Pályázatok nélkül nem létezhet öntözés, öntözés nélkül pedig a növénytermesztés jövője kérdésessé válik – ez a magyar mezőgazdaság valósága. Az öntözés alapvető pillére a fenntartható mezőgazdaságnak, és a pályázati lehetőségek kulcsszerepet játszanak abb


A magyar mezőgazdaság jövője egyre inkább az öntözés hatékonyságán múlik. Hegedűs Attila, a Bauer Hungária ügyvezetője, úgy véli, hogy a szektor még mindig erősen függ a pályázatoktól, de 2025-re új lehetőségek nyílhatnak meg a gazdák előtt. Az osztrák tulajdonú vállalat optimista jövőképet fest, és ígérik, hogy komoly fejlesztésekkel gazdagítják az okosöntözés területét. Az interjú során fontos témák kerülnek terítékre, mint az öntözési beruházások megtérülésének kérdése, a Bauer Hungária új szolgáltatásainak bemutatása, valamint az a kérdéskör, hogy milyen lépésekkel lehet biztosítani a termésbiztonságot a szélsőséges időjárási viszonyok között.

Nagyon kevés jelenleg a hitelből vagy saját forrásból megvalósított öntözési célú beruházás. A gazdálkodók hozzászoktak a pályázatokhoz, így a szektorban tevékenykedő beszállítók is erre vannak ráutalva.

Jelenleg sokkal nagyobb bizakodással nézünk a jövő elé, és ennek megfelelően alakítottuk ki a terveinket. A következő hat hónapra olyan forgalmat remélünk, amely a tavalyi év összesített eredményével egyenlő. Optimizmusunk forrása, hogy folyamatosan zajlanak a pályázati lehetőségek, bár érdemes megjegyezni, hogy a források elfogyhatnak, ahogyan azt az ÁTK pályázatoknál is tapasztaltuk.

Leányvállalatként szoros kapcsolatban állunk anyavállalatunk tevékenységével, így önálló portfólióbővítésre sajnos nincs módunk. Ugyanakkor örömmel jelentjük be, hogy az öntözőgépek és hígtrágyás berendezések új irányítási rendszere valódi innovációt képvisel. Ezzel a fejlesztéssel egy átfogó távfelügyeleti és távvezérlési szolgáltatást tudunk nyújtani, amely várhatóan május-június környékén válik elérhetővé. Ez a lépés jelentős áttörést jelent, hiszen cégünk felismerte a komplex megoldásokban rejlő potenciált, és ezzel új lehetőségeket teremt a jövőbeli fejlődéshez.

A legfontosabb, hogy valamilyen vízkészlet álljon rendelkezésre, amire alapozva a gazdálkodónak nagy vonalakban ki kellene találnia, hogy milyen területen, milyen növénykultúrát szeretne öntözni, amiből kiindulva koncepciótervet készítünk. Ezt egy tervezővel közösen már át lehet alakítani egy elvi tervvé, hogy a Vízüggyel és egyéb hatóságokkal engedélyeztetni lehessen. Ha ez megtörtént, akkor következik a technológia véglegesítésének kérdése.

Mivel mi kizárólag esőszerű öntözési megoldásokra specializálódtunk, ez áll a középpontban a tevékenységünkben. Ugyanakkor, ha valaki csepegtető öntözést keres, szívesen ajánlunk olyan szakembereket, akik ebben a témában tudnak segíteni. Azok számára, akik az esőszerű öntözésben látják a megoldást, nálunk tökéletes helyen járnak. Tavaly ünnepeltük a Bauer Hungária 30 éves fennállását, míg a Bauer már 40 éve van jelen a magyar piacon a termékeivel. Ez idő alatt rengeteg tapasztalatot gyűjtöttünk, amelyet szívesen megosztunk ügyfeleinkkel.

Az esőszerű öntözési módszer a szántóföldi növénytermesztés terén ideális választásnak bizonyul. Bár nem a legkorszerűbb víztakarékos technológiának számít, mivel jelentős párolgási veszteségekkel jár, van lehetőség a hatékonyság növelésére. A szórófejek magasságának állíthatóságával javíthatjuk az öntözés hatékonyságát és biztosíthatjuk a megfelelő vízborítottságot. Ezen kívül a technológia nemcsak a szántóföldi növények esetében, hanem a kertészeti kultúrákban is kedvező eredményeket hozhat.

