Surd - Hogyan alakult át a kis zalai falu fenyőbirodalommá? Surd, a csendes és festői kis falu Zala szívében, kezdetben talán nem tűnt különösebben jelentős helynek. Azonban az idők folyamán, egy sor váratlan esemény és a helyiek kitartó munkája révén, a
A karácsony közeledtével a Surdról származó fenyőfák az ország minden városában rendre megtalálhatók, a község első embere szerint tavaly 1 millió fát is kitermeltek a helyiek. Habár az odáig vezető utat még számos ködfolt borította, Surdra érve már szikrázó napsütés melegítette fel a novemberi ég felé nyújtózó fenyőfák deres csúcsait, nem csoda hát, hogy Kanász János, a település immáron 17 éve regnáló polgármestere különösen baráti hangulatban fogadott, majd kalauzolta végig a Fanny Magazint ékszerdobozként imádott községén.
- Nagyon elterjedt itt nálunk a fenyőfatermelés, hiszen az emberek szakértelmén túl a kiváló éghajlat, illetve az agyagos talaj is adott - mondja Kanász János, aki azt is elmeséli, hogyan lett Surd az ország fenyőfaközpontja.
- A polgármester szavai szerint a fenyőtermesztésből származó jövedelmek láttán a helyi lakosok is kedvet kaptak a vállalkozáshoz. Ennek eredményeként egyre többen próbálják követni a fenyőtermesztők nyomdokait. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy ez a tevékenység évről évre rengeteg munkát igényel, sokkal többet, mint ami első pillantásra tűnne.
Sokan tévesen azt gondolják, hogy elég csak elültetni a magokat, majd egy kis idő elteltével elővenni a láncfűrészt, és máris dőlnie kell a bevételnek. Pedig a valóság sokkal összetettebb - emeli ki a község vezetője. - Valóban, az első lépés a magok elültetése, amit egy 2-3 éves növekedési ciklus követ. De ezután sem áll meg a folyamat: újra ültetni kell, de most már nem csupán új magot, hanem a fejlődésnek indult csemetét a szabadba.
Ahhoz, hogy a föld megfelelően előkészített legyen, először is alaposan fel kell szántani, ezt követően pedig elengedhetetlen a tárcsázás és a pétisózási folyamat is. Ráadásul sok gazda már a talajt trágyázza is, hogy még termékenyebb legyen – magyarázza Kanász János. Hozzáteszi, hogy a normand fajtát a gazdák akár 8-10 éven át is ápolják, mielőtt a kivágott növényt értékesítenék.
A fák kivágása nálunk november végén veszi kezdetét, és december 7-9-ig tartó időszakra terjed ki. 2021-ben például majdnem egymillió fenyőt termeltek ki és értékesítettek a surdiak - meséli büszkén Kanász János. Szerinte az idén is minden városban fel fognak bukkanni a tőlük származó fák, így a hagyomány tovább él.
- Hangsúlyozza a polgármester, hozzátéve, hogy a kevésbé tűrőképes lucfenyőket éppen ezért csak egy héttel karácsony előtt fogják kiemelni a földből.
Nem sok település büszkélkedhet azzal, hogy határain belül teljesen ismeretlen a munkanélküliség jelensége. Surdon a foglalkoztatottság szinte tökéletes, hiszen a lakosság 98%-a a fenyőfából (is) szerzi meg a megélhetését.
Természetesen akadnak olyanok is, akik gyári munkát vállalnak, de manapság egy lábon megélni szinte lehetetlen. Éppen ezért én is rendelkezem néhány fenyővel - meséli Kanász János, aki körülbelül 20 ezer fenyőfa büszke tulajdonosa.