Fedezd fel a téli csodaországot a Pátyi Pincehegyen - a főváros szélén tett kirándulásunk során igazi varázslatban volt részünk!


A Budai-hegység varázslatos tájai között számos népszerű kirándulóhely található, köztük Páty és környéke is. Ez a bájos település a hegység nyugati szélén helyezkedik el, és a Zsámbéki-medence kapujaként funkcionál. Közvetlen kapcsolatban áll a fővárossal, így az agglomeráció egyik kedvelt lakóövezetévé vált. A települést érintő számos túraútvonal lehetővé teszi, hogy látogatásunkat egy hosszabb, kalandos kirándulásra fűzzük fel, felfedezve a környék csodáit.

Kép: Halmos Monika @rozsakunyho által készítve.

Nekem igazán nagy vonzalommal bírnak a pincefalvak és pincesorok, és különösen a Pátyi Pincehegy varázslatos atmoszféráját emelném ki. Télen is érdemes egy kellemes sétát tenni itt, hiszen a jól karbantartott utakon felfedezhetjük a pincehegy rejtett szépségeit. A környék legmeghatározóbb pincesora nem csupán egyetlen sor, hanem több párhuzamos sornak a lenyűgöző összessége, amely a dimbes-dombos tájon szépen elhelyezkedik. Az egyszerű, mégis impozáns pincék mindegyike egyedi karakterrel bír, ami még vonzóbbá teszi ezt a helyet.

A pinceajtók fölé vésett évszámok tanúsága szerint az 1800-as évek voltak a borospincék aranykora. A löszös-agyagos talajba vájt pincék belsejét gondosan mészkővel bélelték ki, míg a homlokzatokat terméskővel díszítették, vagy sima vakolattal borították. A hatalmas ajtók és a mellettük álló apró ablakszemek a kanyargós útra nyílnak, s a szomszédos, egymásra épülő kis pincék távolról úgy tűnnek, mintha mesebeli manók rejtőzködnének a fák árnyékában.

A legnagyobb, figyelemre méltó épület a skót bencések egykori dézsmapincéje.

Kép: Halmos Monika @rozsakunyho által készítve.

A fenyőkkel, hársakkal, akácokkal, kőrisekkel és diófákkal ligetes erdőben felüdülés a séta. Sehol egy lélek, téli madárdal, levél zizzen, ág reccsen, szinte halljuk, ahogyan olykor felsóhajtanak a fák.

A kóstolásra előzetes bejelentkezés szükséges, és emellett lehetőség van a rendszeresen megrendezett "nyitott pincék" eseményeken is részt venni. Mi magunk is visszatérünk, hiszen a pincehegy varázsa csak akkor válik teljessé, ha felfedezzük a hordók rejtelmeit, és megízleljük a hegy zamatos nedűjét!

Kép: Halmos Monika @rozsakunyho által készítve.

Akik csupán a túrázás öröméért érkeznek ide, biztosan nem fognak csalódni. Már az is bőven kimeríti a napi séta élményét, ha a helyi szőlőültetvények között barangolunk. Ha viszont egy hosszabb, izomlázat okozó kirándulásra vágyunk, a Pátyi pincehegy tökéletes kiindulópont vagy végállomás lehet. Innen jól kitáblázott turistaúton indulhatunk a Hidegvölgyi erdei pihenő felé, majd átkelünk a Nagy-Kopasz hegyen, végül pedig eljutunk a Csergezán Pál-kilátóhoz. A hegy neve is árulkodó: a növényzet viszonylag szegényes, de cserébe egy lélegzetelállító panorámát kapunk ajándékba.

Amikor a hideg levegőben indulunk útnak, a dér csodásan díszített bogyók, a zúzmarás köntösbe burkolózott száraz fűszálak, és a hófehérbe öltözött erdei fenyők bámulatos fotós lehetőségeket kínálnak.

A vörösfenyőből készült kilátó a Budai-hegység legmagasabb pontján, 559 méter magasságban található, és lenyűgöző látványával hívogat. Miután legyűrtük a 100 lépcsőfokot, és ha kedvező a látási viszony, szabad szemmel megcsodálhatjuk Százhalombatta ikonikus kéményeit, az esztergomi bazilika impozáns kupoláját, valamint a távoli hegyek mögött megbúvó Márta bérceit.

De más lehetőségek is várnak ránk, hiszen a Budapestről Pannonhalmára vezető Szent Jakab zarándokút a pincesoron halad át. Ha ennek az útnak a nyomvonalát követjük, akkor eljuthatunk a budakeszi kegytemplomhoz, majd Makkosmárián keresztül a Normafához is. Ha viszont a másik irányba indulunk, akkor Pannonhalmától egészen Pozsonyig folytathatjuk gyalogos zarándoklatunkat. Ezt a szakaszt azonban már több napra kell tervezni, alapos szervezést igényel, és nem árt, ha megfelelő fizikai állapotban vagyunk hozzá.

Kép: Halmos Monika @rozsakunyho által készítve.

A Mária-úton haladva Telki irányába gyalogolva csodás, változatos erdők között kanyaroghatunk, emelkedőket és lejtőket felfedezve. Itt ér véget, vagy talán inkább itt kezdődik, a Gellért szállótól egészen Telkiig tartó Budai zöld túraútvonal, amely Nagykovácsi festői tájait köti össze, és a Budai hegység csodáit szalagként fedi fel. Telkiben érdemes ellátogatni az Anna-vadászlakhoz, amely a zöld jelzés mentén található, vagy felfedezni az Öreg tölgyet és a hozzá tartozó tanösvényt. A Szent Jakab jelzés elérésével pedig visszafordulhatunk Páty irányába, ahol a kalandunk elkezdődött.

Related posts