Bár nem mondható a legkörnyezetbarátabb megoldásnak, ez a megközelítés mégis lehetőséget teremt arra, hogy az ország bizonyos részein folytatni lehessen a mezőgazdasági termelést. Az Alföldön a 2022-es aszály következtében gyakorlatilag teljesen elpusztult a termés, és 2024-ben is akadtak hasonló esetek. Sajnos az idei nyár sem ígérkezik sokkal kedvezőbbnek az időjárás szempontjából. Az ősszel és télen lehullott csapadék mennyisége nem sok jót ígér a gazdák számára. Mostanra, ahol csak lehetőség van rá, már a repcét és a búzát is öntözik az Alföldön, még ha ez a nyereséget csökkenti is. Az öntözés fő fókusza azonban továbbra is a kukoricán van.

A valóság egyre világosabbá válik: az Alföldön az öntözés elengedhetetlen a mezőgazdasági termelés fenntartásához.

Ha azt vesszük alapul, hogy egy bizonyos területen az öntözés hiányában vajon létezik-e egyáltalán terméshozam, akkor nyilvánvaló, hogy az öntözés nem csupán szükséges, hanem egy kifejezetten előnyös és megtérülő befektetésnek számít.

Pénzügyi szempontból a megtérülés tervezése igencsak bonyolult feladat, hiszen számos, tőlünk független tényező befolyásolja azt. Az öntözés költségeit, mint például a munkaerő, a gépek üzemeltetése és az energiafelhasználás, viszonylag könnyen meghatározhatjuk, akár hektáronként is. Azonban, ha átfogóbban tekintünk a teljes termelési folyamatra, a helyzet már sokkal összetettebbé válik. A terményárak alakulása ugyanis rendkívül ingadozó, amit az elmúlt három év tapasztalatai is jól tükröznek. Számos búza- és kukoricakészlet rekedt a raktárakban, mivel senki sem akarta eladni azokat veszteséggel.

Régebben egy öntözési projekt kapcsán egymillió forint per hektáros költséggel kalkuláltunk. Mostanra ez átlagosan két-három millió forintra nőtt, ami egy centeres, körforgós öntözési rendszer kialakítását öleli fel. De egy dobos öntözés, egy mozgatható mobilrendszerről ennél lényegesen olcsóbb.

A pályázati források természetesen jelentősen felgyorsítják a megtérülés folyamatát.

Más oldalról megközelítve a kérdést, a megtérülés függ az alkalmazott talajművelési technológiától is, mert a szántás vagy éppen a no-till befolyásolják a talaj vízkészletét, így a növény állapotát és magát a termést is.

Nem mindegy az öntözés időzítése sem. Nappal az esőszerű öntözés 60-70%-a is elpárologhat, míg éjszaka lényegesen kevesebb a veszteség.

Azt is látni kell, hogy egy automata rendszer egyszeri beruházási költsége sokkal magasabb, mint egy kézi vezérlésű öntözőrendszeré, viszont a működtetése lényegesen olcsóbb.

Mindezeket mérlegelve, a megtérülési idő pontos meghatározása rendkívül bonyolult feladat. Egyes gazdák 2-3 évben gondolkodnak, míg a tapasztaltabbak inkább 3-5 évre teszik ezt az időtartamot. Van azonban egy másik csoport is, akik akár 5-8 évet is valószínűsítenek. Személyes véleményem az, hogy sokkal fontosabb a termésbiztonságra fókuszálni, hiszen a saját tapasztalataim is azt mutatják, hogy a gazdálkodók döntéseit leginkább ez az aspektus befolyásolja.

A víz kulcsfontosságú szerepet játszik a mezőgazdaságban, és elengedhetetlen, hogy milyen minőségű víz áll a rendelkezésünkre. Az optimális öntözéshez nemcsak vízforrásokra van szükség, hanem arra is figyelni kell, hogy a talajban megőrizzük azt. Így biztosítható, hogy a növények számára, akár tavasszal, akár ősszel, elegendő nedvesség álljon rendelkezésre a fejlődéshez.

A másik lényeges tényező az öntözőrendszer és annak beszállítója, hiszen minőségi eszközök hiányában a hatékony munkavégzés lehetetlen. A beszállító szerepe különösen fontos a karbantartás és szervizelés szempontjából. Valójában, ha a karbantartást nézzük, egy öntözőrendszer nem különbözik lényegesen egy traktor esetében. Mindkét rendszer időszakos gépként funkcionál, amelyeknek egy adott időszakban kell optimálisan működniük. Ennek érdekében elengedhetetlen, hogy egy megbízható beszállító támogassa a háttérszolgáltatásokat.

