"Nem szoktam előre megálmodni a dolgokat, inkább csak örömömet lelem a szépségben és a jóságban." - Ezt a gondolatot osztották meg a MOME hallgatói és a pátyi Csilla Ház lakói, miközben közösen dolgoztak egy kreatív projekten.


A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat 2021 óta együttműködik egy különleges céllal: a szociális design és a designgondolkodás eszközeivel igyekeznek javítani a hátrányos helyzetű emberek életminőségét. Az eddigi zalakomári és tiszaroffi szociális projektek után 2024 őszén Pátyon folytatták a munkát, ahol speciális szükségletű fiatalokkal közösen keresték a módját annak, hogyan lehet a MOME Divat- és textiltervezés MA képzésének másodéves hallgatóit bevonni a részvételi tervezés világába. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy a felhasználók aktívan részt vegyenek az alkotási folyamatban a szociális design eszközeinek alkalmazásával. A projekt során a Csilla Háza Páty Integrált Intézmény ellátottai voltak a közreműködők, akik a diákokkal együtt alkottak. Tizenöt mesterszakos hallgató dolgozott együtt a fiatalokkal, és az eredményeket december 17-én mutatták be a MOME Base épületének üvegtermében. A bemutató nem csupán az alkotások prezentálásáról szólt, hanem egy újfajta együttműködés és közösségi élmény megteremtéséről is, amely a kreatív folyamatok során egyaránt gazdagította a résztvevőket.

A MOME X Máltai Szeretetszolgálat címen meghirdetett kurzus keretében három-három diákból és egy-két pátyi lakóból álló csoportok alakultak, a diákok három alkalommal látogattak el a Máltai Szeretetszolgál pátyi intézményébe. A második alkalommal láthattam, hogyan zajlik az alkotás folyamata. Fehér Bori, a MOME tudományos főmunkatársa, az Innovációs Központban működő Szociális Design Hub vezetője elmondta, hogy a maguk részéről a hallgatók szociális érzékenyítését tűzték ki célul. Az ötleteléstől kezdve a kivitelezésig együtt hajtanak végre mindent, a tanárok végigviszik a hallgatókat és a pátyi otthonban ellátott embereket egy-egy tervezési folyamaton. Szeretnék, hogy felelős gondolkodású textil- és divattervezők jöjjenek ki az egyetemről, megértsék a társadalmi problémákat, kihívásokat és azt, hogy nekik milyen szerepük lehet ezek kezelésében.

A divat- és textiltervezés (szövés, kötés, öltözékkiegészítő, öltözéktervező) szakos hallgatók nem konkrét elképzeléssel érkeztek Pátyra, hanem a három alkalom során alakították ki a terveket. Az első találkozón játékos formában ismerkedtek egymással, a résztvevők "rapid randi" módszerrel bemutatkoztak egymásnak, és a pátyi csapattagok választhatták ki, melyik hallgatói csoporttal szeretnének együtt dolgozni.

Ebben a különleges, rendkívül modern és egyben személyre szabott projektben a rendelkezésre álló erőforrásokat kreatívan használták fel. Kiemelkedő jelentőséggel bírt, hogy nem új anyagokat alkalmaztak, hanem adományozott ruhákból, otthonról hozott anyagokból, valamint diáktársaktól kapott textilekből dolgoztak mind az öt csoportban. A kiállítás végén minden pátyi résztvevő ajándékba kap egyet a projekt során megálmodott alkotások közül.

Három fiatal lány, akik Pátyon élnek, a kerámiaműhelyben dolgozó Huszka Margit különleges mintáit válogatták ki, hogy egy egyedülálló ruhakollekciót alkossanak, amely a textil és a kerámia harmonikus egyesítésén alapul. Manci, aki szenvedélyesen űzi a hastáncot, megosztotta velük a fellépő szoknyáját, amely inspirációként szolgált a tervezési folyamat során. A lányok egyöntetűen úgy érezték, Manci kreatív kompozíciói rendkívül ösztönzőek. Felfedezték, milyen tehetséges mintatervező, és lelkesen dicsérték a szerény fiatal lányt, aki csak mosolyogva pironkodott, hiszen tudta, hogy mindehhez az ő kreatív hozzájárulása is kellett. Az együttműködés során a diákok számára kiderült, mennyire lényeges a csapatmunka fontossága: általában egyedül dolgoznak a terveiken, de itt megtapasztalták, hogy a közös munka során hogyan formálódik a tervezés, és miként jelenik meg mindenki személyisége a folyamatban.

