Soha nem fogod kitalálni, mivel foglalkozik éppen Barabási Albert-László!


Barabási Albert-László, a neves fizikus és hálózatkutató, új, figyelemfelkeltő kiállítása, a "Fake News", keddtől tekinthető meg Budapesten, a Kálmán Makláry Fine Arts Galériában.

Barabási Albert-László második alkalommal mutatkozik be önálló kiállítással a Kálmán Makláry Fine Arts terében, ezzel egy időben a 19. Velencei Építészeti Biennálé központi pavilonjának homlokzatán is látható munkája - írja a Kultúra.hu.

A Budapesten bemutatott anyag Barabási kutatócsoportjának egyik figyelemreméltó projektjéből származik, amely a Twitter, manapság már X néven ismert platformon a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos álhírek terjedésének dinamikáját vizsgálta. A Barabási Lab kutatócsapata sikeresen azonosította azokat az influenszereket, akik kulcsszerepet játszottak a COVID-19-hez kapcsolódó hamis információk létrehozásában és terjesztésében.

Ezeket a Twitter-profilokat a kutatócsoport "Covid-apostoloknak" nevezte el, mert 12 volt belőlük. A profilok a kutatás idején egyenként több tízezres vagy akár több százezres követőtáborral is rendelkeztek, némelyiket közülük - álhírterjesztés miatt - be is tiltották. A kutatás nyomán létrejött sorozat a "Covid-apostolok" tweetjeit dolgozza fel.

Barabási Albert-László festészeti kísérletei gyermekkori emlékeiből táplálkoznak: egyik nagyapja szobafestőként dolgozott, aki a hengerelt mintás falfestéseket részesítette előnyben. E festékhengerek florális és geometrikus mintái, amelyek az utóbbi évtizedek művészetében számos elismert alkotó, például Tót Endre munkáiban is megjelentek, Barabási számára adatokra cserélődtek. Az "Covid-apostolok" legnagyobb hatású, rövid szöveges posztjait felhasználva tervezett és készíttetett el egy-egy hengert. A digitális kompozíciós és technikai kísérletezések után, 2023 nyarán, Budapesten szakmai asszisztensek segítségével létrehozta a formai jegyek alapján több alsorozatból álló Fake News-szériát.

A június 6-ig megtekinthető kiállítás egy gazdag válogatást kínál, amely bemutatja a hengerelt minták fejlődésének izgalmas folyamatát. A látogatók nyomon követhetik, ahogy a kezdeti, szigorúbb formák fokozatosan dekonstruálódnak, és végül egy szabadabb, személyes gesztusokkal tarkított festői világba lépnek át.

Related posts