Szijjártó Péter véleménye szerint Brüsszel célja, hogy gazdaságilag integrálja Ukrajnát az Európai Unióba, még azelőtt, hogy az ország hivatalosan is taggá válna.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten hangsúlyozta, hogy csupán a magyar nép képes megakadályozni Ukrajna gyors ütemű európai uniós csatlakozását, amely súlyos kihívások elé állítaná hazánk gazdaságát, és veszélyeztetné az eddig elért eredményeinket.
A minisztérium által az MTI-nek eljuttatott közleményben a tárcavezető kifejezte ellenérzését a Közép-európai Csúcstalálkozón elhangzottak kapcsán. Beszédében hangsúlyozta, hogy nem támogatja azokat a legújabb brüsszeli javaslatokat, amelyek további pénz- és fegyverszállítást, valamint katonai tanácsadók küldését irányozzák elő Ukrajna számára. Ezen kívül aggodalmát fejezte ki a javasolt intézkedések miatt is, amelyek lehetővé tennék, hogy Ukrajna már a hivatalos uniós csatlakozási folyamat előtt részesedést nyerjen az Európai Unióban.
Jelenleg sokan azt gondolják, hogy valami félreértés történt, de ez nem így van. Brüsszelben világosan megfogalmazták a céljaikat: Ukrajnát teljes mértékben be akarják vonni a gazdasági együttműködésbe az Európai Unió belső piacán, még mielőtt az ország hivatalosan csatlakozna az unióhoz. Ez azt jelenti, hogy Ukrajna gazdasági integrációját előre szeretnék mozdítani, mielőtt a csatlakozási folyamat véglegesen lezárulna.
- magyarázta el.
"Azt jelenti, hogy az ukrán munkaerő tömegesen áramlana be az európai, köztük a magyar munkaerőpiacra. Ez pedig magával hozná, hogy a teljesen eltérő minőségi normák szerint előállított, GMO-s és egyéb gyenge minőségű anyagokkal szennyezett mezőgazdasági termékek elárasztanák a közép-európai, így a magyar piacot is. Ennek következményeként a silány minőségű, ezért az itteni árak alatt kínált szolgáltatások súlyosan veszélyeztetnék a magyar vállalatok jelentős hányadát" - fejtette ki.
"Az ukrán gyorsított csatlakozása komoly kihívások elé állítaná a magyar gazdaságot, és veszélyeztetné mindazokat az eredményeket és vívmányokat, amelyeket eddig közösen, mi, magyarok elértünk."
- figyelmeztetett, hogy ne hagyjam figyelmen kívül a jeleket.
"Nyilvánvaló, hogy Brüsszelben úgy határoztak, hogy politikai, ideológiai, filozófiai és geopolitikai megfontolások alapján Ukrajnát sürgősen be kell vonni az Európai Unióba" - tette hozzá.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Brüsszel vezetése tisztában van azzal, hogy a helyzet megfékezéséhez kizárólag a magyaroknak van ereje. "Egyrészt mi vagyunk azok, akik elég bátorak ahhoz, hogy szembeszálljunk a brüsszeli liberális mainstreammel, másrészt pedig nálunk található a kellő politikai stabilitás ahhoz, hogy a kormány bátran kiálljon egy ilyen komoly brüsszeli nyomás ellen" - tette hozzá.
"Ezért láthatóan minél előbb próbálnak előállítani egy olyan eredményt, ami azt mutatná, hogy de hát a magyarok támogatják Ukrajna európai uniós csatlakozását" - folytatta.
Tegnap, vagy talán még tegnapelőtt, megtudtuk, hogy a Tisza Párt valóban kiáll Ukrajna európai uniós csatlakozása mellett. Fontos azonban megjegyezni, hogy a Tisza Párt nem a magyar lakosság érdekeit képviseli, hanem Brüsszel szavát tolmácsolja. Magyarország és a magyar kormány álláspontja ezen a téren a magyar emberek véleményétől függ, így a közelgő véleménynyilvánító szavazás során a polgároknak lehetőségük nyílik kifejezni, mit is gondolnak erről a fontos kérdésről.
- kiemelte.
A miniszter ezután kitért a kárpátaljai magyarok "brutális" jogfosztására is, és sérelmezte, hogy Ukrajna vezetése immár tíz éve nem mutat semmifajta készséget a kérdés rendezésére.
"Tíz év leforgása alatt négy ukrán külügyminiszterrel volt szerencsém együtt dolgozni. A találkozóink száma legalább 25-30-ra tehető, és szinte mindegyik alkalommal azzal a kijelentéssel indult a megbeszélés, hogy 'de hát Péter, mi a probléma?' Amikor az ember fiatalabb, a karrierje kezdetén, még hajlamos tolerálni az ilyen helyzeteket. Ám ahogy telnek az évek, és az ember egyre tapasztaltabbá válik, úgy a toleranciaküszöb is egyre alacsonyabbra süllyed. Végül elérkezik az a pillanat, amikor az ember joggal kéri számon, hogy egy egész országot és nemzetet nem illik hülyének nézni."
"Tíz éve világos, hogy mit várunk el az ukránoktól. Adják vissza azokat a jogokat, amelyekkel a magyarok 2015 előtt rendelkeztek, pont. Nem bonyolult. Semmi extrát nem kérünk"
Trump egyértelműen kijelentette, hogy szerinte kik azok, akik a felelősek az ukrajnai konfliktusért.
Hanusi Péter: Célunk az volt, hogy megóvjuk a Mátészalkán tanuló kárpátaljai fiatalok életét.