A kollázst létrehozó csoport izgalmas együttműködésben dolgozott, amelyben három diáklány mellett két ellátott, School Dominik és Szigeti Dávid vett részt. A pátyi intézmény lakója, Dávid, aki korábban nem mutatott különösebb érdeklődést a kézműves tevékenységek iránt, most lelkesen kapcsolódott be a munkába. A számítógépes hálózatok iránti szenvedélye inspirálta a csapatot, és közösen kezdték el fontolgatni, milyen geometrikus formákat hozhatnának létre. A Szeretetszolgálat gödöllői adományboltjából használt ruhákat választottak, különös figyelmet fordítva azokra, amelyek fém alkotóelemeket tartalmaztak. Emellett diáktársaiktól használt, elromlott kábeleket kértek, melyeket kreatívan összefűztek, hogy egyedi kompozíciót alkothassanak. Az egész művet egy régi seprűnyélre feszítették ki, amely új életet kapott a közös munka által. Dominik, a másik pátyi lakó, aki szintén szereti a flitteres anyagokat, hozzájárult a rajzos elemek megvalósításához. Ő is kiemelte, hogy a legszebb a projektben a csapatmunka volt, és hogy a közös alkotás garantáltan örömet hozott mindenkinek. A végén egy ötdarabos pólókollekció készült, amelyeket a közösen készített kép díszített. A hátoldalon a címkéken meghagyták a kilógó szálakat, mint a "Közös szálak" csapatnév emlékét, így a projekt nemcsak vizuális, hanem érzelmi értéket is képviselt.

A harmadik csoportban újrahasznosított ruhadarabokat varázsoltak életre, Csige Zoltán és Csereglei Ferenc inspiráló személyisége nyomán. Zoli szenvedélyesen gyűjti a faliképeket, és a diáklányok számára szinte sorsszerű volt, hogy Pátyon, Zoli szobájában felfedeztek egy olyan festményt, amely pontosan megfelelt az ő elképzeléseiknek. Zoli lelkesen mesélt az alkotás folyamatáról: "Nem is tudtam, hogy van ilyen jellegű munka, nagyon lenyűgöz. Én nem igazán szoktam tervezni, csak örömet találok a szépségben és a jóságban. Amit itt látok, az valóban szép és jó, kiállításra méltó. Ami működik, az működik, és ezt sosem lehet megunni" - osztotta meg gondolatait. A csapat az adományboltban fellelt ruhákra különböző festési technikákat alkalmazott, mint például fröcskölés, hengerezés és habnyomógép használata. Bátor és színes darabok születtek, mint például egy Irén ♡ feliratú bőrdzseki. Az alkotói folyamat során, ahogy az értékelésen is kiderült, a közös élmény felszabadító ereje állt a középpontban.

A Csilla Ház egyik különleges lakója, Rinyu Marianna, aki szenvedélyesen hímez, egy különleges táskát álmodott meg hímzőfonalai számára. A kurzus végére megszületett a keresztszemes hímzéssel díszített alkotás, amelynek tervezésekor az volt a fő cél, hogy a ház lakói is elkészíthessék, és ezzel értékesítési lehetőségekhez jussanak. A diáklányok elmondták, mennyire motiváló volt számukra Marianna lelkesedése, nyitottsága és szimbolikus világa. Szoros kötelék alakult ki közöttük, és amikor egyik csapattársuk megbetegedett, azonnal meglátogatták őt, hogy támogassák. Marianna számára is rendkívül inspiráló volt a közös munka, és boldogan alkalmazta a Kézmesterek Műhelyben, Mráz Lillával tanultakat. Itt különféle kézműves tevékenységeket folytatnak, mint a varrás, hímzés, horgolás, kerámiakészítés, emellett pedig konyhai kisegítői, takarítói és kertrendezési feladatokat is végeznek.

