"Szükséghelyzetben elengedhetetlen az egység és a közös összefogás."


A Parajdon történt bányakatasztrófát követő ivóvízellátási gondok kapcsán látogattunk el a Kis-Küküllő menti Ádámos községbe. A parajdi sóbányát májusban zárta le a katasztrófavédelem, miután a heves esőzések nyomán a Korond-patak vize betört a tárnákba. Miklós Tibor László polgármesterrel az ivóvízellátási gondok miatt elrendelt szükségállapot kezeléséről, az első napok nehézségeiről, valamint a jelenlegi helyzetről, illetve az elkezdett és folyamatban levő községfejlesztési munkálatokról és a tervekről beszélgettünk.

Miután Parajdon a Korond-patak elterelésével megbízott kivitelező eltüntette a külföldi szakértők által javasolt vízhozamcsökkentő gátakat, a Kis-Küküllő vize drámaian megemelkedett sótartalmúvá vált, ami súlyos környezeti katasztrófát okozott. Dicsőszentmártonban és számos más településen Maros megyében június elején a vezetékes víz ihatatlanná vált. Az ezt követően kihirdetett szükségállapot és a készenléti státusz azóta is érvényben van a Kis-Küküllő menti falvakban.

Miklós Tibor László polgármester tájékoztatása szerint a község településein két alkalommal, összesen négy napra szünetelt a vezetékes vízszolgáltatás a magas sótartalom miatt. Amint a Kis-Küküllő vize elérte a megengedett sókoncentrációt meghaladó szintet, a gyulakutai, küküllőszéplaki és dicsőszentmártoni vízüzemek képtelenek voltak ivóvizet biztosítani a lakosság számára, ami jelentős elégedetlenséget váltott ki a falvak lakóiban.

A Küküllődombón található két 300 köbméteres víztartály alapvető szerepet játszik a község négy településének, Küküllődombónak, Ádámostnak, Királyfalvának és Sövényfalvának vízellátásában, amelyet szabadeséses rendszerrel biztosítanak. Tavaly augusztusban, normális körülmények között, a község maximális vízfogyasztása elérte a 18 ezer köbmétert egy hónap alatt. Azonban a Kis-Küküllő magas sókoncentrációja miatt a dicsőszentmártoni vízüzem nem tudta biztosítani a szükséges vizet, így a tartályokat folyamatosan több megyéből érkező tűzoltóautókkal töltötték fel. Ezzel a megoldással a vízhiány időtartama jelentősen csökkent, mivel az éjszakai órákban a tűzoltóautók rendszeresen feltankolták a tartályokat. Mivel egy tartálykocsi 10 köbméter víz szállítására képes, nem meglepő, hogy a rendszerben időnként nyomásingadozások és vízhiány lépett fel, különösen a magasabban fekvő utcákban, ahol néhány napig nem volt víz a csapokból. Napközben pedig a tűzoltók az állattenyésztők számára biztosították az ivóvizet.

Az elöljáró elmondása szerint a lakosság nagy része felmérte a helyzet súlyát, azt, hogy ezért nem a közvetlen környezetet kell okolni, és igyekeztek könnyíteni a saját, illetve szomszédaik, ismerőseik helyzetén. Az önkormányzat munkatársai a kihelyezett ivóvíztartályok mellett a tartalékalapból kiutalt palackozott vizet szállítottak és szállítanak mindmáig az idősek és mozgáskorlátozottak számára.

"A szükségállapot nem csupán azt jelenti, hogy az önkormányzat munkatársai a közösség szolgálatában állnak, hanem azt is, hogy ebben a nehéz helyzetben mindenkinek, a saját lehetőségei szerint, részt kellene vennie az idősek és rászorulók támogatásában. Sajnos, ezt nem mindig tapasztalhatjuk" - fogalmazott a községvezető. A panaszok mellett azonban a polgármester kiemelte Török János bácsi példáját, aki telefonon megköszönte a palackozott vizet, és kifejezte, hogy szívesen adná tovább azt valakinek, aki igazán rászorul, hiszen saját kútja elegendő a szükségleteihez. Ezzel szemben voltak olyanok is, akik önző módon locsolták a kertjüket, miközben a lakosság vízhiánnyal küzdött. Sokan viszont fáradságot nem kímélve tisztították meg a régóta nem használt kutakat, és sikeresen orvosolták a vízhiányt. Összességében elmondható, hogy ezek a napok rendkívül megterhelőek voltak, de az összefogás és a katasztrófavédelem hathatós támogatása lehetővé tette, hogy átvészeljük a dicsői vízüzem leállását. Dicsőszentmárton lakói azonban sokkal nehezebben élték meg ezt az időszakot, hiszen voltak olyan magasabban fekvő városrészek, ahol akár két hétig is szünetelt a vízszolgáltatás, mivel a víztartályokból műszaki okok miatt nem tudták ellátni a közösséget. A jövőben egy közös terv kidolgozása van folyamatban a Fehér megyei Küküllővár polgármesteri hivatalával, amely lehetővé teszi, hogy hasonló helyzetekben a két község támogathassa egymást a vízellátás terén. Ehhez egy 400 köbméteres víztartály, öt kilométernyi vezeték és két szivattyúállomás kiépítése lesz szükséges - tette hozzá a község elöljárója.

Related posts