Nők 40: A végkielégítés hatása a nyugdíj összegére A Nők 40 program keretében sok nő számára fontos kérdés, hogy a végkielégítés hogyan befolyásolja nyugdíjának összegét. A végkielégítés, mint egyfajta pénzbeli juttatás, nemcsak a munkaerőpiacról való tá

Lehetséges-e a végkielégítéssel szolgálati időt gyűjteni? Amennyiben igen, ez a női kedvezményes nyugdíjra jogosító időszakba beleszámít-e? Továbbá, milyen hatással van a végkielégítés a nyugdíj összegére? Ezekre a fontos kérdésekre Farkas András nyugdíjszakértő nyújtott részletes válaszokat.
A végkielégítést a nyugdíj alapját képező nettó havi átlagkereset kiszámításánál figyelembe kell venni, mivel a végkielégítés is olyan jövedelem, amely után járulékokat kell fizetni.
A szolgálati idő számítása szempontjából más a helyzet, mert a 2000. január 1-jétől hatályos társadalombiztosítási jogszabályok rendelkezései szerint az 1999. december 31-ét követően kifizetett végkielégítéssel biztosítási időt szerezni nem lehet.
Ezt megelőzően azonban volt egy rövid időszak, mindössze két év, amikor mégis lehetőség nyílt szolgálati idő szerzésére a végkielégítés útján. Konkrétan, ha valaki 1998. január 1. és 1999. december 31. között a törvény által meghatározott végkielégítést kapott, akkor a biztosítási ideje annyival nőtt, ahány havi átlagkeresetének (illetményének) a végkielégítése volt, minden alkalommal 30 nappal. Azonban ez a kiterjesztés legfeljebb tizenkét alkalommal, azaz tizenkét hónapnyi időtartamra volt érvényes.
Az ilyen módon megszerzett biztosítási idő a nők kedvezményes nyugdíjára jogosító időszakok közé is beleszámít. Ez a periódus a keresőtevékenységgel összefüggő biztosítási jogviszonyban eltöltött időnek minősül, amely a szolgálati idő részét képezi – tájékoztat a nyugdíjguru.hu weboldal.
A végkielégítés jövedelembe való beszámítása miatt kiemelten fontos figyelembe venni annak maximális összegét. A Munka Törvénykönyve (Mt.) értelmében a végkielégítés általában nem haladhatja meg a 12 hónapot, ám bizonyos körülmények között, például ha a munkavállalónak kevesebb mint öt éve van hátra a nyugdíjkorhatárig, akkor a maximum 9 hónapra korlátozódik (6 + 3 hónap). A jogszabályok szerint a munkavállalónak jár a végkielégítés, amennyiben a munkaviszonya a munkáltató felmondása következtében szűnik meg. A végkielégítés legmagasabb összege pedig legalább hathavi távolléti díjnak felel meg, ha a munkavállaló legalább huszonöt éve dolgozik.
A végkielégítés mértéke háromhavi távolléti díjjal növekszik, amennyiben a munkaviszony a munkavállaló öregségi nyugdíjkorhatárának betöltését megelőző öt éven belül, tehát a "védett korban" ér véget a munkáltató felmondása miatt. Fontos megjegyezni, hogy a munkáltató a munkavállaló érdekében a törvény által megengedett keretek között eltérhet a jogszabályi előírásoktól, így akár magasabb végkielégítésről is megállapodhat a dolgozóval.
A közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény (Kjt.) értelmében a közalkalmazottakat megilleti a végkielégítés, amennyiben jogviszonyuk felmentés következtében megszűnik. Ebben az esetben a végkielégítés maximális összege a jogviszonyban eltöltött minimum 20 év után nyolc havi távolléti díjnak megfelelő összeg. Ha a közalkalmazott jogviszonya a nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül ér véget, akkor a végkielégítés mértéke négyhavi távolléti díjjal emelkedik, így elérheti a tizenkét havi távolléti díj összegét. Fontos megemlíteni, hogy az emelt összegű végkielégítésre nem jogosult az a közalkalmazott, aki korábban már részesült hasonló juttatásban valamilyen jogcímen.
A kormányzati igazgatásról szóló törvény (Kit.) hatálya alá tartozó kormánytisztviselők, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény (Kttv.) keretein belül dolgozó közszolgálati jogviszonyban lévő egyének esetében azonos szabályok érvényesek.
Az igazságügyi alkalmazottak jogviszonyára vonatkozó törvény (Iasz.) keretében a végkielégítés legmagasabb összege azok számára, akik legalább 25 éve állnak szolgálatban, tízhavi illetménynek megfelelő összeg. Fontos megjegyezni, hogy ha az igazságügyi alkalmazott szolgálati viszonya az öregségi nyugdíjhoz való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül, azaz a "védett korban" szűnik meg, akkor a végkielégítés mértéke további négyhavi illetmény összegével emelkedik.
A rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományára vonatkozó törvény (Hszt.) keretein belül a végkielégítés maximális mértéke azok számára, akik legalább 30 évet töltöttek hivatásos szolgálatban, felmentés esetén 10 havi távolléti díjnak megfelelő összegben kerül meghatározásra.
Az érintett személy nem jogosult végkielégítésre semmilyen jogviszony keretein belül, amennyiben a jogviszonyának megszűnési időpontjában legkésőbb...