Egy igazán különleges alkotás született: egy gurulós kocsi, amely egy fontos célt szolgál. A hallgatók Bodnár Enikő öltözékkiegészítős tanárnő irányításával egy hagyományos kerekes bevásárló szatyrot, közismert nevén "banyatankot", alakítottak át. Az együttműködés során a pátyi intézményben élő Szommerné Szabó Ildikóval dolgoztak, aki horgolás iránti szenvedélyét ötvözte a vásárokhoz szükséges mobil kirakattal. A hallgatók egy praktikus és könnyen szétszedhető eszközt terveztek, amely tartalmaz egy asztalt, egy széket (párnával a kényelem érdekében), és két kosarat, valamint a táska belsejében egy polcot is a rendezett tárolás érdekében. A projekt során a tematika harmonikusan alakult, és a hallgatók láthatóan élvezték az alkotás folyamatát.

Kele Ildikó, a MOME Divat- és textiltervezés kurzusának szakvezetője elmondta, hogy rendkívüli elégedettséggel tölti el az elért eredmények és a hallgatók tapasztalatai. "Az, ahogyan a diákok egymással kapcsolatot teremtettek ebben a folyamatban, igazán figyelemre méltó. Ez az együttműködés új dimenziókat nyitott meg előttük. Bár az elején a komfortzónájuk elhagyása kicsit megijesztette őket, végül felfedezték, mennyire élvezetes ez a kihívás."

Szulyák Eleonóra, a Máltai Szeretetszolgálat Közép-magyarországi Régiójának felelős szakterületi vezetője a kurzus záróeseményén osztotta meg gondolatait az elvégzett munkáról. Kifejtette, hogy kezdetben nagy izgalommal vágtak neki a feladatnak, de a közösen eltöltött idő valódi kincseket hozott számukra, amelyek messze túlmutattak a látható eredményeken. Titkos vágyuk volt, hogy az egyetemisták olyan innovatív megoldásokat dolgozzanak ki, amelyek hasznosak lesznek a jövőben a pátyi műhely számára, és hogy az üzemben dolgozó fiatalok új technikákat sajátíthassanak el, lehetőséget teremtve ezzel piacképes, értékes termékek előállítására. Az esemény egy kedves pillanattal is gazdagodott: amikor Eleonóra az ajándékba kapott ruhadarabokra nézett, egy kis irigységgel a hangjában megjegyezte, hogy mennyire szépek. Ekkor Csige Zoli, a jószívű fiatal, azonnal felajánlotta neki a neki készült ajándékát: "Neked adom, válassz!" Bár végül az ajándék Zolié maradt, ez a kis közjáték remekül tükrözte a kurzus során kialakult baráti légkört: a mosolygás, a figyelmesség, a közvetlenség, valamint a viszonzást nem váró ajándékozás szelleme mind-mind hozzájárult az esemény különleges hangulatához.

A projekt során a lakóink teljesen megnyíltak - mesélte az értékelés után a Kézmesterek Műhely vezetője, Mráz Lilla. - Amíg zárt térben dolgoztunk, úgy tűnt, hogy nem mernek kinyílni a világ felé. De a diákok olyan sugárzással rendelkeztek, hogy még a visszahúzódóbb fiúk is kiléptek a komfortzónájukból. Azok is lelkesen részt vettek, akik általában csendesebbek voltak. Például Dávidról kiderült, hogy gyönyörű hímzéseket készít. Marianna is új irányok felé nyitott, kedvet kapott, hogy kipróbáljon különböző hímzési technikákat. A munkájuk során jelentősen megnövekedett az önbizalmuk.

Kattintson a képre, hogy felfedezze galériánk lenyűgöző válogatását!

Képek: Kovács Bence, Hámon Krisztina, Thullner Zsuzsa.

Related posts