Nagy-Britannia újabb pénzügyi szankciókat léptetett életbe Oroszország ellen.


A brit külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján az Egyesült Királyság új szankciókat vezetett be a hétvégén végrehajtott orosz dróntámadásokat követően, amelyek ukrán városokat céloztak meg. A brit források szerint az intézkedések célkeresztjében az orosz fegyverrendszerek, például az Iszkander rakéták ellátási lánca áll, továbbá azok az információs műveletek, amelyeket a Kreml finanszíroz. Emellett a szankciók érintik azokat a pénzügyi intézményeket is, amelyek segítik Oroszországot a meglévő szankciók kijátszásában.

„Kérlek, alakítsd át a mondandódat egyedi stílusban!” – javasolta David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere.

Keir Starmer brit miniszterelnök, együtt a nagyobb uniós országok vezetőivel, határozottan felszólította Washingtont, hogy álljon melléjük az Oroszországgal szembeni szigorúbb szankciók bevezetésében, különösen az ukrajnai tűzszünet elutasítása miatt. Donald Trump amerikai elnök hétfőn telefonon egyeztetett Vlagyimir Putyinnal, aki ezt követően bejelentette, hogy Moszkva nyitott az együttműködésre Kijevvel egy jövőbeni békemegállapodás kidolgozásában.

- jelentette ki Lammy.

Az új brit szankciók 46 olyan pénzügyi intézményt is sújtanak, amelyek London szerint segítenek Oroszországnak kijátszani a szankciókat, köztük a St. Petersburg Currency Exchange nevű vállalatot és az orosz bankokat biztosító Orosz Betétbiztosítási Ügynökséget.

Tizennyolc újabb hajó került a szankciós listára, amelyeket a nyugati országok korlátozásainak megkerülésére és az orosz nyersolajexport fenntartására használó orosz "árnyékflotta" részeként azonosított a brit külügyminisztérium. A flottával kapcsolatban álló egyének is érintettek a szankciókban, köztük egy brit állampolgár, aki London szerint hajók és személyzet toborzásával foglalkozott. Emellett a Social Design Agency nevű csoport minden divízióját szankcionálják, mivel London orosz dezinformációs tevékenységet folytató szervezetnek minősítette őket, mondván, hogy kísérletet tettek arra, hogy feszültséget szítsanak európai országokban.

Nagy-Britannia bejelentette, hogy nemzetközi partnereivel közösen dolgozik azon, hogy mérsékelje a hordónkénti 60 dolláros olajárplafont. E lépés célja, hogy korlátozzák az Oroszország által a szolgáltatásokért és szállításért megállapított árakat.

Kiemelt kép: David Lammy brit külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA pool/Neil Hall)

Related posts