Mit lehet kezdeni az alkotmánnyal? Az alkotmány nem csupán egy jogi dokumentum, hanem a nemzet identitásának és értékeinek alapköve is. Az alkotmány lehetőséget ad arra, hogy a társadalom alapvető elveit és céljait meghatározzuk, valamint védelmet nyújt a
Gyakran hangsúlyozott törekvés, hogy a kormányzati és rendszerváltás mellett egy új alkotmányra is szükség lenne. E témában este 7 órától a Másrészről című műsorban folytatunk eszmecserét Bárándy Péter volt igazságügyminiszter és Fleck Zoltán jogszociológus részvételével. Csatlakozzanak hozzánk!
A Fidesz hatalomgyakorlása számos jogi aggályt vet fel. 2010-ben a Fidesz-KDNP kormány, amely kétharmados többséggel bír, felesküdött a Magyar Köztársaság Alkotmányára. Ezt követően azonban a párt saját érdekeinek megfelelően, önkényesen alakította át az Alaptörvény szövegét, anélkül, hogy a választókkal elfogadtatta volna azt, így megsértette a törvényben rögzített konszenzuális jogalkotás elvét. Azóta már 15 alkalommal módosították ezt a dokumentumot.
A jövőben az Alaptörvénybe beemelték az érvényes alkotmány egyik fontos rendelkezését, amely így szól: "Senki tevékenysége sem irányulhat arra, hogy a hatalmat erőszakkal megszerezze, gyakorolja, vagy kizárólagosan birtokolja."
Tehát még a saját alaptörvényét is megsértette, és azóta is folytatja ezt a gyakorlatot.
Mit lehet ezzel kezdeni? A 2026-os választás tétje tehát az, hogy nem egyszerűen kormány-, hanem egy rendszerváltás történjen, ami csak új alkotmánnyal lehetséges.