Jelenleg komoly kihívásokkal néz szembe a világ: Argentína is megkezdte a távolságtartást a WHO-val, miután Donald Trump döntése felforgatta a nemzetközi egészségügyi kapcsolatokat.

Javier Milei által irányított argentin kormány bejelentette, hogy szándékukban áll kilépni az Egészségügyi Világszervezetből (WHO).
Az argentin elnök szóvivője nyilatkozata szerint a WHO bizonyos döntéseivel, különösen a COVID-19 kezelésére vonatkozó irányelveivel kapcsolatos "mély disszonancia" hatására született meg a döntés.
Az argentin bejelentés alig két héttel azután érkezett, hogy Donald Trump amerikai elnök is bejelentette: aláírta a nemzetközi egészségügyi szervezetből való kilépés folyamatának megkezdését. A két vezető köztudottan szimpatizál egymással, Milei "a történelem legnagyobb politikai visszatérésének" nevezte Trump megválasztását, míg az amerikai elnök "kedvenc elnökömként" hivatkozott az argentin kollégájára.
Javier Milei érvrendszere a WHO-ból való kilépés mellett szinte egybeesik azzal, amit két héttel ezelőtt Donald Trump is hangoztatott. Mindketten a Covid-19 válságkezelésére, vagy inkább a kezelés kudarcaival kapcsolatos kritikáikra alapozzák mondandójukat. Eme tények fényében Argentína hosszú időn keresztül kényszerült az ország lezárására, miközben a WHO Kínával való, erősen vitatható kapcsolataira is rávilágítanak.
Az azonban lényeges eltérés, hogy a WHO milyen mértékben érzékeli e két tényezőt.
Az Egyesült Államok a WHO legjelentősebb támogatója, hiszen 2024-re körülbelül 950 millió dollárral járul hozzá a szervezet költségvetéséhez, ami a teljes összeg csaknem 15%-át jelenti. Ha az USA úgy dönt, hogy kivonul, az súlyos pénzügyi válságot idézhet elő a világszervezet életében - figyelmeztet a BBC.
Argentína ellenben évente nagyjából csak 8 millió dollárral járul hozzá a költségvetéshez, ennek a kiesése nem valószínű, hogy nagyon odavágna a szervezetnek. A nagyobb kérdés jelenleg az, hogy vajon a világ többi, ideológiailag Trumphoz vagy Mileihez hasonló vezetője is így dönt-e a jövőben. Ha ez így lesz, az igencsak nagy bajba sodorhatja a WHO-t.
Az argentin sajtó értesülései szerint Javier Milei a közeljövőben aláírja az Egészségügyi Világszervezetből való kilépést. Manuel Adorni, az elnök szóvivője a legutóbbi sajtótájékoztatón kijelentette: "Mi, argentinok nem tűrjük el, hogy egy külföldi szervezet befolyásolja a szuverenitásunkat, különösen az egészségügyi kérdésekben."
A szóvivő érvelése szerint Argentína számára a WHO-ból való kilépés egy újfajta szabadságot nyújtana, különösen a politikai és pénzügyi döntések terén. Javier Milei, aki nyíltan "anarcho-kapitalistának" vallja magát, már hosszú ideje bírálja a WHO működését. Érdekes módon, a kilépés ötlete láthatóan Donald Trump hatására merült fel, ami új dimenziót ad a politikai diskurzushoz.
Donald Trump novemberi győzelme után Javier Milei volt az első külföldi elnök, akivel találkozott. A szerdai sajtótájékoztatón a szóvivő arra a kérdésre, hogy az argentin elnök más nemzetközi szervezetekből is tervezi-e a kilépést, nem volt hajlandó kizárni a lehetőséget.
"Az elnök határozottan elkötelezett Argentína függetlensége és szabadsága mellett, ezért minden olyan együttműködést át fogunk nézni, amely esetlegesen veszélyeztetheti az argentin emberek életminőségét" - nyilatkozta. Az argentin környezetvédelmi aktivisták aggódnak, hogy Milei, Trump példáját követve, a párizsi klímaegyezményből is kiléphet.