Richard Raši Budapestre látogatott, ahol számos érdekes tapasztalatot gyűjtött. A város vibráló kultúrája és lenyűgöző építészete lenyűgözte őt. Felfedezte a Duna-part szépségeit, és megcsodálta a híres hídakat, miközben a helyi gasztronómia ízeivel is me


Richard Rašit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét fogadta ma a Sándor-palotában, Budapesten Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök. Találkozott Kövér Lászlóval és Orbán Viktorral is.

Szlovákia kiemelkedő stratégiai partnerünk, amelynek szerepe különösen fontos hazánk számára. Közös kihívásokkal nézünk szembe, és csak együttműködéssel találhatunk megoldásokat a felmerülő problémákra.

Július 3-án, a szlovákiai hivatalos látogatásom keretében folytatjuk a párbeszédet – osztotta meg Sulyok Tamás a közösségi médiában.

Kövér László, a magyar Országgyűlés elnöke kedd délután a Parlamentben fogadta Richard Rasit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét. A találkozón hangsúlyozta, hogy egy erős Európai Unió létrejötte csupán erős nemzetállamok együttműködése révén valósulhat meg.

Rámutatott: ez azt is jelenti, hogy semmilyen vélt vagy valós többség nevében, érdekében nem lehet letaposni egyetlen nemzetállam egzisztenciális érdekeit sem.

Kövér László felhívta a figyelmet arra a jövőbeli intézkedésre, amely szerint néhány éven belül az Európai Unió tagállamai számára meg fogják tiltani az orosz energiahordozók használatát. Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy ebben a helyzetben Magyarország és Szlovákia a legnagyobb kiszolgáltatottságot mutatja.

Kitért arra is: a két ország együttműködését megalapozza, hogy Magyarország számára Szlovákia a harmadik, Szlovákia számára Magyarország a negyedik legnagyobb kereskedelmi partner.

A földrajzi pozíciónk és gazdasági struktúránk következtében a kihívások is meglehetősen hasonlóak, és nyilvánvalóan ezek kezelésében is közösen kell cselekednünk - fogalmazott.

Kövér László az energetika területét emelte ki prioritásként, hangsúlyozva, hogy az eddigi együttműködés már most is példaértékű. A jövőben azonban még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a közös gondolkodásra, hogy miként lehet csökkenteni a gazdaságok kiszolgáltatottságát.

Az Országgyűlés elnöke szólt arról, hogy az infrastruktúrák összekötése, bővítése hosszú ideje adósságuk volt a két ország polgáraival szemben és e téren az elmúlt több, mint tíz év alatt komoly előrelépés történt. Ezek hatása kiterjed a közép-európai térségre is - hangsúlyozta.

Rámutatott: a visegrádi négyek és az Európai Unió délkeleti bővítése kapcsán a két ország véleménye meglehetősen hasonló, szoros összhangban áll egymással.

A két ország közötti kiemelkedő parlamenti együttműködés folytatását hangsúlyozták, és arra ösztönöztek, hogy a bizottsági tagok, valamint a magyar-szlovák baráti tagozatok minél gyakoribb egyeztetéseket folytassanak. Az Országgyűlés elnöke kiemelte, hogy a kormányok mellett a parlamenti képviselők szerepe is kulcsfontosságú a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében.

Kövér László hangsúlyozta a két ország polgárai közötti kulturális kapcsolatok jelentőségét, kiemelve, hogy ezek alapvető támogatást nyújtanak a kormányok közötti együttműködéshez. Kifejtette, hogy egyetértenek abban, hogy a kisebbségeink iránti pozitív és építő jellegű hozzáállás nem csökkenti, hanem éppen ellenkezőleg, megerősíti a nemzeti szuverenitást.

Örömmel számolt be arról, hogy a különböző kormányzati ösztönzők hiányában is egyre több közösség fedezi fel a határokon átívelő együttműködések lehetőségeit. Kiemelte, hogy május 20-án a Nemzeti Színház és a kassai színház művészei közösen viszik színpadra Shakespeare klasszikusát, a Rómeó és Júliát. Az előadás során a magyar színészek magyar nyelven, míg a kassai társulat tagjai szlovákul adják elő szerepeiket, így teremtve meg egy igazán különleges kulturális élményt.

Richard Rasi kiemelte:

a két ország közötti előzékenységet és együttműködést mutatja a gázszállítás megoldása. Köszönetet mondott Magyarországnak Szlovákia légterének védelméért, és szólt arról is, hogy egyforma álláspontot foglalnak el a migrációs válság kérdéséről, amelyek Európát súlyosan érintették és még érinteni is fogják.

A szlovák Nemzeti Tanács elnöke hangsúlyozta: egyformán vélekednek az EU kibővítéséről, e téren azt vallják, hogy ez szükségszerű, elkerülhetetlen, de ugyanakkor be kell tartani az összes eljárási szabályt.

Kiemelte, hogy a két nemzet közötti kiváló viszony valódi alakítói és őrzői elsősorban a polgárok, különösen azok, akik a határ menti régiókban élnek. Emellett úgy vélik, hogy a parlamentek a jövőben is fontos szerepet fognak játszani a gyümölcsöző együttműködés fenntartásában.

Kiemelte, hogy hosszabb ideje nincs a két ország között komolyabb probléma, ami előfeltétele a produktív együttműködésnek.

A szlovák házelnök köszönetet mondott az előző napi, uniós parlamenti elnököknek szervezett budapesti konferenciáért. Kiemelte, hogy senki nem vette rossz néven és nem kérte számon az eltérő véleményeket.

Kitért arra, hogy az elmúlt hat hónapban 12 magas szintű találkozót tartottak a parlamentek és a kormányok képviselői, amelyek konkrét eredményeket hoztak. Szólt a két országot összekötő utakról és hidakról, valamint arról, hogy az elmúlt 15 évben csaknem húsz új határátkelőhely nyílt a két ország között.

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke kedden a Karmelita kolostor falai között fogadta Richard Rašit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét. Az eseményről a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály tájékoztatta az MTI-t.

A legfrissebb információk szerint a tárgyaláson a szlovák és magyar delegációk megvitatták az ukrajnai konfliktussal, valamint a közép-európai államok energiaellátásával összefüggő kulcsfontosságú szempontokat.

A magyar miniszterelnök a megbeszélés során kiemelte, hogy Magyarország és Szlovákia energiaellátásának megfizethetősége elengedhetetlenül összefonódik az orosz energiahordozók jelenlétével. Ennek fényében közös érdekünk, hogy határozottan fellépjünk a brüsszeli elképzelések ellen, amelyek ezt a helyzetet veszélyeztethetik.

Related posts