Szombaton egy különleges égi eseménynek lehetünk tanúi, amely igazi ritkaságnak számít. A természet csodájaként megjelenő jelenség nemcsak a csillagászat iránt érdeklődők figyelmét kelti fel, hanem mindenki számára izgalmas élményt nyújt. Érdemes lesz a s
Ahogy a hírekben is említették, 18 órától a szabad szemmel, binokulárral és távcsővel is szemet gyönyörködtető látványban lehet részünk. A délnyugati égbolt varázslatos panorámáján, körülbelül 28 fokkal a látóhatár fölött, a holdsarló fokozatosan közeledik a Szaturnuszhoz. A sárgás fényben ragyogó Szaturnusz a Holdtól balra, fölfelé helyezkedik el, mindössze 19 ívpercre a megvilágítatlan, hamuszürke árnyékú holdperemtől. Ha egy legalább 7-8 centiméteres lencse- vagy tükörátmérőjű állványos távcsövet használunk, 150-szeres nagyítással a Szaturnusz 16 ívmásodperces bolygókorongját és a sejteket igénylő gyűrűrendszerét is csodálhatjuk, ahogy másodpercről másodpercre eltűnik a Hold mögött.
A csillagászati esemény keretében a Szaturnusz egyik figyelemre méltó kísérője, a barnás-narancs árnyalatú Titan, 8,7 magnitúdós fényességével szintén láthatóvá válik. A Titan a bolygótól balra, felfelé helyezkedik el, és követni fogja a Szaturnusz tűnődését az éjszakai égbolton. Az éjszaka során egy különleges vendég, a kékes színben pompázó 85 Aquarii csillag is feltűnik, amely 6,7 magnitúdós fényességével még közelebb van a Szaturnuszhoz, mint a Titan. Először a 85 Aquarii csillag tűnik el, majd ezt követi a Titan eltűnése, így egy lenyűgöző látványosságban lehet részünk az éjszaki ég alatt.
A Szaturnusz és a Hold egy varázslatos táncra készül, amelynek során egyre közelebb vonzzák egymást. 18:45-kor a Szaturnusz gyűrűjének csillogó jobb íve először megjelenik, majd a bolygó egészének fénye is eltűnik a Hold mögött. Ez a lenyűgöző látvány 42 másodpercig tart, és szabad szemmel is megfigyelhető lesz. Ahogy a ragyogó, csillagszerű Szaturnusz egyre inkább a hamuszürke Hold korongjához közelít, a nézők szemtanúi lehetnek, ahogy a gyönyörű bolygó fokozatosan elhalványul, míg végül teljesen eltűnik a sötét égbolt színpadán.
Távcsővel jól megfigyelhető lesz az is, hogy 27 másodperccel korábban, elsőként a bolygó jobb oldalán lévő gyűrűk kezdenek belépni a Hold mögé, mintha egy sötét, mozgó fal takarná el azokat. Ezután a Szaturnusz bolygó korongja érinti a Hold peremét, és fokozatosan eltűnik, majd végül a bolygó bal oldalán lévő gyűrűrészek is elnyelődnek az alig derengő, sötét holdperem mögött. Másfél perccel a bolygókorong eltűnése után a 85 Aquarii csillag is belép a Hold mögé villanásnyi idő alatt. Hat és fél perccel később a Titan holdat is elnyeli a sötét holdperem néhány másodperc alatt.
A Szaturnusz 19:38-kor újra megjelenik a horizonton, ezúttal a világos sarló alsó peremén, a Hold déli pólusának közelében, szinte a fénylő holdkorong legalsó részén. Először a Szaturnusz déli féltekéje kezd kifelé bukkanni, majd a gyűrűje, amely nagyjából párhuzamosan helyezkedik el a holdperemmel, végül az északi félteke is megjelenik. Ezt a folyamatot legjobban távcsővel lehet nyomon követni, binokulárral is nagyjából figyelemmel kísérhető, de szabad szemmel a fényes Hold miatt nehezen észlelhető. A pontos kilépési helyszín, amely a Janssen kráteróriás alatt helyezkedik el, a Mare Australe területén található, kulcsfontosságú, hogy jól be lehessen tájolni; különben könnyen lemaradhatunk erről a mindössze 37 másodperces különleges eseményről.
A kilépés varázsa a két égitest közötti fényesség eltérésében rejlik: a fehér holdperem ragyogóan világít, míg a narancssárga Szaturnusz sokkal visszafogottabb fényével lebeg majd mellette. E különleges esemény során a páros még 16 fok magasan helyezkedik el az égen, és egészen 21:21-ig, a naplementéig követhetjük figyelemmel a távolodó égitesteket - áll a közleményben.