Nicolas Sarkozyt azzal gyanúsítják, hogy titkos finanszírozásban részesült a líbiai diktátortól.
Nicolas Sarkozy, a volt francia elnök, több millió eurós illegális támogatást kapott Muammar Kadhafi, a néhai líbiai diktátor rezsimjétől, ami a modern francia politikai történet egyik legnagyobb botrányát robbantotta ki. Az ügy nemcsak Sarkozyt érinti, hanem több volt miniszterét is, akiket azzal vádolnak, hogy részesedtek az észak-afrikai országtól származó korrupciós pénzek elfogadásában.
A korábbi francia elnök és tizenkét társának, köztük három egykori miniszternek a neve került a hírekbe, mivel azzal vádolják őket, hogy jelentős pénzösszeget fogadtak el a líbiai diktátortól. Ez a botrány tovább súlyosbíthatja a politikai bizalom válságát Franciaországban, ahol a választók amúgy is egyre inkább elveszítik hitüket a politikai vezetőkben - számolt be róla a The Guardian.
A tíz évig tartó korrupcióellenes nyomozás után a bíróság most arra összpontosít, hogy megvizsgálja a vádat, amely szerint Nicolas Sarkozy és társai titkos megállapodást kötöttek a líbiai kormánnyal. Az ügyészség szerint a vád alatt álló politikai figura és társai közvetítők révén készpénzes bőröndöket kaptak, amelyek segítségével 2007-ben illegálisan támogatták a volt elnök választási kampányát. Emellett a bíróság felméri, hogy a líbiai vezetés kért-e valamilyen diplomáciai, jogi vagy üzleti előnyt a kampányfinanszírozás fejében.
Az egyik különleges kegyelmi kérelem Abdullah esz-Szenusszival, Kadhafi kémfőnökével összefüggésben merült fel. 1999-ben a francia bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte távollétében, mivel szerepet játszott egy utasszállító repülőgép Niger feletti lelövésében, amely tragikus módon 170 ember életébe került.
Laure Heinich, a repülőgép-szerencsétlenség áldozatainak hozzátartozóit képviselő ügyvéd, kifejezte, hogy a családok rendkívül megdöbbentek azzal a hírrel, hogy "az elkövetőt letartóztatják, ám ezt a folyamatot pénzért cserébe lehetne megoldani". Heinich véleménye szerint a korrupciós megállapodás azt jelentené, hogy "az a pénz, amely Nicolas Sarkozy 2007-es elnöki megválasztását lehetővé tette, ezeknek a családoknak a szenvedésén alapul".
A vádakat a volt francia elnök tagadta, és azt mondta, hogy semmi rosszat nem tett. A tárgyalás tisztázza Sarkozy kapcsolatát Kadhafival, előbbi társai állítólag 2005-ben találkoztak a líbiai rezsim tagjaival. 2007-ben már elnökként tárgyalt a líbiai diktátorral Párizsban, elsőként az európai vezetők közül.
2011-ben Franciaország kiemelkedő szerepet játszott a NATO által irányított légicsapásokban, amelyek döntő támogatást nyújtottak a líbiai lázadóknak Kadhafi rezsimjének megdöntésében. A diktátort végül 2011 októberében fogták el a felkelők, akik az események végén megölték őt.
Ha Nicolas Sarkozy-t korrupciós vádakkal elítélik, akár tíz év börtönre is ítélhetik. Ez a sors várhat Claude Guéant belügyminiszterre és Brice Hortefeux-ra is, akik szintén visszautasítják a jogsértés vádját.
2011 tavaszán Kadhafi fia egy interjú keretében az Euronews-nak nyilatkozva arra figyelmeztette a francia elnököt, hogy sürgősen térítse meg azt az összeget, amelyet Líbiától kapott a választási kampányának támogatására.