A Telegraph fájlalja a helyzetet: Trump drámai lépései még nehezebb helyzetbe sodorták Zelenszkijt, mint ahogyan azt előre jelezték.


Ez a helyzet nem csupán az ukrán városok védtelenségét növeli az orosz rakétatámadásokkal szemben, hanem a harctéren lévő katonák lőszereit is veszélyes mértékben csökkenti.

Bár Trump korábban már kifejezte, hogy ellenzi a további amerikai fegyverszállítmányokat, az előre elkötelezett és már kifizetett fegyverek visszatartása sok republikánus számára is szívtelen és önérdekű döntésnek számít.

A Fehér Ház álláspontja szerint a döntés az Egyesült Államok nemzeti érdekeinek védelme érdekében született meg. Érdekes módon azonban a visszatartott fegyverek zöme nem is az amerikai földön, hanem lengyelországi tárolókban van elhelyezve.

Még fokozza a helyzet bonyolultságát, hogy a döntés körül zűrzavar honol: Trump a múlt héten utalt rá, hogy esetleg további Patriot-ütegeket ajánlana fel Kijevnek. Ezért nem egyértelmű, hogy a jelenlegi szállítási leállítás az ő direktívájának következménye, vagy csupán a bürokrácia bénázásának eredménye.

A nagyobb kép azonban világos:

Csakhogy Ukrajna nem offenzív, hanem védekező háborút vív a brit lap szerint, és éppen a tűzerő hiánya miatt veszít fokozatosan teret.

Európa boldogulásához ígéreteket tesz, ám a korábbi költségvetési megszorítások következtében az azonnali támogatásra való képessége erősen korlátozott: a rendelkezésre álló készletek kifogytak, míg az új beruházások gyümölcse csak évek múlva érkezik el.

Ha az USA valóban hátat fordít Kijevnek, és Európa sem tudja betölteni a keletkező űrt, akkor Zelenszkij helyzete még súlyosabb, mint amit eddigi szövetségesei eddig gondoltak.

Related posts