Az új technológiák, az időjárás-előrejelzések, a fél vagy teljesen automata rendszerek óriási előrelépést jelentenek, mert a segítségükkel nemcsak vizet, időt, energiát, így pénzt is meg tudunk takarítani. Egy jól megválasztott okos öntözési technológia vagy okos öntözés menedzsment nagymértékben segíthet a megtérülésen is. Az okos öntözés nem attól okos, hogy automatikusan dolgozik vagy minimálisra csökkenti az emberi beavatkozás szükségességét, hanem attól, hogy egy ilyen rendszer segítségével megfelelő mennyiségű és minőségű információ áll a rendelkezésünkre ahhoz, hogy tudatosan tudjunk dönteni, mikor és mennyit öntözünk. Mi olyan rendszert tudunk ajánlani, amit tökéletesen igazítható a különböző növények vízigényéhez, figyelembe véve a talajtípust és az éghajlati adottságokat. Mindez hiperlokális meteorológiai előrejelzésen és talajszenzorokon alapul, amelyekkel a talajból felvett vízmennyiséget tudjuk monitorozni, de akár műholdas vagy NDVI képekkel is ki lehet egészíteni. A mesterséges intelligencia segítségével pedig előre tudunk kalkulálni, a folyamatokat kontrollálni és kontroll alatt tartani.

Az okosöntözés legfrissebb innovációja a Változó Intenzitású Öntözés (VRI). Ennek lényege, hogy a folyamat során figyelembe veszi azokat a területeket, amelyek nem igényelnek öntözést, mint például az épületek, árkok, vízgyűjtők, csatornák és utak. Ez lehetővé teszi, hogy a vízfelhasználás hatékonyabbá váljon. Ezen felül a VRI különösen előnyös lehet olyan mezőgazdasági táblák esetében, ahol különböző vízigényű növények találhatók, így optimalizálva a vízellátást és növelve a hozamokat.

A VRI (Variable Rate Irrigation) elv a fúvókák dinamikus aktiválására és deaktiválására épít, lehetővé téve, hogy a táblán belüli különböző területek öntözése a specifikus igények szerint, eltérő mennyiségekkel történjen. Ez a módszer optimalizálja a vízhasználatot, és segít a terméshozamok maximalizálásában.

A szórófejek precízen személyre szabhatóak a GPS és egy digitális térképi rendszer segítségével. Amennyiben a területünk nem egységes, például sziklákkal, mélyedésekkel vagy dombos részekkel tarkított, eltérő vízadagolásra van szükség. Ebben az esetben a technológia alkalmazásával a vízfogyasztás akár 25%-kal, bizonyos körülmények között pedig akár 40%-kal is csökkenthető.

A FÖNK-Expert Kft.-vel kötött idei stratégiai megállapodásunk célja, hogy választ adjunk arra a gyakori problémára, miszerint a gazdák nem szívesen veszik a fáradságot a pályázatokkal való foglalkozásra. Sokszor más cégeket bíznak meg a pályázati anyagok megírásával, a projektek tervezésével és kivitelezésével. Az együttműködésünk keretében most arra törekszünk, hogy ezeket a feladatokat egyetlen kézben egyesítsük. A pályázati folyamatot teljes mértékben menedzseljük, a kezdeti lépésektől egészen a végső megvalósításig. Rendelkezésre állunk az előkészítő, megvalósítási, és fenntartási szakaszokban is, igény esetén. Tudomásunk szerint hazánkban eddig nem volt ilyen átfogó szolgáltatás elérhető.

Az öntözés és a vízmegőrzés sürgető feladat, amit azonnal meg kell oldanunk, ha el akarjuk kerülni, hogy 10-15 év múlva sivatagok terjesszék el Magyarországot. A jelenlegi időjárási anomáliák miatt az Alföld teljes elsivatagosodása komoly veszélyt jelent. Most éppen a kontinentális éghajlat déli peremén helyezkedünk el, és fontos, hogy felmérjük a helyzet súlyosságát. Ne halogassuk a cselekvést, mert néhány év múlva már késő lehet a változtatásra.

Related posts