdaság előnyeit és hátrányait, de a vállalkozási szférában még mindig nagy a tapasztalatlanság. Különösen a fiataloknál tapasztalható a pénzügyi tudatosság hiánya."

A Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) évek óta figyelemmel kíséri a fiatal vállalkozók cégindítási törekvéseit, és elkötelezetten ösztönzi őket, hogy merjenek belevágni saját projektjeikbe. Fontosnak tartjuk, hogy a fiatalok ne csupán elvárásokkal találkozzanak, hanem gyakorlati eszközöket is kapjanak a kezükbe, hiszen ez a helyben való megmaradás alapja. A május 9-i konferencián részletesen bemutatjuk a román kormány által idén is elindított Start-up Nation programot, amely új lehetőségeket kínál a fiatal vállalkozók számára. Emellett szóba kerülnek azok a hazai és EU-s pályázati lehetőségek is, amelyek támogatást nyújtanak a kezdő vállalkozók számára - emelte ki Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnöke. A rendezvényen szakértők osztják meg tudásukat a könyvelés, pályázatírás és cégmenedzsment területén, míg a döntéshozók is megszólalnak, akik alaposan ismerik a támogatási rendszereket. - Fontos megjegyezni, hogy az idei Start-up Nation program keretein belül csak azok pályázhatnak, akik részt vettek a kötelező képzésen - tette hozzá a MIÉRT elnöke.

Ezen a konferencián a 2017 óta futó román kormányprogram népszerűsítése a célunk. Szeretnénk a fiatalokat tájékoztatni egy olyan pályázati lehetőségről, amelynek alapjai nem teljesen helytállóak. Cilip Árpád, a MIÉRT gazdasági alelnöke rámutatott, hogy a Start-up Nation 2025-ös kiírásában is fellelhetők hiányosságok. Szerinte a pályázati keretösszeg nem túl nagy, de mégis jó alapot adhat két alkalmazottat foglalkoztató vállalkozás indításához. Célunk, hogy más lehetőségekről is értekezve aktuális információkat biztosítsunk a fiataloknak. Az a fontos, hogy ne csupán a keretösszegre összpontosítsanak, hanem arra is, hogy hosszú távú és fenntartható vállalkozásokat építsenek és tartsanak fenn. A május 9-i konferencián olyan elismert szakembereket és országos szintű partnereket ültetünk egy asztalhoz, akik alaposan ismerik ezt a pályázati kiírást - tette hozzá Cilip Árpád.

A romániai pályázatíró cégek világában sokszor találkozhatunk olyan vállalkozásokkal, amelyek csak részleges információkat osztanak meg. Gyakran csupán ígéreteket fogalmaznak meg a sikeres projektek kapcsán, ám a szükséges tudnivalókat nem adják át teljes mértékben. Ennek következtében a fiatalok számos csalódást élnek át, és ezáltal elbizonytalanodnak, amikor hazai vagy uniós pályázatok megírásába kezdenének - hívta fel a figyelmet Szabó-Csorba Zsuzsanna, pályázatíró szakértő és az RMDSZ megyei tanácsosa. Kiemelte, hogy a tájékoztató konferencia megszervezése különösen fontos, mivel a magyar fiatalok aránya jelentősen elmarad a román fiatal vállalkozókéhoz képest.

A Start-up Nation által kínált pályázati lehetőségek mellett a konferencia panel- és kerekasztal-beszélgetésein a szociális vállalkozásokat támogató programok és a helyi akciócsoportok által megvalósítandó vidékfejlesztési kezdeményezések is középpontba kerülnek. Emellett számos nagyobb keretű pályázati lehetőség is elérhető, különösen az észak-nyugati fejlesztési régióban, ahol akár 200 ezer euró elnyerésére is van lehetőség. Az Erasmus+ program keretében 18-30 éves fiatalok pályázhatnak 1-12 hónapos szakmai gyakorlatra egy másik országban, olyan cégeknél, amelyek hasonló profilú vállalkozásokat indítanak. Szabó-Csorba Zsuzsanna hangsúlyozta, hogy a fiatalok számára elengedhetetlen a szükséges ismeretek átadása, hogy fenntartható vállalkozásokat tudjanak létrehozni és működtetni. Sajnos volt már példa arra, hogy az utánkövetési időszak után a vállalkozások csődbe mentek, ezért a tudásmegosztás különösen fontos.

Related posts