Közéletünk átláthatóságát szabályozó törvényjavaslatot terjesztett elő a kormány, amelyet a Fidesz-frakció egyértelműen támogat, míg az ellenzék határozottan ellenez. Az ügy komoly vitákat generált a politikai palettán, hiszen sokan attól tartanak, hogy a


Halász János fideszes országgyűlési képviselő benyújtotta az Országgyűlésnek A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslatot, amelynek alapján korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be a külföldről finanszírozott szervezetek ellen. Ezeket a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázná, a javaslat is a hivataltól származik.

A tervezet értelmében mindenki, aki negatív fényben mutatja be az ország függetlenségét, demokratikus jogállamát, a nemzet egységét és összetartozását, valamint a határon túli magyarok iránti felelősségvállalást, továbbá a házasság, a család és a biológiai nemek alapvető jelentőségét, a békét, a biztonságot és a nemzetközi együttműködést, valamint az ország alkotmányos identitását és keresztény kulturális örökségét, az a szuverenitás veszélyeztetőjének számít.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal összeállít egy listát az ilyen külföldről finanszírozott szervezetekről, a pénzmosás elleni hatóság pedig a rendőrség bevonásával helyszíni ellenőrzéseket tarthat náluk,

Bármilyen dokumentumba betekinthet és másolatot készíthet róluk.

Ezek a szervezetek nem jogosultak arra, hogy megkapják a személyi jövedelemadó felajánlott egy százalékát. Támogatóiktól kötelezően be kell szerezniük egy magánokiratba foglalt nyilatkozatot, amely igazolja, hogy nem fogadnak el külföldi pénzügyi támogatást. Ezen kívül a vezetőiknek vagyonnyilatkozatot kell benyújtaniuk, és ezzel együtt kiemelt közszereplőkké válnak. Amennyiben valaki engedély nélkül fogad el külföldi támogatást, köteles 15 napon belül a kapott összeg 25-szörösét visszafizetni az államnak, ellenkező esetben a szervezet működését betiltják.

A Fidesz-frakció teljes mértékben mögé áll a közélet átláthatóságát célzó törvényjavaslatnak - nyilatkozta Kocsis Máté, a frakció vezetője. Kiemelte, hogy 2022-től kezdődően az Egyesült Államok adófizetői pénzét olyan tevékenységek finanszírozására használják, amelyek befolyásolják a közéletet, és sértik más országok szuverenitását. Ezen túlmenően a belpolitikai nyomásgyakorlás érdekében különböző szervezeteket alakítanak, médiát támogatnak kormányok megbuktatására, és álcivil csoportokat pénzelnek. Céljuk, hogy aktivistákat és politikai szereplőket támogassanak, mindezt saját hatalmi érdekeik előmozdítása érdekében.

"Az idei év eseményei közepette a USAID-botrány felkeltette az amerikai kormány figyelmét, lehetőséget adva arra, hogy végre szembenézzen a külföldi beavatkozásokkal, és tiszteletben tartsa más országok demokratikus folyamatait. Akinek nincs rejtegetnivalója, és tevékenysége nem sérti az ország szuverenitását, annak nem kell aggódnia" - fogalmazott a frakcióvezető.

A Tisza Párt elnöke, Magyar Péter, éles kritikát fogalmazott meg a közélet átláthatóságát érintő törvényjavaslattal kapcsolatban, amelyet orosz példák nyomán készültnek tart. Szerinte e javaslat célja nem más, mint a félelemkeltés. "Ez világosan mutatja, hogy újabb lépést teszünk a putyini irányvonal felé. Orbán Viktor a tanárától, Vlagyimir Putyintól merít inspirációt. A szándék egyértelmű: megosztani, félelmet és gyűlöletet szítani. De mi nem hagyjuk magunkat manipulálni" - jelentette ki az európai parlamenti képviselő a nagyváradi gyalogmenet előtt. Kiemelte, hogy nem a magyar emberek állnak szemben egymással, hanem a háromezres oligarcha- és politikusbűnöző réteg.

A DK elnöki posztjára pályázó Dobrev Klára, aki európai parlamenti képviselő is, aggasztónak tartja a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot, amely szerinte a társadalom mély megosztását és a politikai ellenfelek üldözését célozza. A politikus a Facebook-oldalán közzétett videójában kifejtette, hogy a kormánnyal nem egyetértőket a jogszabály hazaárulónak minősítheti, ezzel büntethetővé téve őket. "Eljárás indulhat bárki ellen, aki nem felel meg a keresztény és konzervatív normáknak. Azok is veszélyben vannak, akik nem hagyományos családban élnek, vagy akik melegként nem a jelenlegi jobboldali rendszer elvárásainak megfelelően élik életüket. Továbbá, eljárásokra számíthatnak azok is, akik nem támogatják a határon túli magyarok szavazati jogát, vagy akik ellenzik Oroszország politikáját és nem kívánják Magyarországot alávetni a putyini befolyásnak" - hangsúlyozta Dobrev Klára.

A Párbeszéd hivatalosan is bejelentette, hogy lépéseket tesz az Európai Bizottság és az Európai Parlament frakcióvezetői felé. A párt sürgeti azonnali vizsgálat lefolytatását, mivel úgy vélik, hogy a javasolt intézkedés ellentétes az unió alapvető elveivel és jogszabályaival.

Related posts