Rishi Sunak, Paul McCartney és JK Rowling egy közös táborban? Igen, jól hallottad! A legfrissebb brit gazdaglista felfedi, hogy ezek a hírességek és üzletemberek újra reflektorfénybe kerültek. A lista nemcsak a pénzügyi sikerükről árulkodik, hanem arról i

Befektetők, iparmágnások, fociklub tulajdonosok sőt popsztárok és művészek is helyet kaptak idén is a leggazdagabb angolok között. A londoni The Times éves listáját 35 milliárd fontos vagyonnal Gopi Hinduya vezeti. A 100 leggazdagabb magyar 2025-ös kiadása egy hét múlva jelenik meg, s ebből kiderül az is, hogy ki most a legtehetősebb honfitársunk.
Gopi Hinduya immáron negyedik éve áll a leggazdagabb brit polgárok rangsorának élén. A The Times elemzése alapján a vagyona 35 milliárd fontra rúg, ami csupán 5 millió fontra van a tavalyi értékétől.
Az idén 85. születésnapját ünneplő üzletembert az indiai gyökerekkel rendelkező brit állampolgárok, David és Simon Reuben követik. A testvérpár együttes vagyona jelenleg 26,8 milliárd fontra rúg, ami a jelenlegi árfolyam szerint körülbelül 12 810 milliárd forintnak felel meg.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokán sem "tőzsgyökeres brit" áll. Sir Leonard Blavatnik - vagyona 25,7 milliárd font - ugyanis Ukrajnából érkezett az Egyesült Királyságba, és amerikai állampolgársággal is rendelkezik. Ő többek közt a Warner Music tulajdonosa és úgy tűnik, a válság őt érintette a legjobban, hiszen vagyona egy év alatt 20 százalékkal csökkent.
A negyedik helyezett között egy figyelemre méltó Sir, mégpedig Sir James Dyson, akit a brit szigeteken porszívókirályként ismernek. Vagyonát körülbelül 20,8 milliárd fontra becsülik. Az ötödik leggazdagabb brit címét Idan Ofir érdemelte ki, aki a hajózási iparban tevékenykedik. Az ő vagyona is impozáns, 20,1 milliárd fontra rúg.
A The Times idei összeállítása 350 kiemelkedő nevet vonultat fel, akik közül a legvagyonosabb britek összvagyona összesen 772,8 milliárd fontot tesz ki. Érdekes, hogy a lista "belépőszintje" 345 millió fontra van meghatározva, amit Charlotte Tilbury ért el. Bár itthon sokan talán nem ismerik a nevét, a kozmetikai iparban a róla elnevezett márka már régóta jól csengő népszerűségnek örvend.
A listát átnézve feltűnik egy ismerős név, amely könnyen felkelti az olvasó figyelmét. Itt van például Rishi Sunak, a korábbi miniszterelnök, akinek 640 millió fontos vagyona (ezzel a 238. helyet érte el) biztosan nem kormányfői tevékenysége révén gyarapodott, hiszen már hosszú évek óta szerepel a The Times gazdaglistáján.
Sir Richard Branson, a különc milliárdos, a rangsor 72. helyén áll, vagyonát 2,4 milliárd fontra becslik. Csak néhány helyezéssel lemaradva, a 81. pozícióban ott figyel Bernie Ecclestone, a Forma-1 autóversenyek egykori "királya", akinek vagyona 2 milliárd font körüli. Emellett a listán szerepel a két IKEA-örökös, Jonas és Matthias Kamprad is, akiknek neve mellé 1,77 milliárd fontot írtak a szerzők.
Örömmel tapasztalhatjuk, hogy a listán nem csupán üzletemberek és ipari mogulok szerepelnek. Különösen figyelemre méltó Sir Paul McCartney és JK Rowling neve is. Az egykori Beatles-tag a 151. helyet foglalja el, 1 milliárd fontos vagyonnal, míg a Harry Potter könyvek írójának 945 millió font értékű vagyont tulajdonítanak. Ezzel szemben a musical "piac" koronázatlan királyának, Andrew Lloyd-Webbernek, "csupán" 500 millió font jut.
A kelet-európai üzletemberek közül csupán egyetlen egy található a leggazdagabb brit üzletemberek listáján: Daniel Kretinsky. Ez a cseh milliárdos nem csupán az angol posta, a Royal Mail, hanem a híres Sainsbury szupermarketlánc birtokosaként is ismert. Vagyonának értékét 7,79 milliárd fontra becsülik.